Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

O městě » Mezinárodní kontakty » Antony, Francie

Antony, Francie

Antony, Francie

Antony je zhruba šedesátitisícové předměstí Paříže s moderní infrastrukturou, vzdělávacími a sportovními zařízeními nedaleko letiště Orly, a to ho činí nejstrategičtější součástí pařížské aglomerace. Je to nezávislé centrum obchodu, výroby a nejnovějších technologií, které si zároveň zakládá na dobrém životním prostředí (má více než 150 ha parků).

První zmínka o sídle pochází z roku 829. Díky své poloze nezůstalo v minulosti Antony ušetřeno žádného ozbrojeného konfliktu, který zasáhl oblast hlavního města. Významnou památkou je gotický kostel sv. Saturnina. Kromě zemědělství – tamní zelináři dodávali své výpěstky na pařížské trhy – se město proslavilo především výrobou sádry a vosku. Velký rozvoj města nastal v 19. století, kdy si mnozí bohatší lidé z Paříže stavěli v Antony domy.

Vztahy s Antony navázala Olomouc v roce 1990. Spolupráce se rozvíjí úspěšně, ačkoliv oficiální smlouva o partnerství prozatím podepsána nebyla.

Spolupráce s městem Antony

Kromě oficiálních výměnných návštěv delegací obou měst se v Antony měl možnost představit pěvecký sbor Nešvera a komorní orchestr Moravské filharmonie. V minulosti jsme si v Olomouci mohli poslechnout francouzskou varhanní hudbu v rámci Dnů francouzské kultury v podání umělkyně z Antony. Olomoučtí sportovci již několikrát zastupovali naše město na pravidelně pořádaném semimaratonu. Zástupci Olomouckého kraje nechyběli opakovaně ani na předvánoční přehlídce hraček v našem francouzském partnerském městě. Pozvání na oslavy 20. výročí Sametové revoluce přijal starosta Antony Jean-Yves Sénant.

Aktuálně

V květnu 2016 zažili radní města Antony jedinečnou atmosféru olomouckých Vinných slavností. V rámci této návštěvy se jednalo také o nových možnostech spolupráce na úrovni žáků středních škol s vedením francouzské sekce Slovanského gymnázia. Vznikly nové nápady na společné projekty v oblasti výtvarného umění. V září prezentoval naše město umělec street artu na festivalu v Antony. V červnu 2017 zahájila náměstkyně starosty města Antony výstavu francouzských umělců v galerii města. Pravidlem se stává, že olomoučtí běžci měří své síly na březnovém půlmaratonu v Antony a tamní vítězové startují v červnu v Olomouci. Olomouc se může radovat i ze zprávy, že v Antony je po ní pojmenováno nově zrekonstruované náměstí. Uvažuje se výstavě olomouckých výtvarníků v Antony na jaře příštího roku.

Webové stránky

Fotografie:

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon