Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Kanadskou velvyslankyni nadchlo město i počet kanadských studentů na univerzitě « Zahraniční spolupráce « Mezinárodní kontakty « O městě

Sociální sítě

O městě » Mezinárodní kontakty » Zahraniční spolupráce » Kanadskou velvyslankyni nadchlo město i počet kanadských studentů na univerzitě

Kanadskou velvyslankyni nadchlo město i počet kanadských studentů na univerzitě

Kanadskou velvyslankyni nadchlo město i počet kanadských studentů na univerzitě

22. února 2019 (pá)

Krásné město, o němž toho její krajané moc nevědí. Tak charakterizovala při své první návštěvě Olomouc velvyslankyně Kanady, J. E. Barbara C. Richardson. „Příjemně mě překvapilo také to, kolik kanadských studentů je v Olomouci, konkrétně na lékařské fakultě Univerzity Palackého,“ řekla zástupkyně velké zaoceánské země. Na radnici ji přijal primátor Olomouce Mirek Žbánek a jeho náměstci Martin Major, Matouš Pelikán a Karel Konečný.

Velvyslankyně s představiteli Olomouce diskutovala o situaci města, o možných společných aktivitách i o turistickém ruchu. Shodla se s primátorem na tom, že zahraniční turisté po prohlídce Prahy nejčastěji vyrážejí do Českého Krumlova nebo Karlových varů. „Rád bych vzkázal turistům, že Olomouc je krásné město, do něhož se dostanou z Prahy pohodlně vlakem za dvě hodiny, což je srovnatelné i s Krumlovem,“ zdůraznil primátor Mirek Žbánek. Velvyslankyně dodala, že je nutné stále usilovně pracovat na propagaci, aby turisté, kteří do Prahy dorazí například ze zámoří, věděli, jak krásné město se uprostřed Moravy skrývá.

Pokud jde o oblast podnikání, zdůraznila Barbara Richardson, že obě země mohou využívat výhodné mezinárodní situace. „Díky dohodě CETA mezi Kanadou a Evropskou unií mohou české firmy v Kanadě a naopak kanadské firmy v České republice působit za stejných podmínek, jako by šlo o domácí firmy,“ řekla velvyslankyně. „V Olomouci mimochodem úspěšně působí jedna česko-kanadská společnost, která se zabývá výrobou lékařského konopí,“ upozornil náměstek primátora Martin Major.

Pokud jde o další vztahy, připomněla velvyslankyně jak zájem studentů o Olomouc, tak i potenciál krajanů. „V Kanadě je nesmírně těžké dostat se na univerzitu na lékařské obory, proto v poslední době hledají naši mladí lidé možnosti v zahraničí. Také proto je jich tolik v Olomouci,“ řekla velvyslankyně. Upozornila také, že v Kanadě žije zhruba sto tisíc Čechokanaďanů, kteří se stále o svou původní vlast zajímají.

Olomouc, potažmo Českou republiku, a Kanadu pojí jedna velká vášeň, a to lední hokej. „Při nedávném přijetí ruského generálního konzula jsem navrhl uspořádání hokejových her, k čemuž by se daly využít zimní stadiony v Olomouci, Ostravě či třeba ve Zlíně. Tato myšlenka teď zaujala i kanadskou velvyslankyni, takže je možné, že se podaří takové hry uskutečnit,“ vysvětlil primátor Žbánek. Paní Barbara Richardson si během dne prohlédla většinu historického centra města, zajímala se o programy na opravy památek a také o symbiózu historických staveb s moderní architekturou.

Fotografie:

| Poslední úprava: 22. února 2019 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu