Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Velvyslanec Španělska: hledejme společné hodnoty a nové formy spolupráce « Zahraniční spolupráce « Mezinárodní kontakty « O městě

Sociální sítě

O městě » Mezinárodní kontakty » Zahraniční spolupráce » Velvyslanec Španělska: hledejme společné hodnoty a nové formy spolupráce

Velvyslanec Španělska: hledejme společné hodnoty a nové formy spolupráce

Velvyslanec Španělska: hledejme společné hodnoty a nové formy spolupráce

26. března 2019 (út)

Poprvé a hned s jasným vzkazem zamířil do Olomouce velvyslanec Španělska Angel Lossada Torres-Queved. Na olomoucké radnici jej přijal primátor Miroslav Žbánek a jeho náměstek Karel Konečný. Vizí španělského velvyslance, který v České republice působí od roku 2018, je stavět na společných hodnotách obou zemí a zároveň hledat nové možnosti spolupráce.

„Je těžké prohlubovat to, co dlouhodobě funguje na excelentní úrovni,“ zhodnotil hned na úvod své první návštěvy zapojení Olomouce v oblasti kultury a vzdělávání. Na mysli měl zejména česko – španělské dvojjazyčné třídy na českých středních školách, kde město skvěle reprezentuje Gymnázium Čajkovského i základní školy zastoupené ZŠ Heyrovského a Waldorfskou školou Olomouc. Španělskou kulturu, hudbu i gastronomii pak mají Olomoučané i návštěvníci města možnost poznávat prostřednictvím zavedeného Festivalu Colores Flamencos.

Do Olomouce zavítal Angel Lossada Torres-Queved, aby poznal město, zahájil Mezinárodní festival studentského divadla ve španělštině, zamířil na katedru romanistiky Filozofické fakulty UP a hlavně, aby spolupráci rozšířil o nové oblasti. „Úlohou velvyslance je najít společné hodnoty a hledat prospěch obou zemí. Potenciál růstu spatřuji například v oblasti ekonomiky,“ otevřel velvyslanec problematiku uplatnění kvalifikovaných lidí ze své země na českém trhu práce. Španělsko patří mezi nejvýznamnější obchodní partnery České republiky, za posledních deset let narostl český export do Španělska více než 14 krát. Z obchodního hlediska funguje v Olomouci několik firem se španělským zastoupením.

„Olomouc je turisticky atraktivní město s dobrou dopravní dostupností,“ představil město primátor Mirek Žbánek. „Jsem přesvědčen, že potenciál má město a Česká republika nejen v ekonomice, ale také v oblasti vědy, zdravotnictví i při spolupráci s neziskovým sektorem,“ shodl se primátor s velvyslancem při debatě o sdílení zkušeností z praxe na úrovni státu i samospráv.

V závěru návštěvy oba vzpomněli pěší pouť odvážných Olomoučanů v čele s Milanem Langerem, který je upoután na invalidní vozík, do španělského Santiaga de Compostela. „Mají u sebe poselství a pozvánku pro starosty a lidi z měst, kterými budou procházet. Věřím, že je dokáže k návštěvě inspirovat,“ připomněl primátor Žbánek. „Česky neumím, ale z titulku a fotky v novinách jsem rychle pochopil, kam se tito dobrodruzi vydávají. Je to fenomén, který nás spojuje a všichni jsou vítězové,“ ocenil velvyslanec.

Fotografie:

| Poslední úprava: 26. března 2019 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu