Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Olomouc pro Ukrajinu

OLOMOUC POMÁHÁ UKRAJINĚ

OLOMOUC POMÁHÁ UKRAJINĚ

11. května 2022 (st)

Перекладіть текст на сторінці / Přeložit text na stránce

Olomouc od počátku ruské vojenské agrese proti suverénnímu státu Ukrajina stojí na straně napadené země a jejích obyvatel. Město připravuje humanitární pomoc a poskytuje podporu uprchlíkům, kteří u nás hledají azyl před válečným terorem. Město úzce spolupracuje s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) v Hanáckých kasárnách v ulici 1. máje.

Ubytování

  • Evakuační centrum na Tererově náměstí v Olomouci nabízí kapacitu 100 lůžek. Kapacita je primárně určena k okamžitému ubytování běženců po jejich příjezdu do Olomouce. Za prvních deset dnů jeho provozu jím prošlo cca 210 uprchlíků
  • Domov pro ženy a matky s dětmi v Holečkově ulici nabízí celkem téměř tři desítky lůžek. Také toto zařízení je určeno pro krátkodobé pobyty vesměs maminek s dětmi. Zde uprchlíci dostávají možnost odpočinout si po náročné cestě a připravit se na delší pobyt v České republice. Odchází odsud do dlouhodobých ubytovacích zařízení. Azylový dům poskytl k datu 16. 3. 2022 pomoc skoro stovce žen a dětí.
  • Volné městské byty jsou připraveny pro uprchlíky, kteří budou s městem spolupracovat na zvládání uprchlické vlny. Jedná se o desítku bytů, které budou dočasně přiděleny Ukrajincům, pracujícím pro město jako tlumočníci, pedagogové, asistenti apod.

Školství

Právní pomoc

Humanitární pomoc

  • Město vypravilo týden po začátku války na Ukrajinu do města Černivci kamiony s 25 tunami humanitární pomoci. Nakoupilo požadovaný materiál za 1,4 miliony korun, celý náklad měl hodnotu 2,1 milionu korun. Další pomoc z výtěžku benefičního koncertu ve výši 620 tisíc korun předalo město společnosti Post Bellum.
  • Druhý konvoj s humanitární pomocí připravuje město nyní ve spolupráci s Charitou Olomouc a Okresní hospodářskou komorou Olomouc. Materiál dle seznamu mohou firmy i občané vozit do skladu charity Tomkova 352/40 ve všední dny v době od 15 do 18 hodin. Více na webu https://www.olomouc.charita.cz/ukrajina/
  • Přispět lze také finančně na účet Charity Olomouc č. 1221443811/0100, var. symbol 1717
  • Město pořádá také veřejnou sbírku za účelem vybavení evakuačních center a ubytovacích kapacit. Také tuto pomoc lze odevzdat v uvedeném čase charitě na adrese Tomkova 352/40.

Volnočasové aktivity

Přehled volnočasových a vzdělávacích aktivit v Olomouci pro uprchlíky před válkou na Ukrajině.

banner-yarmarok

Безкоштовні дзвінки з перекладом з української на чеську мову / Bezplatné telefonování s překladem mezi českým a ukrajinským jazykem

Služba umožní ukrajinským občanům zdarma telefonicky komunikovat s českými úřady, komerčními i nekomerčními subjekty i soukromými osobami v jejich mateřském jazyce. Více na: www.volaniproukrajince.cz

telefony-ukrajina

Poslední úprava: 11. května 2022 (st)

Olomouc pro Ukrajinu

perex:

V předstihu, už ve středu 27. dubna, se odehrálo v Domově pro ženy a matky s dětmi v Holečkově ulici tradiční pálení čarodějnic. Zábavného odpoledne pro děti, plného her, soutěží a tanců se letos poprvé účastnily i maminky s dětmi z Ukrajiny. Azylový dům totiž už od začátku března poskytuje zázemí desítkám uprchlíků před válkou.


název článku:
perex:

Vstup do Zoo Olomouc občanům z Ukrajiny bude od od 1. května 2022 ve dnech pondělí až pátek, v čase od 9 do 14, umožněn dle těchto nařízení: vstup za 1 Kč pro všechny ženy, děti do 18 let a seniory nad 60 let, kteří museli uprchnout z Ukrajiny v návaznosti na probíhající válečný konflikt.


perex:

Se skupinou mladých lidí od žáků základní školy až po studentku akademie výtvarných umění hovořil na radnici primátor Mirek Žbánek. Studenty z různých měst na Ukrajině spojuje skutečnost, že museli své domovy i dosavadní život opustit kvůli válce. V rámci projektu Charity Olomouc mají čtyři dny na společné poznávání Olomouce i tuzemského života. Dvěma členkám skupiny, studentkám výtvarného umění, nabídnul primátor výstavu jejich děl, která během jejich pobytu v Olomouci vzniknou.


název článku:

KACPU hledá dobrovolníky

12. dubna 2022 (út)
perex:

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) hledá dobrovolníky. KACPU zajišťuje příchozím klientům z Ukrajiny komplexní služby – registraci, ubytování, vydání víza, registraci ke zdravotnímu pojištění, agendu úřadu práce, psychosociální pomoc, informace o poskytování zdravotní péče a další informace důležité pro pobyt v ČR.


perex:

Перекладіть текст на сторінці / Přeložit text na stránce

Povinné vzdělávání dětí v ČR dle zákona

V mateřské škole je poslední rok před nástupem do základní školy stanoven v ČR jako povinný – povinné předškolní vzdělávání, následuje 9 let povinné školní docházky v základní škole.


perex:

Ukrajinským rodinám, které uprchly před ruskou agresí do Olomouce, pomůže zmírnit útrapy války další solidarita. Má podobu nabídek na trávení volného času, které připravují nejrůznější organizace a pomáhá jim i město Olomouc. Ucelené informace o nabídkách je teď možné najít v jedinečné online databázi Yarmarok Myru.


název článku:
perex:

Moravské divadlo Olomouc hostí členy Kyjevského městského baletu a chystá jejich historicky první vystoupení v České republice. Mimořádný projekt se uskuteční ve středu 30. března ve 20 hodin. Výtěžek z akce poputuje kyjevskému souboru.


perex:

Moravské divadlo Olomouc bude hostit členy Kyjevského městského baletu. Soubor bude mít k dispozici prostor k tréninkům a zkouškám, v jednání je rovněž vystoupení kyjevského baletu na olomouckém jevišti i na dalších scénách v České republice.


perex:

Olomouc už začala připravovat další kolo pomoci pro ukrajinské město Černivci. „Jelikož je situace na Ukrajině stále velmi napjatá, ruskými okupanty jsou ostřelovány civilní objekty včetně škol, zdravotnických zařízení, bytových domů a dalších civilních cílů, uvědomujeme si, že další pomoc této válkou těžce zkoušené zemi je nezbytná,“ vysvětluje Mirek Žbánek, primátor Olomouce. Od partnerského města a ukrajinského velvyslanectví dostala radnice aktuální seznam potřebného vybavení. Současně pořádá město i veřejnou sbírku na vybavení evakuačních center a ubytovacích kapacit.


perex:

Kamiony s humanitární pomocí z Olomouce dorazily postupně v úterý a ve středu na místo určení do ukrajinského města Černivci. Po dlouhé cestě a ještě delším čekání na slovensko-ukrajinských hranicích se 25 tun léků, zdravotnického materiálu, spacáků, dek, trvanlivých potravin i speciální optické techniky dostalo do skladů civilní obrany v Černivcích.


Jsou vypsány položky 1 - 10 z celkového počtu 24, Stránky: {1, 2 , 3}      další »

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu