Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Olomouc pro Ukrajinu » Vyřazené, ale plně funkční autobusy z Olomouce dostanou záchranáři na Ukrajině

Vyřazené, ale plně funkční autobusy z Olomouce dostanou záchranáři na Ukrajině

Vyřazené, ale plně funkční autobusy z Olomouce dostanou záchranáři na Ukrajině

29. června 2022 (st)

Různé instituce z Ukrajiny se na Krizový štáb města Olomouce obrátily s prosbou o poskytnutí vozidel pro záchranáře či zajištění nezbytných komunálních služeb. Krizový štáb se obrátil na Dopravní podnik města Olomouce a nakonec se společně našlo řešení. Dnes dopoledne byly na Ukrajinu odeslány dva plně funkční autobusy, které ještě nedávno brázdily ulice Olomouce. Na Ukrajině poslouží tamním záchranářům.

Zejména vysoká koncentrace uprchlíků z východu Ukrajiny je v současné době velkým problémem západoukrajinských měst, která se musí umět nově postarat o desítky tisíc krajanů z východu země. „Proto jsme se rozhodli pomoci přímo v místě a oslovili jsme naše městské organizace i další partnery, zda bychom v rámci obnovy vozového parku nedokázali pomoci,“ vysvětluje náměstek primátora Martin Major. „Výsledkem naší snahy jsou dva autobusy, které nabídnul Dopravní podnik města Olomouce, a dále chystáme převoz sanitního vozidla, které jsme získali z portfolia Zdravotní záchranné služby Olomouckého kraje,“ doplňuje Major.   

Dva autobusy, které byly na přelomu let 2021/2022 vyřazeny z provozu v Olomouci, teď míří do Lvovské oblasti, kde budou nadále sloužit pro potřebu profesionálních hasičů regionu Lvov. „Celou akci jsme koordinovali s Generálním ředitelstvím hasičského záchranného sboru ČR, které zajistilo zprostředkování daru i přepravu vozidel. Jejich převoz zajistí Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru z Hlučína,“ vysvětluje Jan Langr, tajemník krizového štábu.

Autobusy pojedou z Olomouce přes Polsko na Ukrajinu do centrálního skladu ve Lvově, kde je převezmou zástupci Ministerstva vnitra Ukrajiny. „Jde o vozy, které byly vyřazeny v rámci pravidelné obnovy vozového parku z důvodu svého stáří, ale jsou provozuschopné a mohou ještě dobře posloužit,“ upřesňuje předseda představenstva DPMO, a.s. Jaroslav Michalík.

Jedná se o dva vozy Solaris Urbino 12, které v Olomouci jezdily od roku 2004. Mají kapacitu 35 míst k sezení a 75 k stání. „Oba autobusy mají najeto přes milion kilometrů, v Olomouci je cestující potkávali pod evidenčními čísly 611 a 614,“ dodává dopravně - provozní náměstek DPMO, a.s. Pavel Zatloukal.

„Rád bych tímto poděkoval svým kolegům z dopravního podniku, za pomoc i vstřícnost. Tím však olomoucká pomoc nekončí. Ještě v průběhu měsíce července vyrazí do partnerského města v Černivci sanitka, která bude sloužit v místní nemocnici jako vozidlo Zdravotní záchranné služby,“ doplňuje náměstek Major, který má problematiku ochrany obyvatel ve své kompetenci.

Poslední úprava: 29. června 2022 (st)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon