Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

O městě » Mezinárodní kontakty » Bratislava-Staré Mesto, Slovensko

Bratislava-Staré Město, Slovensko

Bratislava-Staré Město, Slovensko

Městská část Bratislava-Staré Mesto se 42 tisíci obyvateli je vzdálenostně nejbližší partnerské město a zároveň srdce slovenského hlavního města. Je společenským, kulturním, politickým a turistickým centrem Slovenska.

Jádro Starého Mesta tvoří historické centrum Bratislavy nacházející se mezi bývalými městskými hradbami. Na území městské části je většina bratislavských kulturních památek – Bratislavský hrad, tyčící se nad Dunajem, gotický Dóm sv. Martina, Michalská věž, pod kterou začíná turisty i místními vyhledávané Korzo, původní i nové Slovenské národní divadlo či překrásná Medická zahrada. Sídlí zde parlament, prezident i úřad vlády. K významným památkám patří také budova „staré radnice“ na Primaciálním náměstí, kterému dominuje Primaciální palác, sídlo primátora hlavního města. V Zrcadlové síni tohoto paláce se konají koncerty, svatby a je využívána i pro zasedání městského zastupitelstva. Bratislava je městem muzeí, své sídlo zde má např. Vinařské muzeum, Muzeum historie města, Muzeum židovské kultury, Muzeum mimoevropských kultur a Slovenské historické muzeum.

Kontakty mezi městy byly navázány v roce 2012 podpisem memoranda. K podpisu oficiální smlouvy o partnerství a spolupráci mezi našimi městy došlo u příležitosti návštěvy starostky Bratislavy-Starého Mesta v Olomouci v srpnu 2014.

Spolupráce s Bratislavou-Starým Mestom

Od samého začátku se uskutečnilo několik společných akcí. Zástupci ZŠ Hálkova převzali na Českém dni v Bratislavě z rukou velvyslance ČR knihy ve slovenském jazyce pro svou školu. Oddělení cestovního ruchu se opakovaně v Bratislavě prezentovalo v rámci propagace památek UNESCO. Nejednou se navštívily kluby seniorů obou měst. Olomouckého půlmaratonu se několikrát zúčastnili běžci z Bratislavy. Proběhly výměnné stáže mezi pracovníky městských knihoven a první expozice si vyměnila městská muzea. S úspěchem se setkala představení Moravského divadla a menších bratislavských divadelních scén. Na olomouckých Vinných slavnostech se pravidelně prezentuje Olomoučany oblíbené vinařství Mrázik. Díky společným koncertům se sblížili žáci základních uměleckých škol obou měst. K užitečné výměně informací přispívají vzájemné odborné stáže mezi zaměstnanci obou úřadů.

Aktuálně

V březnu 2016 oficiální představitelé obou měst zahájili v Bratislavě výstavu olomouckých výtvarníků, která navazuje na předchozí reciproční akce tohoto typu. Dále pokračuje spolupráce mezi knihovnami obou měst. Nově byly navázány kontakty mezi kluby seniorů a uvažuje se o recipročních jednodenních poznávacích zájezdech.

Webové stránky

Fotografie:

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon