Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Olomouc pro Ukrajinu

OLOMOUC POMÁHÁ UKRAJINĚ

OLOMOUC POMÁHÁ UKRAJINĚ

13. března 2023 (po)

Перекладіть текст на сторінці / Přeložit text na stránce

Olomouc od počátku ruské vojenské agrese proti suverénnímu státu Ukrajina stojí na straně napadené země a jejích obyvatel. Město připravuje humanitární pomoc a poskytuje podporu uprchlíkům, kteří u nás hledají azyl před válečným terorem. Město úzce spolupracuje s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) v Hanáckých kasárnách v ulici 1. máje.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU)

Provozní doba: OD 3. 6. 2022:
Všední dny (Po-Pá) 8:00 - 16:00
Sobota, Neděle - ZAVŘENO
Mimo uvedenou dobu lze získat pouze informace k ubytování.

Olomoucký kraj: Interaktivní rozcestník pro uprchlíky i pro ty, co jim pomáhají

Olomoucký kraj připravil webové rozhraní, na němž se nachází důležité informace a nabídky pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Stránky ukrajina.krajpomaha.cz (v češtině) a ukrajina.krajpomaha.cz/ua/ (v ukrajinštině) jsou určeny jak občanům z Ukrajiny (záložka Potřebuji pomoc), tak i neziskovým organizacím, samosprávám či ubytovatelům (záložka Nabízím pomoc), kteří se angažují v pomoci. Více informací.

Ubytování

  • Evakuační centrum na Tererově náměstí v Olomouci nabízí kapacitu 100 lůžek. Kapacita je primárně určena k okamžitému ubytování běženců po jejich příjezdu do Olomouce. Za prvních deset dnů jeho provozu jím prošlo cca 210 uprchlíků
  • Domov pro ženy a matky s dětmi v Holečkově ulici nabízí celkem téměř tři desítky lůžek. Také toto zařízení je určeno pro krátkodobé pobyty vesměs maminek s dětmi. Zde uprchlíci dostávají možnost odpočinout si po náročné cestě a připravit se na delší pobyt v České republice. Odchází odsud do dlouhodobých ubytovacích zařízení. Azylový dům poskytl k datu 16. 3. 2022 pomoc skoro stovce žen a dětí.
  • Volné městské byty jsou připraveny pro uprchlíky, kteří budou s městem spolupracovat na zvládání uprchlické vlny. Jedná se o desítku bytů, které budou dočasně přiděleny Ukrajincům, pracujícím pro město jako tlumočníci, pedagogové, asistenti apod.

Školství

Právní pomoc

Humanitární pomoc

  • Město vypravilo týden po začátku války na Ukrajinu do města Černivci kamiony s 25 tunami humanitární pomoci. Nakoupilo požadovaný materiál za 1,4 miliony korun, celý náklad měl hodnotu 2,1 milionu korun. Další pomoc z výtěžku benefičního koncertu ve výši 620 tisíc korun předalo město společnosti Post Bellum.
  • Druhý konvoj s humanitární pomocí připravuje město nyní ve spolupráci s Charitou Olomouc a Okresní hospodářskou komorou Olomouc. Materiál dle seznamu mohou firmy i občané vozit do skladu charity Tomkova 352/40 ve všední dny v době od 15 do 18 hodin. Více na webu https://www.olomouc.charita.cz/ukrajina/
  • Přispět lze také finančně na účet Charity Olomouc č. 1221443811/0100, var. symbol 1717
  • Město pořádá také veřejnou sbírku za účelem vybavení evakuačních center a ubytovacích kapacit. Také tuto pomoc lze odevzdat v uvedeném čase charitě na adrese Tomkova 352/40.

Psychosociální pomoc

Volnočasové aktivity

Přehled volnočasových a vzdělávacích aktivit v Olomouci pro uprchlíky před válkou na Ukrajině.

banner-yarmarok

Безкоштовні дзвінки з перекладом з української на чеську мову / Bezplatné telefonování s překladem mezi českým a ukrajinským jazykem

Služba umožní ukrajinským občanům zdarma telefonicky komunikovat s českými úřady, komerčními i nekomerčními subjekty i soukromými osobami v jejich mateřském jazyce. Více na: www.volaniproukrajince.cz

telefony-ukrajina

Přílohy:

ikona Asistent pedagoga pro UA občany-ua (Dokument PDF, 0.2 MB)
ikona Asistent pedagoga pro UA občany (Dokument PDF, 0.2 MB)

Poslední úprava: 13. března 2023 (po)

Olomouc pro Ukrajinu


perex:

V souvislosti s nabytím účinnosti novely zákona Lex Ukrajina IV (zákon č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony) upozorňujeme občany Ukrajiny pobývající na území České republiky na základě dočasné ochrany, která jim byla udělena v souvislosti s ozbrojeným konfliktem a kterým bylo vydáno živnostenskými úřady živnostenské oprávnění na dobu určitou a hodlají v provozování živnosti pokračovat i po 31.03.2023, aby oznámili tuto skutečnost kterémukoliv obecnímu živnostenskému úřadu a to nejpozději do 31.03.2023.


perex:

Patnáct palet plných těch nejpotřebnějších věcí v hodnotě okolo dvou milionů korun naložili dnes dopoledne v hasičské zbrojnici ve Chválkovicích hasiči a pracovníci odboru ochrany olomouckého magistrátu. Výsledek této dobrovolné sbírky pomůže překonat těžkou zimu obyvatelům ukrajinských měst Irpiň a Černivci.


perex:

Výstava PŘÍBĚHY Z UKRAJINY, která dnes začíná na olomouckém náměstí Republiky, diváky velmi hmatatelně přenese na současnou válečnou Ukrajinu. Torza poničených osobních aut přivezl z Ukrajiny s pomocí partnerů tým Paměti národa.


perex:

Olomoucký kraj připravil webové rozhraní, na němž se nachází důležité informace a nabídky pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Stránky ukrajina.krajpomaha.cz (v češtině) a ukrajina.krajpomaha.cz/ua/ (v ukrajinštině) jsou určeny jak občanům z Ukrajiny (záložka Potřebuji pomoc), tak i neziskovým organizacím, samosprávám či ubytovatelům (záložka Nabízím pomoc), kteří se angažují v pomoci.


perex:

Ohrožené fungování nemocnic, domácnosti bez tepla a elektřiny, lidé bez základních potřeb. Letošní zima hrozí v ukrajinských městech kvůli válce a cílenému ruskému likvidování energetické infrastruktury velkou krizí. Starostové ukrajinských měst Černivci a Irpiň se v této situaci obrátili na Olomouc s prosbou o pomoc.


perex:

Další praktickou pomoc poskytla Olomouc ukrajinskému městu Černivci. Ve městech na jihozápadě Ukrajiny se hromadí nejen uprchlíci z válečných zón, kde byla zdravotnická infrastruktura poškozena válkou, ale i zranění vojáci. Olomouc mu nyní posílá vybavený sanitní vůz.


perex:

Různé instituce z Ukrajiny se na Krizový štáb města Olomouce obrátily s prosbou o poskytnutí vozidel pro záchranáře či zajištění nezbytných komunálních služeb. Krizový štáb se obrátil na Dopravní podnik města Olomouce a nakonec se společně našlo řešení. Dnes dopoledne byly na Ukrajinu odeslány dva plně funkční autobusy, které ještě nedávno brázdily ulice Olomouce. Na Ukrajině poslouží tamním záchranářům.


název článku:
perex:

Ve městech na jihozápadě Ukrajiny se hromadí nejen uprchlíci z válečných zón, kde byla zdravotnická infrastruktura poškozena válkou, ale i zranění vojáci. Proto se sem soustřeďuje také tolik potřebná zdravotní péče. Tu brzy posílí i sanitka z Olomouce.


perex:

Zahraniční skupiny Romů, které je v posledních dnech vidět poblíž hlavního vlakového nádraží, nemají skutečný zájem o ubytování ani sociální pomoc. Olomouc je pro ně pouze přestupním místem v jejich cestě jinam a snaží se zneužít nastaveného systému pomoci.


Jsou vypsány položky 1 - 10 z celkového počtu 34, Stránky: {1, 2 , 3 , 4}      další »

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon