Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Spolupráce s V4 začíná romanticky: primátor pozval bratislavskou starostku na bál « Zahraniční spolupráce « Mezinárodní kontakty « O městě

Sociální sítě

O městě » Mezinárodní kontakty » Zahraniční spolupráce » Spolupráce s V4 začíná romanticky: primátor pozval bratislavskou starostku na bál

Spolupráce s V4 začíná romanticky: primátor pozval bratislavskou starostku na bál

Spolupráce s V4 začíná romanticky: primátor pozval bratislavskou starostku na bál

30. října 2019 (st)

Oficiální návštěvu z partnerské Bratislavy – Staré Město dnes na radnici v Olomouci čekal poměrně netypický program. Hned po přivítání na radnici totiž čekalo starostku Zuzanu Aufrichtovou pozvání k tanci.

Primátor Mirek Žbánek představil návštěvě nový plán na úzkou spolupráci Olomouce se zeměmi Visegrádské čtyřky. Starostku, její průvodkyni a členku rady Martinu Uličnou a další představitele bratislavského Starého Mesta pozval na městský bál, který se bude konat 11. ledna 2020. „Tento ročník pojmeme jako česko-slovenský bál. Bude to totiž začátek roku, který chceme věnovat česko-slovenským vztahů a vzájemnosti,“ vysvětlil Mirek Žbánek.

Primátor vysvětlil, že následující roky chce Olomouc věnovat partnerským městům Pécsi a Krakowu, potažmo jejich zemím. Rok 2023 by pak mohl být zasvěcen vztahů s Rakouskem, byť to není součástí visegrádské skupiny. „Na radnici ve Vídni jsme byli přijati jako první delegace z České republiky, a to velmi vlídně, díky habsburskému dědictví Olomouc a Vídeň pojí hodně společného,“ dodal primátor. Přiblížil, že spolupráce v daném roce by se netýkala jen partnerských měst. Olomouc chce využít například české ambasády v daných zemích a představila se v metropolích sousedních zemí.

„Nabídka mě velmi potěšila, idea spolupráce a zdůraznění česko-slovenské vzájemnosti nám konvenuje,“ reagovala Zuzana Aufrichtová. „V pondělí 28. října jsme u nás v centru Bratislavy uspořádali oslavu 101. výročí vzniku Československa a také jsme zasadili lípu česko-slovenského přátelství. Do naší akce se zapojila i prezidentka Zuzana Čaputová,“ popsala čerstvé aktivity starostka centrální městské části Bratislavy.

V další debatě se již hovořilo o praktických problémech. „Olomouc je dostatečně velké město na to, aby mělo obdobné zkušenosti s fungováním i s problémy, jaké mají evropské metropole. Proto si můžeme určitě vyměňovat praktické zkušenosti například v oblasti parkovací politiky, sociální politiky a v dalších sférách,“ řekla Zuzana Aufrichtová. „Pokud jde zrovna o tuto problematiku, už od loňska máme schválený plán udržitelné mobility, v němž je otázka statické dopravy podrobně řešena. Nyní začínáme pracovat na parkovací politice. Je to běh na dlouhou trať, chceme do procesu zapojit komise městských částí i veřejnost a také využít regulační plány, které už pro jednotlivé části města máme zpracované,“ reagoval primátor. „Je to ale i věc působení na veřejnost v tom smyslu, aby lidé sami pochopili a objevili například výhody cyklodopravy nebo městské hromadné dopravy v porovnání s tím, když jezdí do centra autem.“

Delegace z Bratislavy se po prohlídce radnice a města zapojila i do taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému, které probíhalo v Hejčíně.

Fotografie:

| Poslední úprava: 30. října 2019 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu