Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Do Olomouce se vracím pokaždé rád, říká izraelský velvyslanec « Zahraniční spolupráce « Mezinárodní kontakty « O městě

Sociální sítě

O městě » Mezinárodní kontakty » Zahraniční spolupráce » Do Olomouce se vracím pokaždé rád, říká izraelský velvyslanec

Do Olomouce se vracím pokaždé rád, říká izraelský velvyslanec

Do Olomouce se vracím pokaždé rád, říká izraelský velvyslanec

1. března 2019 (pá)

Pět návštěv Olomouce za dva roky ve funkci stihl velvyslanec Izraele v České republice , J.E. Daniel Meron. Zatím poslední návštěvu absolvoval tento týden ve středu, kdy do Olomouce přijel při příležitosti udělení pamětní ceny Prof. Dr. Ingeborg Fialové-Fürstové a Centru pro judaistická studia Kurta a Ursuly Schubertových na Filozofické fakultě Univerzity Palackého za mezináboženský dialog. Ve stejný den navštívil i radnici a jednal s představiteli města.

„Bohatá historie Olomouce je spojená i s historií židovské komunity. Zajímá nás ale i současnost a budoucnost. Rádi budeme s Izraelem spolupracovat, rádi v Olomouci uvítáme izraelské turisty,“ řekl v úvodu primátor Mirek Žbánek. „Olomouc začíná intenzivně připravovat strategický materiál v oblasti nakládání s vodou i hospodaření s energiemi. To jsou sféry, v nichž má izraelská strana nepochybně bohaté zkušenosti,“ dodal primátor. „Izraelské firmy produkují velmi vyspělé vodohospodářské technologie, nepochybuji o tom, že by se některé z nich hodily i Olomouci a Moravě v době nastupujících klimatických změn a sucha,“ reagoval velvyslanec Meron a vyzval ke konkrétnímu jednání s konkrétními firmami. Izrael má už s ohledem na svou geografickou polohu v oblasti hospodaření se srážkovou vodou velmi bohaté zkušenosti.

Během dalšího rozhovoru hovořili přítomní o spolupráci na úrovni vysokých škol či v oblasti sportu a kultury. „Velmi rádi uvítáme v Olomouci izraelské umělce či sportovní týmy,“ řekl primátor Žbánek a připomněl, že vloni na podzim sehrála devatenáctka olomoucké Sigmy dvě utkání s izraelským klubem Maccabi Tel Aviv v rámci mládežnické Ligy mistrů. Už v březnu se budou konat i vzpomínkové akce k příležitosti smutného 80. výročí vypálení olomoucké synagogy nacisty. Velvyslanec a předseda Židovské obce Petr Papoušek na tyto pietní akce pozvali i představitele města.

Izraelského velvyslance k Olomouci váže i osobní pouto. Rodina jeho manželky totiž v roce 1938 po Mnichovu uprchla z Bruntálu, připojeného k Německu, a usídlila se právě v Olomouci. Odsud pak o pár let později otce a bratry odvlekli do koncentračního tábora, matka jeho ženy jakožto nežidovka holokaustu unikla. „Olomouc hrála velkou roli i při vzniku státu Izrael. Právě zde se cvičili letci, kteří pak pomohli zachránit Izrael při prvním útoku arabských sousedů na nový stát. Jedním z nich byl ostatně i Hugo Marom, který patří k legendám izraelského letectví,“ připomněl důležité vazby velvyslanec Daniel Meron.

Fotografie:

| Poslední úprava: 1. března 2019 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu