Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Je důležité poznat partnery v regionu, říká velvyslanec Švýcarska « Zahraniční spolupráce « Mezinárodní kontakty « O městě

Sociální sítě

O městě » Mezinárodní kontakty » Zahraniční spolupráce » Je důležité poznat partnery v regionu, říká velvyslanec Švýcarska

Je důležité poznat partnery v regionu, říká velvyslanec Švýcarska

Je důležité poznat partnery v regionu, říká velvyslanec Švýcarska

23. října 2019 (st)

Priority města, vize jeho rozvoje i konkrétní východiska pro další spolupráci diskutoval s vedením města Dominic Furgler, švýcarský velvyslanec v České republice. Do Olomouce přijel vůbec poprvé. Na radnici se setkal s primátorem Miroslavem Žbánkem a jeho náměstky Martinem Majorem, Karlem Konečným a Otakarem Bačákem.

„Je důležité poznat region a setkat se s lidmi. Do Olomouce jsem se těšil a chtěl tohle fascinující historické město poznat,“ objasnil v úvodu své první návštěvy Olomouce velvyslanec Švýcarska Dominic Furgler.

„V mnohém se chceme inspirovat a rádi inspirujeme druhé. V případě Švýcarska je to na prvním místě urbanismus, architektura a životní prostředí,“ objasnil primátor Miroslav Žbánek, který Olomouc představil jako metropoli západních hodnot. Ve společné debatě pak řešili priority města v oblasti investic, životního prostředí a udržitelného rozvoje. Zmínili také otázky financování veřejné správy, procesu přidělování dotací a srovnávali podmínky obou zemí. „Město posouváme v souladu s principy udržitelného rozvoje, chytrých řešení a ekologických úspor. Hledáme inspiraci napříč Evropou,“ ozřejmil primátor.

Kromě aktuálních témat se velvyslanec zajímal o otázky přínosu partnerství s městem Luzern. „Je příkladné a patří mezi nejaktivnější,“ potvrdil první náměstek primátora Martin Major a připomněl úspěšnou spolupráci v oblasti odpadového hospodářství i výstavby tramvajové trati na Nové Sady v roce 2013, jejíž stavba byla financována ze švýcarských fondů. Velvyslanec Furgler při té příležitosti informoval vedení města o možnosti čerpání peněz v nadcházejícím programovacím období. „Existuje možnost čerpání peněz ze švýcarských fondů v dalším programovacím období. Díváme se, v jakých projektech by mohly najít finance užitek,“ naznačil velvyslanec Dominic Furgler.

Na výstavbu olomoucké tramvajové trati byla ze švýcarských fondů věnována částka 11 353 milionů CHF (225 mil. Kč). Více než miliardu švýcarských franků (CHF) poskytlo Švýcarsko jako nevratný finanční prostředek zemím, které v roce 2004 a 2007 vstoupily do EU, a to za účelem vyjádření solidarity s novými členy EU, které vynakládají úsilí na odstranění hospodářských a sociálních nerovností. Z této částky získala Česká republika asi 110 milionů CHF. V České republice bylo z tohoto příspěvku podpořeno 38 projektů, 40 % z nich se realizovalo v hospodářsky slabších regionech ve východních Čechách a na Moravě (Olomoucký a Moravskoslezský kraj).

Spolupráce, která byla s partnerským Luzernem navázána už v roce 1993 z iniciativy českých emigrantů, se kromě turismu, třídění a likvidace odpadu osvědčila také v péči o městskou zeleň, v otázkách koncepce městské dopravy a stavby cyklostezek. V oblasti ekologie se Luzern finančně angažoval při výstavbě výtopny na biomasu v ZOO Olomouc. Spolupráce probíhá i v sociální oblasti – prevence kriminality, sociální vyloučení, péče o seniory. Zcela nezapomenutelná zůstává solidarita Luzernu se zaplavenou Olomoucí v roce 1997, kdy přímo ze sbírek občanů přišlo na povodňové konto v přepočtu 12 milionů korun.

Fotografie:

| Poslední úprava: 23. října 2019 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu