Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: komentáře k odpovědi A.2 « Vyhodnocení ankety – územní studie náměstí Republiky a navazující území « Studie veřejných prostranství v Olomouci « Územní plánování « O městě

Sociální sítě

O městě » Územní plánování » Studie veřejných prostranství v Olomouci » Vyhodnocení ankety – územní studie náměstí Republiky a navazující území » komentáře k odpovědi A.2

Anketa náměstí Republiky - komentáře k odpovědi A.2

Parkovací kapacitu na nám. Republiky: Komentář:
omezitaby mohl prostor fungovat jako náměstí, nástup do muzeí apod. ne parkoviště
omezitparkování je na úkor zeleně
omezitkousek odtud je velký parkovací dům, ne příliš využívaný
omezitAuta v centru města nemají co dělat!
omezitje to parkoviště, nebo náměstí??!!
zachovat stávající stavStávající stav omezit hodinami atd. ať zůstane možnost zaparkovat u centra, ale ne si tam odstavit auto na neomezenou dobu. Centrum by mělo být uzpůsobené pro kola, nepodporovat tolik automobilovou dopravu.
omezitParkování na náměstí do města nepatří
omezitCelý provoz kazí dojem z krásného prostředí
omezitzbytečné parkoviště, pod Hanáckým kopcem je prázdný parkovací dům
omezitPod hanáckám kopcem je prázdný parkovací dům. Prakticky jediný důvod proč se nevyužívá je zřejmě existence parkoviště na náměstí a výškový rozdíl pro pěší. (Od domu k zastávce.)
rozšířitsoučasné parkovací možnosti jsou často využity na maximum
omezitProč by lidi nemohli parkovat pod Hanáckým kopcem a dojít pěšky?
omezitsoučasná parkovací kapacita neumožňuje dostatek zelene a prostoru pro chodce,
omezitParkovací kapacity lze řešit jinde, navíc přímo na náměstí je zastávka MHD. Nemluvě o barokní kašně, která by měla tvořit dominantu náměstí - k tomu je ale potřeba kolem volný prostor!
omezitKdyby se náměstí republiky naprojektovalo více pro pěší a pro lidi, kteří zde chtějí strávit čas, příjemně by to rozšiřovalo odpočinkovou zónu centra a navazovalo ideálně na kostel, vysokoškolské budovy i muzea v místě. Trocha zeleně, laviček a pohody by náměstí republiky myslím neuškodila.
omezitje tam moc aut, málo zeleně
omezitv blízkosti je podzemní parkoviště, které je využívané minimálně
omezitMesto se musi postarat o dostatek dostupnych parkovacich mist, ale ne v historickem centru
omezitObecně je spíše tendence vytlačovat auta z centra. Dopravní dostupnost mhd tam je více než dobrá.
omezitMyslím, že v 21. století bychom se měli, obzvlášť ve městech, snažit kapacitu aut omezovat. Olomouc má funkční a velmi levnou hromadnou dopravu. Nevidím důvod, proč by jí lidé nemohli využívat. Navíc už teď je v Olomouci parkovišť víc než dost.
zachovat stávající stavNení to největší problém
zachovat stávající stavJakožto neřidič nemohu posoudit.
omezitEstetická hodnota náměstí, blízkost nevyužitých kapacit parkovacího domu.
zachovat stávající stavVyužití náměstí ve stávající podobě je na veřejnosti zažité a nepřekáží jiným zájmům.
omezitKazi to vzhled namesti
omezitměsto patří lidem, ne autům, pár stromů by Náměstí Republiky slušelo
omezitodstavování aut do centra města nepatří
zachovat stávající stavNa rozšíření nejspíše není prostor. Omezení pak také není řešením, protože zde není jiná alternativa - kromě parkovacího domu, který by však musel být motivačně zvýhodněný.
zachovat stávající stavTo parkoviště je větší, než by bylo milé, ale zase požadavky na parkování se nedají přejít mávnutím ruky.
omezitV centru chybí zeleň
omezitnáměstí je pro lidi; je to místo setkání, zastavení
zachovat stávající stavnepohybuji se v centru autem, tudíž nemám představu, jestli je poblíž centra dostatek parkovacích míst
omezitVzhledem k parkovacímu domu poblíž, není třeba tolik parkovacích míst.
omezitvelký počet pěších mezi auty, líbil by se mi parčík, zeleň, zrušit parkoviště
omezitOmezení počtu parkujících automobilů vytvoří volný prostor, který by se mohl zkultivovat tak, aby se stal příjemným místem, kde bude mít člověk důvod (a touhu ) se na chvíli zastavit, posadit s knížkou, s kamarády... A i zde platí, že čím víc zeleně (stromů), tím příjemnější místo bude. Na zemi bych, tam kde to jen trochu půjde, preferovala trávu, ne neprostupné keříky.
omezitjsou v dosahu podzemní garáže
rozšířitZvýšit počet míst k parkování a to bez jakýchkoli takzvaných regulačních poplatků. Pouze omezit dobu parkování (například na 2 hodiny). Zrušit všechna vyhrazená parkoviště. Jedině tímto způsobem je možno zamezit nežádoucímu "vylidňování" centra města Olomouce a s tím spojený úbytek obchodů, provozoven, restaurací atd.
omezitLokalita je dostupná tramvají (MHD), pěšky, na kole. Kvůli nedostatku zeleně a plochy k setkávání lidí, odpočinku, kvůli zlepšení ovzduší a omezení hluku a prachu!!!
omezitnáměstí má potenciál být krásným veřejným prostorem, naučíme se parkovat v Koželužské
omezitV historické centru je třeba omezit dopravu ,mělo by se vice přizpůsobit pěším
omezitRuch, hluk, nepřehlednost
omezitZnemožňuje využití místa vice aktivněji pro občany, jako místo odpočinku. Nedaleko stojí málo využívaný parkovací dům, proto je nesmyslné využít veřejný prostor v historickém centru jako odkladiště aut.
omezitTakto krásné veřejné prostranství by mělo mít lepší využití než narkování plechovek, zvlášť když je v dostupné vzdálenosti parkovací dům
omezitPod kopcem je velký poloprázdný parkovací dům. Když já nemám problém chodit i několik km do práce či do školy pěšky, myslím si, že těch 250 metrů i méně trénovaní lidé zvládnou.
rozšířitpředevším vybudováním parkovacího domu, který by měl být trendem v historickém jádru města
omezitPod Hanáckým plukem je parkovací dům (50m), na náměstí nemá být velkokapacitní parkoviště, je tam zbytečné, stačí 4-5 záchytných míst s limitem 15 minut parkování.
omezitNa takove historicke misto auta nepatri.
omezitNáměstí momentálně nefunguje jako náměstí, ale jako parkoviště s tramvajovou zastávkou.
omezitNadbytečné množství parkovacích míst. Náměstí slouží pouze jako parkoviště. Člověk se zde ztrácí.
omezitNáměstí není parkoviště. Je dostupné tramvají, pod Hanáckým plukem jsou garáže...
omezitDá se parkovat jinde. Náměstí by měla být otevřená lidem a ne parkovištěmi
zachovat stávající stavV dnešní době je parkovací kapacita zcela zásadní!
omezitNáměstí se může stát klidovou zónou a dalším z center života
omezitParkoviště je 5 min.chůze.
rozšířitjezdím autem z druhého konce města, MHD dopravou s přesedáním, takže vítězí auto, proto nechci omezit parkovací místa
omezitPokud si zvolíme následující pohyb městem Chodec, cyklista, auto, tak je nutné auta omezit. Náměstí republiky je uzel. Vychází zde studenti z univerzity, návštěvníci muzeí a knihovny. Ideální místo určené jenom pro pohyb chodců s příjemným okolím.
omezitJako jeden z hlavních vstupů do centra si zaslouží více reprezentativní podobu.
omezitModerní město = zdravé město. Prioritou Olomouce by mělo být dlouhodobé plánování a rozvoj zdravého způsobu života a vyšší podpora cyklistiky a pěších zón.
omezitViz. předchozí bod. Jedná se o náměstí v historické části města před muzeem a s perfektní dostupností tramvají. Jako takové by si zasloužilo více zeleně a míst pro posezení, ne aby sloužilo jako parkoviště.
omezitv současnosti se jeví, že jedinou funkcí je parkování na celé ploše náměstí
omezitV rámci možností je stav NR ucházející, dle mého názoru, si prostor vyloženě říká o zrušení, či zmenšení parkoviště alespoň v okolí kašny a jeho proměnu ve veřejně využitelný prostor. Je možné, že s tím vznikne problém s bezdomovci, ale prostor je snímán kamerovým systémem, tak by měla MP přehled o situaci a potenciální problém by mohla včas eliminovat.
omezitJen několik desítek metrů od náměstí je rozměrný parkovací dům, který ale není kvůli příliš vstřícným podmínkám pro parkování v ulicích využitý. Musí náměstí sloužit jako parkoviště?
omezitMa to byt misto setkani ne skladiste aut
omezitZbytečně zabírá místo, které by se dalo využít lépe - k posezení. Parkovací dům je hned pod hanáckým kopcem.
zachovat stávající stavvždy tam místo k parkování je , není potřeba více a není třeba centrum zacpávat automobily
omezitCentrum by nemělo být zaplňováno vozidly. Auta by měla být směřována do parkovacích míst v okolí centra nebo do podzemních průjezdů, a podzemních garáží. Náměstí by mělo být místem potkávání, prostoru pro kulturní akce, průchodu a odpočinku. Nikoli skladištěm vozidel.
zachovat stávající stavPreferuji více zeleně.
omezitCelé náměstí připomíná spíše parkoviště. Nevidím navíc důvod k rozšiřování parkování, když kousek vedle je nadzemní parkovací garáž.
omezitProtože centrum bez aut je pro naprostou většinu lidí příjemnější, cennější, atraktivnější. Je to vidět všude ve světě, že centra měst bez aut žijí, jsou příjemná, atraktivitní pro lidi, hodnota nemovistostí stoupá.. Pokud se prostor uvolní autům, prostor se znehodnotí.
rozšířitv centru neni kde parkovat
zachovat stávající stavmyslím, že je dostačující, hned pod kopcem je případně kryté parkoviště
omezitpod hanáckým kopcem je nevyužívané parkoviště. náměstí má sloužit chodcům, je to praktičtější i estetičtější.
zachovat stávající stavKdyž jsou tam instituce, musí být možnost tam někde zaparkovat, alespoň dočasně k vyřízení záležitostí. Mám-li jako zaměstnanec UP občas jít na rektorát, ale pracuji jinak na úplně druhém kocni Olomouce (Šlechtitelů), pak veřejnou dopravou vzhledem k frekvenci to ujedu za hodinu tam a hodinu zpět. Otázkou je jak moc je využívaný parkovací dům na Han. pluku, sám jsem tam za 20 let co tu žiji, nezajel ani jednou, i když to je cenově stejné... asi to je psychologická věc... zavřený prostor, méně místa....ale až zdražite - nesmyslně - tak tam možna lidi začnou jezdit...
omezitNáměstí má sloužit lidem a ne jako parkoviště!
omezitJe potřeba obdivovat cennější objekty, než plechové popelnice.
omezitmenší doprava více klidu
omezitChápu, že je třeba se dopravovat do centra autem, ale je historické a spíše bych upřednostnila pěší zónu, turisty a ekologičtější cestu než automobilovou dopravu.
omezitUvítal bych méně parkovacích míst na nám.Republiky, hned pod náměstím je nevyužitý parkovací dům v Koželužské.
omezitProtože v hromadných garážích nedaleko je místa dost.
omezitToto místo je třeba řešit spíše s ohledem na jeho historickou hodnotu a pozici, tudíž rozhodující by měla být měřítka estetická. Navyšování parkovací kapacity na povrchu, tj. na náměstí nikdy nemůže naplnit požadavky. Parkování by mělo být řešeno pod zemí (nejlépe v propojení s ulicí Křížkovského).
omezitNáměstí navazuje na "pěší zónu" , po které projede denně 5000 motorových vozidel. Na náměstí kvůli provozu aut není možný setrvávat....
omezitOdkdy mají náměstí sloužit jako parkoviště?
omezitTeď, když je uzavírka, se krásně ukazuje, jak prostor může sloužit lidem - nejezdí ani tramvaje, ani auta, hned se ten prostor jinak používá. Když by se omezilo parkování na Republice, může se využitý prostor věnovat právě lidem, aby prostor sloužil k jejich zastavení, popovídání ap.
zachovat stávající stavnedaleko je parkovací dům
zachovat stávající stavPočet míst nyní stačí, ale co budoucnost?
rozšířitNedostatek parkovacích míst v centru
omezitmene aut vice zelene a venkovnich zahradek a kavaren
zachovat stávající stavprotoze vyhovuje
rozšířitmálo míst
zachovat stávající stavstávající stav vyhovující, prostřídají se všichni přes den
zachovat stávající stavRozšířit snad už není kam.
omezitNáměstí slouží jako parkoviště a lidé jím jen procházejí
rozšířitMálo míst k parkování
zachovat stávající stavNedostatek parkovacích míst.
zachovat stávající stavnevyhovující je rozvržení parkoviště, ne kapacita
omezitNáměstí teď vypadá spíše jak parkoviště
omezitNedaleko je parkovací dům, chtělo by to zkusit domluvit podmínky tak, aby byl opravdu využit, např. celodenní parkovné 40 Kč. Chvíli potrvá než si lidé uvědomí výhodu, ale poté se celé lokalitě odlehčí. Sleva je kompenzace za to, že neparkuji "před domem".
omezitV centru je osobních aut příliš.
rozšířitBydlím tam
zachovat stávající stavBuď bych nechala stávající stav, případně bych jej omezila přednostně na zaměstnance a návštěvníky univerzity.
omezitCelé náměstí je degradováno na parkoviště a zastávku. Jiné využití prostoru aktuálně není možné. K parkování by měl být mnohem více využíván zcela neobsazený parkovací dům v Koželužské ulici.
omezitParkoviště na náměstí nepatří. Dole pod kopcem je parkovací dům. Auta je nutné do centra pouštět minimálně.
omezitMyslím, že auto by mělo jít nechat na záchytném parkovišti a do centra se dá již vpohodě dostat pěšky.
omezitNapř. estetické hledisko dostává parkujícími vozy na frak. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že lze parkovat jinde, i když člověk bydlí v centru (bydlel jsem v Denisově ulici cca 1/2 roku).
omezitje zbytečné jezdit autem do centra, víc místa pro cyklisty
omezitVnímám, že parkování je důležité, ale není šťastné vyplnit parkováním celé Náměstí republiky. Jde o jakýsi vstup do památkové zóny a myslím, že takto koncipované náměstí není pro město dobrou vizitkou. Parkování by mělo být řešeno vhodným způsobem před samotným vstupem do historického centra.
omezitvíce zeleně
omezitHistoricke namesti
zachovat stávající stavnení potřeba navyšovat, ale občas někdo někde zaprakovat musí
omezitAuta do města nepatří a kousek vedle je kryté parkoviště, plus park+ride u nádraží.
omezitProtože auta do městské památkové zóny nepatří. Zřiďte tam park, odpočinkovou zónu, snadno dosažitelnou z centra.
zachovat stávající stavKapacitu v žádném případě nezvětšovat (tedy nehovoříme-li o možnosti podzemní garáže...); na druhou stranu si neumím představit její zmenšení vzhledem k počtu osobních aut zde skutečně používaných.
omezitpreferuji více zeleně a odpočinkové zóny
omezitJedná se o urbanisticky hodnotný prostor s architektonickými dominantami a provoz parkoviště je rušivý
omezitJe to prostředí pro studenty a zároveň historická památková zóna. Místo obdivu ke krásám architektury je nutno neustále dávat pozor, ze které ulice vyjíždí automobily. Není zde také dostatek odpočinkových ploch (nedostatek laviček a stínu stromů) vzhledem k poměru kolik desítek až stovek osob se zde denně vyskytuje.
omezitV blízkosti je parkovací dům a nevidím důvod, aby se v centru památkové zóny vyskytovalo parkoviště.
omezitvíce místa pro lidi, méně pro auta
omezitPřímo na náměstí je zastávka MHD.
omezitVýborná dostupnost hromadnou dopravou. Parkování překáží přirozeným pěším trasám, v létě je tam výheň - chtělo by to více zeleně a posezení pod ní, nikoli rozpálená auta na asfaltu. Popelnice na tříděný odpad schovat pod zem!
omezitDole pod kopcem je parkovaci dum. Jedina prijatellna varianta je z meho pohledu podzemni parkoviste (ale uz vidim, jak to v teto zemi nejde postavit)
omezitNáměstí by mělo více sloužit lidem, nenalézají se zde žádně lavičky a odpočinková zóna.
omezitpřidala bych stojany na kola a také tomu přizpůsobila okolí. auta bych z centra města vynechala, co nejvíce. Mimo zásobování se dá využít městská doprava, nebo dojet na kole. vyjíměčností by byli vozíčkáři či starší osoby.
omezitVzhledem k tomu, že náměstí je jedním z nejrozpálenějších míst (je tu doslova výheň) v létě v Olomouci, prospěla by mu dlažba z žulových dlažebních kostek (kočičích hlav) a více zeleně na úkor parkovacích míst. Možnost zaparkovat skýtá nedaleký parkovací dům v Pekární ulici.
zachovat stávající stavZachovat s časovým omezením max. 1 hodina - záchyt pro delší parkování je o pár metrů níže v patrových garážích pod Hanáckým plukem.
omezitTakto je to parkoviště, ne náměstí.
omezitMéně aut.
omezitna uvedeném parkovišti by neměla parkovat auta s parkovací kartou, pro tyto občany je parkoviště na ulici koželužské. parkoviště na náměsti repubilky by mělo být využito jen pro platiče parkovného na dobu max 2 hod.
omezitNáměstí by nemělo být parkovištěm.
omezitna Koželužské je obrovský parkovací dům, ať parkují auta tam
omezitnáměstí by nemělo být parkoviště, navíc je pod muzeem celý parkovací dům, není tedy nutné, aby se na náměstí republiky parkovalo.
omezitProc ne
omezitPodzemní garáže opodál, za směšný peníz
omezitChybí zeleň
zachovat stávající stavVyhovujici stav
omezitpod nám. republiky je parkovací dům, tak proč rozšiřovat parkoviště na náměstí
omezitProtože ve městě už místo pro auta není. Je třeba jej uvolnit chodcům. Náměstí republiky je velmi kvalitně obslouženi tramvajemi, lidé klidně můžou parkovat na okraji města a do centra dojíždět tramvajemi. Chtělo by to ale aby je k tomu město vedlo.
omezitna tomto místě není místo pro auta
omezitTakové množství automobilů do historického centra nepatří, je to jedno z hlavních náměstí v Olomouci, které by se mohlo stát dominantou a místem pro odpočinek. Vytvoříme-li podmínky např. pro drobné podnikání tento prostor se záhy oživí.
omezitUdelat z toho misto pro lidi a ne pro auta.
omezitv historickém centru by mělo být parkování omezeno
omezitkryté parkoviště je kousek dál - pod kopcem, zde by mohlo být aspoň kousek dalšího klidnějšího místa v centru města
omezitKazí estetický dojem
zachovat stávající stavParkovací dům daleko pod kopcem, pro staršího člověka nedostupný
omezitJe to spíše historická část Olomouce.
omezitAuta nepatří do centra města.
omezitParkoviště na historické náměstí nepatří
omezitprotože kousek níže je několikapatrové parkoviště, proč cpát auta do historického centra
zachovat stávající stavpro návštěvu knihovny zvýhodnit
omezitauta do centra nepatří
omezitDo historického centra by auta vůbec jezdit neměla (kromě zásobování).
zachovat stávající stavStejně jsou místa placená, že jich bude víc není žádná výhoda
zachovat stávající stavMalá kapacita parkovišť v městě.
rozšířitmožnost rychlého parkování při zařizovaní věci v centru
omezitŽádná zeleň. Dostatečně parkovací plochy se nachází v patrovych garážích v Koželužske ulici. Nam. Republiky by mělo být prostorem k setkavani a odpočinku obyvatel mesta ne parkovištěm pro turisty. Vzhledem k blízkosti univerzity by ji využili a ocenili studenti a zamestnanci, vzhledem blízkosti centra i turisté.
omezitNáměstí není parkoviště (tedy být by nemělo)
omezitNáměstí nemá být parkoviště
rozšířitnení nutno o moc, jen o pár, vždy člověk najde tak tak místo
omezitVelký počet parkovacích míst který brání veřejnému prostoru.
omezitDo historického centra měl už dávno být zákaz vjezdu aut
omezitO ulicu niz se nachazi parkovaci dum...auta muzou parkovat tam
omezitMělo by to být náměstí pro lidi a ne pro auta.
omezitnedaleko je kryté velké parkoviště
omezitv současnosti je náměstí degradováno na pouhé parkoviště
ostatní funkce náměstí jsou silně potlačeny
zachovat stávající stavZachovat stávající charakter
omezitnedaleko je parkovací dům, do centra snad člověk může udělat o pár kroků víc
omezitHlavne na namesti republiky je skladiste aut. Centrum by melo byt bez aut a kdyz uz tak jen na kratke zastaveni max 10 minut. Kazdy si tech par kroku dojde.
omezitEstetická stránka, využití veřejného prostoru pro lidi, ne pro auta.
zachovat stávající stavNáměstí je třeba revitalizovat, omezení či zrušení parkování by však bylo nepříjemné pro místní i pro návštvníky. Na náměstí by měla být podzemní garáž, ať už s více či stejným počtem parkovacích míst jako dosud.
omezitnáměstí působí spíše jako velké parkoviště než místo setkávání, kde spolu sousedí důležité kulturní instituce (knihovna, muzea)
zachovat stávající stavMyslím, že bez parkoviště by bylo náměstí hezčí, ale zároveň chápu, že by parkovací místa chyběla.
zachovat stávající stavPřijde mi to akorát. Jde mi o tu zeleň.
omezitTo je snad zjevné, ne? Osobně se mi líbí, že když ted probíhá rekonstrukce tramvajové trati, mohu chodit po ulici a nehledět tolik na dopravu. Omezil bych vjezd a parkování v centru města. Vždyť po rekonstrukci trarě budou zase jezdit tramvaje.
omezitAuta kromě zásobování do nejužšího centra nepatří. Jako kompenzaci bych nabidl rezidentům slevu na parkování v parkovacích domech a slevu na MHD
omezitcentrum - bez aut, bez provozu - "klidová zóna"
zachovat stávající stavStav hodnotím jako vyhovující a z hlediska obslužnosti vybalancovaný. Mimochodem, co se týče parkování, lokalita již dávno omezení zahrnuje. Problémy prezentované ústy primátora vnímám jako účelově vyfabulované. Cituji: "Z diskuze vyplynulo, že mezi atraktivní body území patří dopravní dostupnost pro individuální a hromadnou dopravu." Hromadná doprava se přeci realizuje po Třídě 1.Máje hned vedle a v řešené lokalitě se doufám o HD neuvažuje! Co se týká možností pro individuální dopravu, tedy pro osobní vozidla, funkční možnost s danou (a dostatečnou) regulací občané přeci mají, tak v čem je problém?! "V lokalitě sídlí významné instituce..", to je sice pěkné, ale stále se jedná o veřejný prostor, čili nejen pro auta sídlících institucí a pro pěší studentstvo, ale i pro ostatní občany, kteří si potřebují v místě cosi nutného zařídit, přivézt či odvézt autem. "Přílišný pohyb aut, která hledají možnost zaparkování.." Tak samozřejmě. Není tedy pochyb, že kromě zájmu dotčených instutucí existují potřeby nemálo dalších. Jsem názoru, že málokdo kdo z těch, kteří tam jezdí, parkují a platí parkovací poplatek, že takto činí z dlouhé chvíle, nýbrž zkrátka že potřebuje. Ve variantě řešení, která by v dané lokalitě zahrnovala jakoukoli další restrikci pro individální dopravu - kategoricky nesouhlasím!
rozšířitParkoviště lze vyřešit mnohem efektivněji při lepším rozvržení parkovacích míst a vytvoření i pěší zóny k nejfrekventovanějším objektům - knihovna VOŠS Caritas.
omezitNáměstí vypadá, že jeho jedinou funkcí je býti parkovištěm, přitom parkovací dům je nedaleko. Parkování na Nám.Republiky vidím jako přijatelné jen pro nutné logistické účely a invalidy. Toto náměstí, i díky své poloze v blízkosti kulturních a vzdělávacích institucí má potenciál splňovat funkci pobytovou, lidé by se tam mohli zdržet, relaxovat, apod., na to by tam však muselo být příjemné prostředí. Jeden jediný samotinký strom to nezachrání, i když mu fandím. Dopřejte mu prosím další rostlinné kamarády, nejen strom bude za to vděčný!
omezitNáměstí má sloužit lidem k odpočinku, trávení volného času například s knížkou v ruce či setkání s přáteli. Náměstí není parkoviště!!! Zvláště takto přímo v centru města. Centrum města by mělo lákat lidi zde trávit čas, městem se projít, což při pohledu na mraky aut, které zabírají toto drahocenné místo není úplně lákavé. Pár parkovacích míst po obvodu by mělo být vyhrazeno pouze pro zaměstnance přilehlých institucí, případně pro rezidenty. Pokud by však i část z těchto míst byla přesunuta např. do přilehlého parkoviště na ulici Koželužské, bylo by to ku prospěchu věci. Těch pár metrů pěšky navíc do práce nikomu neuškodí.
Pokud by došlo k redukci aut v centru Olomouce, bylo by vhodné opět myslet do budoucna a hledat prostory pro (ideálně patrové) parkování na okraji centra/Olomouce. Nárůst počtu aut se dá očekávat nejen díky rozvoji aut na alternativní pohon a následnému snížení nákladů na dopravu. Tento koncept P+R se v zahraničí osvědčil a v ČR už je zaveden ve městech Praha, Brno, Ostrava. Umožňuje se pohodlně dostat do centra hromadnou dopravou po zaparkování auta na okraji, mnohdy i rychleji, než autem skrz dopravní zácpu. Podpořme hromadnou dopravu na úkor aut. Lidé si nakonec uvědomí, že to je pohodlnější, bez stresu s parkováním v centru.
omezitNáměstí bez aut, pro lidi, je smysluplnější.
zachovat stávající stavDostačující
omezitMely by tam byt stromy a posezeni
omezitVzhledem k nedalekému parkovacímu domu není potřeba dalších stání, která hyzdí historické náměstí.
omezitcentrum města, historická část,
zachovat stávající stavStačí
rozšířitKdyby bylo víc parkovacích míst jinde v centru, pak na Nám. Republiky omezit.
omezitNa takové místo nepatří parkoviště, maximálně dopravní obsluha v podobném režimu, jako je v pěší zóně. Asfalt by měla nahradit dlažba. Nebylo by špatné vysadit několik dalších stromů a k nim lavičky.
zachovat stávající stavKapacita parkování na Náměstí republiky je, dle mého názoru dostačující - toto místo neslouží a ani nemůže jako P+R.
zachovat stávající stavObecně aut přibívá. Je potřeba rovněž počítat s residenty, kteří v lokalitě bydlí. Hodně cestuji a v každém větším městě i v okolích historických center je možné zaparkovat. Rozdíl oproti českým městům je v tom, že jsou parkovací plochy podzemí. Chápu, že v dané lokalitě to s velko pravděpodobností není možné. Pak je potřeba využít a rozšířit kapacitu parkovacího domu pod Hanáckým kopcem a hlavně zajistit pohodlný vstup na nám. Republiky, aby se nemuselo šlapat do kopce. Ideálně výtah. Dále pak třeba v proluce mezi muzeem resp. Divadlem hudby namísto dosti nepovedené a nevzhledné stavby "Forum" udělat parčík s pozvolným stoupáním, kudy by si návštěvníci mohli cestu z parkoviště do centra a zpět zpříjemnit a odpočinout si v zeleni na lavičkách.
zachovat stávající stavParkovacích míst je v Olomouci žalostně málo.
zachovat stávající stavPřípadnou revitalizaci vidím jako rev. za každou cenu, náměstí úpravami už prošlo. Jak to znám, spočívala by např. v odstranění vyvýšených chodníků, které ale někde mají smysl a nemám ráda slepé kopírování věcí, které se osvědčily jinde.
rozšířitdá se tu zaparkovat jen o víkendu do 10 h.
omezitPřestože tam někdy parkuji, je vnitřní historické centrum bez aut přirozenější, klidnější a estetičtější. Parkovat se dá v krytém parkovacím domě.
omezitAuta kazí dojem historického náměstí, viz příklad Malostranského náměstí v Praze. Jde o turisticky cennou lokalitu - musela by být ale pokud možno bez aut.
zachovat stávající stavje to jedno z mála míst blízko centra, kde se dá parkovat a je tam okamžitá návaznost na MHD
omezitprotože auta v 21. století nepatří do center měst, a to že Olomouc jde opačným směrem je ostudné. Parkovací plochy by mohly být až za hranicí středověkkého města a nikomu by to nemohlo vadit, procházka pěšky 5-10 minut do centra po krásné Olomouci by nikoho nezabila (nebo jízda tramvají) a Olomouc by získala další náměstí, pro život, namísto parkoviště
omezitNeprehledne, uz tam neni velka posta, budoucnost armadni budovy?
omezitUž teď je to bez omezení. Neumím si představit, jak by to šlo rozšířit. Auta v historickém centru jsou přežitá a nemají tam co dělat.
zachovat stávající stavjediné parkování v centru
omezitParkovací dům je umístěn hned cca 100 metrů od náměstí Republiky na ulici Koželužská.
omezitSměřujte parkování aut do prostor krytého stání na Koželužské ulici, např. za stejnou cenu jako v případě parkování na náměstí Republiky.
omezitNení zde nutnost parkovat, když je poblíž parkovací dům.
zachovat stávající stavJedno z mála možností parkování v okolí, nicméně při zachování stejné kapacity by mohlo být řešeno přívětivěji.
zachovat stávající stavMyslim, ze více míst by bylo na úkor historického mesta
omezitMožnost využit prostor jako náměstí než jen jako parkoviště.
zachovat stávající stavstačí
zachovat stávající stavPrijde nám kapacita dostatečná
zachovat stávající stavVelmi dobrá poloha parkoviště pro parkování s dětmi a kočárky.
zachovat stávající stavMěla by zde být možnost parkovat v případě nutnosti, ale rozhodně v této historické části považuji větší parkoviště za rušící element.
zachovat stávající stavje potřeba někde parkovat
zachovat stávající stavkapacita je dostačující
omezitnepřehledné, nebezpečné, mnoho chodců
omezitje nesmysl umisťovat parkoviště na takto významné náměstí, navíc je cca 100 metrů odsud parkovací dům (nevyužívaný)
omezitMéně aut, více zeleně.
omezitJe nevhodné, aby natolik historicky významné místo oplývající ušlechtilou krásou zdobily nevkusně vzhlížející automobily z Koreje.
omezitzbytečné, aby se v centru vyskytovala jakákoliv osobní doprava
omezitje nedůstojné, aby náměstí sloužilo výhradně jako parkoviště
zachovat stávající stavbývá tam plno, místa jsou potřeba, víc se ale nevejde, má-li se místo i trošku "zútulnit"
omezitO 100m dál je parkovací dům
omezitEstetické důvody, málo zeleně, málo místa pro posezení.
zachovat stávající stavje tam dost mista na parkovani
omezitvelkou část prostoru, kde by se dalo žít / být tvoří parkoviště. pro inspiraci: http://www.iprpraha.cz/clanek/1648/psp stačilo by tak málo: zbavit se aut nebo jejich prostor omezit, najísto parkovacích míst umístit židle, stolky, městský mobiliář, zasadit stoly (plus parkovací dům u podkovy)
zachovat stávající stavPro zachování dostatečné parkovací kapacity.
zachovat stávající stavPřijde mi nyní vyhovující.
omezitAutomobilová doprava do centra NEPATŘÍ - snižuje kvalitu ovzduší (což se projevilo například smogovou situací v lednu 2017), vytváří zbytečný hluk a celkově snižuje kvalitu života místních obychatel
omezitViz výše, parkovat se dá pohodlně v garážích pod "hanáckým kopcem".
omezitAuta v centru dělají z Olomouce východoevropské provinční město! V civilizovaných městech je pěší zóna vyhrazena skutečně jen pro pěší, MHD a IZS. Žádné taxíky, žádné zásobování po celý den, žádná parkoviště v centru.
omezitMonumentální historické náměstí není parkoviště v civilizovaném světě. V blízkosti je navíc parkovací dům.
omezitNáměstí působí jen jako velké parkoviště, navíc parkování je zkrz celou plochu s místem jen k projíždění aut, takže náměstí opravdu nepůsobí jako náměstí.
zachovat stávající stavto parkování v centru je důležité, a na parkovací dům jsem si ještě nezvykl. omezení by muselo být vykoupeno silnou myšlenkou - třeba nějaká open wifi zóna s lavicemi, stoly a zásuvkami
zachovat stávající stavDostačující, do centra lze pohodlně dojet mhd.
omezitMoc aut, náměstí má být především pro pěší
omezitPo zkušenostech v Olomouci nevěřím, ze bysme byli schopni postavit podzemní parkoviště, jak se to v civilizované Evropě (a podobně velkých městech) dělá. A parkoviště na povrchu na takové náměstí nepatří.
rozšířitnelze říči jen "zrušíme parkování", musíte řici i jak potřebu parkovat vyřešíte, postavíte další parkovací domy ?? pokud ano pak klidně omezte parkování na náměstí, pokud ale řešení požavku parkování nemáte, tak parkovací stání na náměstí rozšiřte protože aktuální stav je neodstatečný.
omezitZde chybí kolonka "zcela zrušit parkování
omezitpro vytvoření zeleně a klidových ploch
omezitZ cenneho prostranstvi v centru mesta je parkoviste. Auta maji prednost pred lidmi v centru? Nechapu! Pod "hanackym kopcem" je parkovaci dum.
omezit150 metrů od náměstí ne parkovací budova, která je na to určená, celkově historické jádro Olomouce moc zeleně nenabízí, tak by se za mě těch pár možných ploch mohlo poupravit a nebýt jen parkovištěm.
zachovat stávající stavNavýšit kapacitu by pomohlo řidičům, ale nechtěla bych aby se tak stalo na úkor zeleně, proto je kompromisem zachovat stávající stav.
omezitčlověk se zde necítí dobře, musí proplouvat záplavou aut, mohl by zde klidně posedět, kdyby zde nebylo tolik aut, ale více zeleně, mohl by se vytvořit krásný pohled směrem do Mariánské ulice
zachovat stávající stavPocet mist vyhovuje, jen bych doplnil vic zelene
omezitDo úplného středu města auta nepatří.!
omezitParkoviště zabíra zbytečně velkou plochu, kde by mohlo být vice zeleně
omezitNáměstí Republiky, které se nachází přímo v historickém centru Olomouce, by nemělo být využit jako prostor pro parkování, nýbrž jako veřejný prostor, kdy by mohli obyvatelé Olomouce strávit příjemný čas.
zachovat stávající stavje potřeba omezit provoz kvůli hluku atd.
rozšířitJe to ještě mimo nejatraktivnější část, tedy nejlepší místo pro parkování
omezitChodí zde mnoho studentů
zachovat stávající stavproto
omezitupřednostnila bych více zeleně
zachovat stávající stavParkovat se někde musí.
zachovat stávající stavDostupnost z této strany do centra
omezitprosím omezit parkování aut nebo zrušit parkoviště
zachovat stávající stavS lepším vyznačením směru parkování a průjezdu automobilů.
zachovat stávající stavPokud není dostatečně vytížený parkovací dům v nedalého Hanáckého Pluku, tak bych zcela jistě preferovala snížení počtu parkovacích stání. Náměstí je zaplněno auty - jako možné řešení se mi jeví nejprve pokus řešit pobodu náměstí s nepartným snížením počtu stání a teprve když se na základě studie zjistí, že toto není možné a náměstí by zůstávalo stále spíše parkovištěm, tak bych volila výraznější redukci parkovacích stání.....nemám ovšem představu, jak je vytížené parkování v nedalekém parkovacím domě v ulici Hanáckého pluku a kolik parkování v tomto domě stojí.
omezitulice lidem, ne autum. nasledujme zapadni model
omezitParkoviště namísto náměstí v širším centru města je obrovská chyba. Přitom se jedná o klíčový "bulvár" pro studenty (nejen FF, CMTF, PdF) UP při cestě mezi centrální knihovnou, resp. rektorátem a uměleckým centrem, budovami FF a CMTF na hradě (+ je třeba přičíst studenty Caritas, VOŠs, patřící částečně rovněž pod křídla CMTF) a centrem města vůbec. Mimo univerzitního vlivu (studenti + zaměstanci) je to kulturní centrum. Samotné náměstí je sídlem minimálně tří kulturních institucí (MUO, VMO, městská knihovna), podoba náměstí a její využití tomu absolutně neodpovídá. Funguje jako záchytné parkoviště pro centrum města, přitom parkovací dům je v dosahu a argument o jeho vzdálenosti (hanácký kopec) absolutně neobstojí.
omezitPrávě kvůli zeleni, posezení, příjemnému prostředí.
zachovat stávající stavParkování je v centru potřeba, ale měl by být minimální prostor i pro zeleň.
omezitParkovacích míst je v blízkosti dost, viz parking house vedle Podkovy.
zachovat stávající stavParkoviště je hojně využíváno. Je příjemné parkovat "na vzduchu" a ne v uzavřeném, tmavém až strašidelném parkovacím domě pod Hanáckým kopcem,, několikanásobně dražším. Osobně se tam bojím chodit sama, natož třeba s dětmi. Parkování na Náměstí Republiky je pěkné, avšak nemusí tvořit dominantu náměstí.
zachovat stávající stavRozšiřovat už není moc kam, stávající stav je slušné kompromisní řešení.
omezitOmezit, současný poměr parkoviště-veřejná plocha je tristní
omezitnáměstí funguje pouze jako parkoviště a jedini lidé, kteří se zde zastaví, čekají na tramvaj
omezitJe tam nepřiměřně málo prosotru pro chodce. Parkviště a celé náměstí je tak pro chodce dost nepřehledné.
omezitAuta mohou parkovat i pod Hanáckým kopcem.
omezitPro chodce je velmi ztížený pohyb. Chybí místo pro odpočinek.
rozšířitna namesni je nedostatek parkovacich mist
rozšířitZ pracovních důvodů
zachovat stávající stavJe dostačující
omezitpoblíž je parkovací dům, na náměstí si umím představit více laviček a zeleně, když ne omezit, tak zachovat stávající stav
omezitKlidová zóna města.
omezitParkovací místa podle mě do centra města nepatří, zvláště, když je kousek parkovací dům.
omezitNení to potřeba. Podle mého názoru je o hodně lepší když v centru města lidé chodí pěšky, jezdí na kole nebo využívají MHD. Další auta akorát komplikují dopravní situaci.
omezitMám za to, že nedaleko je parkovací dům a funkcí tohoto náměstí nemá být "parkoviště", ale unikátní sociální prostor, ve kterém se město prolíná s univerzitou.
zachovat stávající stavNení třeba nic měnit.
zachovat stávající stavPřipadá mi dostatečná
omezitneni zde potreba parkovat
omezitNáměstí by mělo být odpočinkové místo bez aut.
omezitNáměstí nesmí sloužit jako parkoviště. Nedaleko je nevyužívaný parkovací dům.
omezitAuta v centru parkovat nemají.
zachovat stávající stavBylo by hezké náměstí více ozelenit a vybavit lavičkami. Ale za současné situace bude zeleň a lavičky sloužit jen bezdomovcům.
omezitby se mi tam líbil namísto parkoviště třeba malý parčík s lavičkami u kašny..
zachovat stávající stavParkování je zažité. Do lokality přijíždí řada obyvatel do zaměstnání. Individuální automobilová doprava je součástí našeho denního života, je nutné ji respektovat, ať se nám to líbí či ne. Automobily řídí lidé, ti sami by se měli chovat lidsky a respektovat nejen dopravní, ale i společenské normy.
omezitFunkce nám.je dnes výlučně pro parkování, což prostor degraduje. Parkování by mohlo být rozšířeno spíše v návaznosti na dopravní tepnu Dobrovského.
omezitNáměstí Republiky by mohlo odstranění parkoviště oživit, vznikl by prostor pro kulturní akce. Škoda parkovat na historickém náměstí vzhledem k faktu, že se pár kroků nachází kryté parkoviště.
zachovat stávající stavNerozšiřovat parkovací kapacitu na úkor zeleně či chodníků.
zachovat stávající stavmyslím si, že kapacita parkování není dostačující, ale nerozšiřovala bych parkování na úkor chodníku a chodců.
omezitPod kopcem je nevyužívané nadzemní parkoviště.
zachovat stávající stavK omezení- omezují se parkovací místa všude, vzhledem na to, že se zde nachází hodně institucí, a náměstí je nedaleko centra, parkovací místa jsou žádoucí. K rozšíření- stávající stav je dle mého názoru dostatečný.
zachovat stávající stavV daném území se nachází pouze rezidenční budovy a návštěvníci institucí vždy místo najdou
omezitPříliš velký provoz v jádru památkové rezervace
omezitje to nepatřičné místo pro parkování
omezitnáměstí jsou pro lidi, ne auta
omezitpod muzeem jsou kryté parkoviště, kdyby bylo za cenu parkování na náměstí, spíš by tam lidé zajeli parkovat
zachovat stávající stavHodně institucí, do kterých jezdí nejen olomoučáci, ale i hosté
omezitV této oblasti se pohybuje spousta aut. Už je jich tu mnoho. Přitom ve vedlejší ulici je parkoviště (placené).
omezitPod náměstím je parkovací dům bez užitku. Nasměrovat dopravu právě tam. S majitelem najít cestu pro snížení parovného.
rozšířitjezdím autem a tato otázka je pro mě zásadní
omezitByť jsem sám řidič a bydlím v centru, jsem jednoznačně pro omezování pohybu a parkování aut v centru města. Sám na sobě jsem si ověřil, že s ohledem na komplikované parkování si případný výjezd autem dvakrát rozmyslím a raději využiji MHD, jdu pěšky či jedu na kole.
omezitv sousedství je parkovací dům tak nač parkovat na náměstí
omezitprakticky historické centrum města - omezit dopravu, parkování - pouze zásobování a IZS
omezitpotenciál krásného náměstí je zašpiněn provozem aut, kašna odsunuta bokem, blízký stín jednoho (nebo dvou?) stromů slouží jen bezdomovcům
omezitPřijde mi, že v současnosti toto místo nepůsobí, jako náměstí, ale pouze jako parkoviště. Nepůsobí tedy nijak reprezentativně a esteticky hodnotně, jak by si zasloužilo, vzhledem k poloze v historickém jádru města. Navíc při hlavní ulici do srdce města v blízkosti knihovny, muzeí a dalších významných budov a turistických cílů.
omezitauta zastiňují okolní historické budovy
rozšířitmálo míst na parkování pro obyvatele, kteří bydlí v centru města
zachovat stávající stavAut a tedy problémů bude přibývat
omezitParkovací dům je na Hanáckého pluku, nevidím důvod, proč by se neměl více využívat.
omezitmohlo by to být hezké náměstí pro lidi, místo toho je to parkoviště pro auta
omezitRadeji bych chtel Namesti Republiky nez Parkoviste republiky. Priblizit se odpocinkovemu charakteru a prostor kulturne ozivit
omezitpříiš omezují pěší pohyb
omezitOlomouc není velkoměsto... vše je v dostatečné docházkové vzdálenosti.... lepší je vybudovat systém záchytných parkovišť na okolí historického centra.... P+R parkoviště
omezitparkovací dům je pár desítek metrů. Náměstí by mělo být pro lidi a ne pro auta.
omezitLokalita má výbornou dostupnost MHD. Ti, kteří opravdu musí dojet autem, mají možnost parkovat v parkovacím domě na Koželužské.
omezitStejně je k níčemu
omezitnedaleko zeje prázdnotou parkovací dům, auta narušují historický charakter náměstí, které je s auty neútulné
omezitCentrum města má patřit lidem, nikoliv kovu. Lidé by měli více využívat hromadnou dopravu, kola a chůzi. Město páchne (výfukové plyny) a lidi leniví. Myslím si, že auta by se měla z města vytlačovat a ne naopak je sem zvát.
omezitS ohledem na vysokou frekvenci pěších - studentů, návštěvníků města i rezidentů, by měla být lokalita řešena jako pěší zóna bez parkovacích stání (ta jsou koneckonců velmi blízko pod Hanáckým kopcem).
omezitauta zabírají prostor
zachovat stávající stavstav pprostě vyhovuje
omezitZiskany prostor lze vyuzit pro jine aktivity (trhy, koncert, obcerstveni,...)
omezitStávající plocha parkoviště by měla zhruba z poloviny být zachována (parkovací místa jsou vhodná pro obsluhu knihovny a muzea) a z poloviny přeměněna na pěší parter.
omezitDnes to je parkoviště, ne náměstí.
omezitpokud budou k dispozici náhradní parkovací kapacity, může náměstí posloužit mnohem lépe lidem než autům
rozšířitLidé přijíždějící do Olomouce nemají kde v centru zaparkovat.
omezitNení tam možnost posedět a zastavit se, protože prostor zabírají jen automobily. Namísto aut by mohla být zeleň, kašny, sochy nebo nějaké skulptury a možnost posezení. Dnes to je místo, kterým projdu co nejrychleji a nemám důvod se tam zastavit.
omezitnemá uspořádání, bylo by možné zefektivnit
omezitpro obyvatele
zachovat stávající stavstačí
zachovat stávající stavdostačuje
omezitparking je vhodné řešit jinde ne na náměstí
rozšířitPokud jedeme do města autem, je to výhodné místo pro mnoho aktivit, ale často je zde plně obsazeno.
omezitAuta mohou parkovat v "prázdném" parkovacím domě v ul. Koželužská

 

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu