Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: komentáře k otázce a.1 « Vyhodnocení ankety – územní studie náměstí Republiky a navazující území « Studie veřejných prostranství v Olomouci « Územní plánování « O městě

Sociální sítě

O městě » Územní plánování » Studie veřejných prostranství v Olomouci » Vyhodnocení ankety – územní studie náměstí Republiky a navazující území » komentáře k otázce a.1

Anketa náměstí Republiky - komentáře k odpovědi A.1

Konkrétní problémy a požadavky k podobě celého náměstí Republiky:
náměstí je utopeno v autech, špatně se jím prochází a je to nevzhledné
více stromů a laviček
málo zeleně, hodně parkovacích míst, místo s velkou frekvencí chodců - s auty se to moc nesnoubí, rozšíření zeleně a oddechové zóny (lavičky) by prostoru jen prospělo
chybí zeleň, více míst pro odpočinek (lavičky, sedátka,...), zrušit parkoviště
Na náměstí málo zeleně, žádná možnost skrýt se před deštěm, slunce, průvanem(!)
Mnoho aut, neřešen příjemný veřejný prostor
špatný stav laviček, chybějící lavičky v parku na Biskupském náměstí, nekoncepční úprava veřejného prostoru, špatný stav komunikací a chodníků Wurmova, Křížkovského,....
Zmizely stromy bez zjevného důvodu
Chybí krytá zastávka tramvají, ale ty dnešní zastávky stejně moc nekryjí.......
málo zeleně, absence stínu, přiliš mnoho aut,
Celý prostor "náměstí" v současnosti působí jako koridor tramvajové trati a parkoviště, oddělené nevzhlednou zídkou, není možné jeho ucelené vnímání. Parkování je když ne zcela nevhodné, tak minimálně předimenzované, z pohledu pěšího auta prostor zcela znečitelňují, nemluvě o degradování okolí kašny. Prostor znehodnocuje i podivná stavbička vodního hospodářství vedle kašny, poutač Flory (proč zrovna tady?), a řada kontejnerů v ústí Mariánské. Na straně u muzea by neškodilo doplnit lavičky, líbilo by se mi stromořadí na straně podél knihovny. Rozhodně by prostor oživily nějaké předzahrádky (většina budov okolo jsou mrtvé fasády, zachraňuje to muzeum, knihovna a zastávky).
Téměř nulová zeleň, mohlo by dokreslovat ráz centra.
nelíbí se mi velké parkoviště, které celý prostor zaplňuje, zeleně je málo a okolní uličky nemají zrovna pěkné chodníky
málo zeleně, v létě se vydlážděné a vyasfaltované centrum města přehřívá, náměstí by mělo plnit funkci náměstí, ne parkoviště
Individua vysedávající a pořvávající po lidech,obtěžování, požívající alkohol. Bojím se tam večer víc jako např v parku. Nasadit více policejních hlídek. Ale to se bohužel týká celé této ulice až k nádraží a policii aby člověk pohledal. Dále lavičky,dodat odpadkové koše a zredukovat počet parkovacích míst. Nádherná kašna obskládaná fetkama a automobily. Přidat zeleň a opravit chodníky a zrušit tu hroznou zídku. Ale díky za snahu.
Místo parkoviště by to chtělo nějaký hezký veřejný prostor
Problémy s bezdomovci
Uvítal bych více zeleně.
Na historickém náměstí se nachází parkoviště, v nedaleké blízkosti poloprázdný parkovací dům. Auta na náměstí kazí estetický dojem pro příchozí turisty, stejně jako nedostatek laviček na Náměstí Republiky a přilehlém okolí vyvolává pocit nevyužitého potenciálu tohoto nádherného místa.
Lavicky jsou obsazeny bezdomovci, nejde poznat, ze jde o namesti, parkoviste je skarede, zelen temer zadna
esteticky připomíná parkoviště před nákupním centrem, jen kulisy okolo jsou hezčí
Bez laviček - obsazují je bezdomovci. Jsem pro více zeleně. Lze parkování řešit větším (a třeba i levnějším) využitím nedalekého parkovacího domu?
Chybí možnost úkrytu před nepřízní počasí na zastávce tramvaje.
Málo zeleně. Dle mého zbytečné parkoviště, po Olomouci se lze pohybovat pěšky, na kole či tramvají, měli bychom si to uvědomit.
ocenila bych více zeleně, místo pro příjemné posezení, vadí mi poflakující se bezdomovci
rozbité chodníky, nevyhovující povrch silnice - kostky, úzké silnice na průjezd, chodci jsou odkázaní na chodník a proč nezvolit řešení jako jednoúrovnové, velký pohyb pěších (studeni a zaměstnanci univerzity, návštěvníci zde sídlících institucí), kteří jsou ohrožování velkým počtem aut, současně nedořešené parkování pro ty, kdo zde bydlí, pracují či přijíždějí jako dopravní obsluha, kašna obsazená bezdomovci, nedalo by se parkování zde zrušit a přesunout třeba místo tramvajového depa?, špatně se sem jezdí na kole, zeleň a květiny v truhlících jsou fajn, ale stromy by byly skvělé, celý prostor je jaksi slátaný dohromady a nemá jednotnou tvář
bezdomovci
Chybí zeleň, pohodlné lavičky, přístřešek pro cestující MHD na obou stranách, dostatek vhodných vysokých stojanů na kola, atd.
kultivovaný prostor bez dlouhodobě parkujících aut
Malé množství zeleně, velké množství aut, chybí lavičky ,chybí pítko, předláždění náměstí
Nedostatek zelene, příliš mnoho aut, nekvalitní vyskakující dlažba. Nedostatek laviček k sezení.
Absolutní absence zeleně (stromy, keře), nefunkčnost veřejného prostoru (z důvodu zabrání většiny plochy parkovacím stáním, minimum laviček)
příliš parkovacích míst, nevyhovující lavičky, nevyhovující povrch
moc aut, málo zeleně, obtěžující bezdomovci, příšerná kvalita chodníků i vozovky. Naprosto nereprezentativní část centra, která neodpovídá centru historického města 21. století.
nedostatečné parkování v lokalitě, bezdomovci, nedostatek zeleně a mobiliáře, celkový zanedbaný vzhled lokality
Místo náměstí je tam parkoviště. Nepřehledné, málo zeleně, nepříjemné, není kde si odpočinout, vychutnat si pobyt na náměstí.
Spatny stav povrchu (chodniky i vozovka), namesti by bylo hezci bez aut.
Jde-li o náměstí, nemělo by z velké části fungovat jako parkoviště.
V parkovišti utopená kašna, šílený mobiliář. Náměstí má spíše průchozí charakter. Není důvod a vlastně ani možnost se tam zdržet.
Člověk nemá moc důvod tu zůstat. Všude auta a u kašny bezdomovci. Lidé zde jedině čekají na tramvaj, jinak rychle prochází.
Mohla by být nějaká zeleň, eliminovat bezdomovce, nějaké lavičky - nicméně zachovat parkoviště!!!
neutěšený stav, bezdomovci, nevhodná dlažba na cestě směrem k Denisově a Pekařské (a tedy části nám. Republiky)
Veřejný prostor není zapojen s veřejnými institucemi, které se zde nachází. Biskupské náměstí by mělo být prodlouženou rukou Zbrojnice. Všude by měla být pěší zóna. Vjezd aut jen do určité hodiny a nebo zpoplatněn.
Nachází se zde jen minimum zeleně a celý prostor nedisponuje dostatkem odpadkových košů
V současné době je to pro pozorovatele spíše parkoviště, než náměstí. Místo by si zasloužilo více zeleně a laviček a ubrat či přímo zrušit parkovací místa. Náměstí je v centru města před muzeem a knihovnou a tak by mělo být i reprezentativní. Když to porovnám třeba s Vídní, německými měsy nebo s Melbourne, tak je to ostuda města Olomouce, že z tohoto místa vzniklo parkoviště. Jezdí sem pravidelně tramvaj, takže lze auto nechat na periférii a dojet sem tramvají.
chybějí sice lavičky, ale jejich instalace opět přiláká obtěžující bezdomovce, chce to kamery, strážníky, kontrolovat a kontrolovat!
V rámci možností je stav NR ucházející, dle mého názoru, si prostor vyloženě říká o zrušení, či zmenšení parkoviště alespoň v okolí kašny a jeho proměnu ve veřejně využitelný prostor. Je možné, že s tím vznikne problém s bezdomovci, ale prostor je snímán kamerovým systémem, tak by měla MP přehled o situaci a potenciální problém by mohla včas eliminovat.
Z náměstí je parkoviště, lavičky jen u zastávky tramvaje, k zastavení vybízí pouze kašna, nevhodné stojany na kola.
Velke parkoviste, nevhodny mobiliar,
Parkoviště místo náměstí, prostor nedořešený pro cyklisty
na lavičkách u kašny neustále vysedávaj bezdomovci a feťáci
Náměstí Republiky v centru města není náměstím, nýbrž prostým parkovištěm s kašnou. Tuto nevhodnou podobu doplňuje absence dlažby, absence zeleně a zcela nevhodné osvětlení. Kašna, která je dominantou náměstí, je tak bohužel potlačena.
Málo zeleně.
Uvítal bych více zeleně a laviček.
náměstí neslouží svému účelu, je to jen parkoviště, se všemi negativy. Moc aut, málo zeleně, prostor není příjemný pro pěší, je to prostě jen nevzhledné parkoviště, které navíc přitahuje automobilovou dopravu zbytečně moc k centru města.
největší problém vidím v tom, že se na lavičkách a u kašny usazují bezdomovci a jiní nepřizpůsobivý občané
Jak zmizly popelnice na odpad, měly by zmiznout i parkovací vozidla. Centrum patří chodcům a kolařům.
zeleň jednoznačně, lavičky
nulová zeleň - to je katastrofa v létě když má člověk čekat na tramvaj, frekventované místo pro auta, laviček velmi málo, dlažba postupně lepší, ale v některých místech stále katastrofální(nerovná, vyboulená místa...)Osvětlení je ucházející, ale chtělo by to více světla nejenom na "parkovišti". V některých částech je to večer o život(srocování lidí bez přístřeší).
Vysadil bych více zeleně. Dlažbu bych zanechal původní, dlažební kostky, parkování omezil, přidal lavičky, zeleň a osvětlil významné historické budovy.
neestetické, nevyhovující povrh (nutné sladění povrhu s využitím kvalitní kamenné dlažby), ošklivé špinavé lavičky, znečištění, absence zeleně
Magistrát měl zadat vypracování studie, jejímž výsledkem by měla být nová podoba náměstí Republiky, Biskupského náměstí a přilehlých ulic s nemožnosti zaparkovat vozidla. To bych ponechal na majiteli vozidla. Jedná se o velmi významná veřejná prostranství. Zásobování provozoven nelze vozidly považovat za parkování. Problémem nemůže být podle zúčastněných stran chybějící parkovací místa. Je třeba si uvědomit, že zástupci rady města kandidovali do zastupitelatva s vědomím sloužit veřejnosti, nikoliv sobě.
Naprosto chybí prostor klid na odpočinek.
Náměstí je v podstatě jedno velké vyasfaltované parkoviště. Málo zeleně.
Chybí lampa u Panny Marie Sněžné, tam je to chabě osvětleno. Lavičky dobré, chtělo by to víc. Škoda tam toho parkoviště. Chápu, že se někde parkovat musí, ale kdyby se to trochu zkrouhlo, taky by se nic nestalo.
Málo zeleně, málo míst k odpočinku.
mene aut vice zelene a venkovnich zahradek a kavaren
parkování
chybí zeleň podél chodníku kopírující tramvajovou trať
Málo zeleně.
Moc aut, málo stromů
málo zeleně, nevyhovující parkoviště
moc aut, málo stínu, málo míst k sezení a odpočinku
Současný stav odpovídá období 80. let.
Parkovací místa zabírají prostor hlavně pro více zeleně a laviček. Dlažba na mnoha místech nevyhovující, osvětlení je dobré.
Víc parkovacích míst
Dvojnásobné množství aut, než by bylo přijatelné. Absence zeleně. Naprostá degradace celého historického prostoru na parkoviště a zastávku. Prostoru by pomohlo ozelenění, umožnění zřízení zahrádek s občerstvením... cokoliv, co prostor více oživí.
Parkování zcela zrušit nebo zásadně omezit. Asfalt vyměnit za kamennou dlažbu. Mobilář nový v historizujícím stylu. Zeleň rozšířit po obvodu náměstí.
Zeleň, na náměstí republiky u muzea chybí cyklostojany
Vysoká koncentrace motorových vozidel (jak projíždějících, tak parkujících), nepřívětivost komunikací a dopravního značení pro pohyb na bicyklech, nedostatečný inventář jak pro pěší, tak i cyklisty.
parkoviště
Postrádám na náměstí menší pásy či ostrůvky zeleně a určité rozčlenění do např. parkovací a odpočinkové zóny. U kašny často posedávají lidé, ale žádné posezení zde není. Nebereme-li v potaz samotnou zastávku tramvaje. Mohly by na náměstí být také stojany na kola (popřípadě rekola), neboť předpokládám, že město chce podporovat cyklistiku a vytvářet podmínky pro omezení přepravy autem. Vhodným by mohl být např. prostor před Městskou knihovnou apod.
Parkoviště namísto historického naměstí, bezdomovci
málo zeleně
Málo zeleně, auta omezují průchod. Dalo by se to lépe využít, zútulnit - vytvořit příjemné zóny pro posezení (bez aut), ale ne jak před nádražím, kde je obrovská plocha, ze které se každý snaží vypadnout a nezůstávat.
Hlavním problémem je automobilová doprava - celé centrum Olomouce by mělo být pěší a cyklistickou zónou. Auta mohou parkovat v parkovacím domě, který je od Náměstí Republiky nedaleko (v té ulici dole od Hanáckého pluku).
preferuji více zeleně a odpočinkové zóny
Zanedbanost inventáře, nedostatek zelených ploch, příliš mnoho automobilů (projíždějících i parkujících). Celkově nedůstojné prostředí pro místo, kde sídlí tak významné vzdělávací a historické instituce.
Lavičky sou staré a rozhodně mě nepobízí k sednutí a odpočinutí (spíše naopak), zeleň rozhodně nedostačující, jeden strom a truhlíky s Afrikány, do kterých se hážou vajgly není na město pořádající Floru moc prezentující.
málo zeleně, málo prostoru pro občany
Chodník u vojenského archivu v havarijním stavu. Příchod na tram.zastávku z jižní strany náměstí jen skokem přes lavičky a květinové mísy. Potulující se bezdomovci.
Nepořádek, příliš prostoru pro dopravu, nedá se tam pobývat déle. Chodníky podél Vojenského archivu v dezolátním stavu. Cesty, kudy chodí studenti UP je třeba rozšířit, to se týká i Křížkovského. V semestru je tam velký provoz, lidi do sebe narážejí, prostor přitom zabírají auta pro pár vyvolených. Popelnice na tříděný odpad schovat pod zem, dát více prostoru kašně Tritonů, nejlépe ji obklopit stromy a lavičkami - přirozené centrum náměstí.
Namesti slouzi pouze doprave
více zeleně, laviček, košů, stojany na kola, bez parkování aut
Jde o jedno ze stěžejních kulturních center Olomouce - uvítal bych více zeleně a možností posezení, ulice okolní oblasti (Křížkovského, Mariánská, Akademická, Wurmova, Biskupské náměstí) zpřístupnit jen dopravní obsluze. Parkoviště na náměstí zachovat.
ve vytyčeném prostranství chybí zejména zeleň.
Chtělo by to více pěší zóny, méně aut a parkování.
příliš aut, málo zeleně, málo laviček, absence pítek, málo odpadkových košů
celé náměstí zabírají parkující automobily a skupinky bezdomovců
Je to místo v centru města, mělo by sloužit k odpočinku, ne k parkování
Chybí zeleň
více zeleně
Nevyhovující kvalita povrchů, málo místa (auta jsou všude), stojany pro kola naopak chybí.
Mělo by to být místo odpočinku pro lidi v historickem centru,ale je to proste parkoviste. Je tam malo zelene, lavicek, venkovnich kavaren....
mnoho parkujících aut, bezdomovci, málo zeleně, celkově neudržované
Příliš zaparkovaných aut, celkově je náměstí bez jakékoliv vzhledné úpravy.
Příliš mnoho aut. Z náměstí se stalo parkoviště, do centra města by se mělo jezdit tramvají a nikoli autem a parkovat na krásném náměstí. Vysadit tam více stromů, zeleň a lavečky. Pítko, stojany na kola.
asociálové sedíci na lavičkách, špína, chození přes parkoviště
málo zeleně, náměstí je spíše parkovištěm, je potřeba celý prostor rehabilitovat a dát namísto aut lidem
Málo zeleně, celkově neatraktivní
Žádná zeleň. Dostatečně parkovací plochy se nachází v patrovych garážích v Koželužske ulici. Nam. Republiky by mělo být prostorem k setkavani a odpočinku obyvatel mesta ne parkovištěm pro turisty. Vzhledem k blízkosti univerzity by ji využili a ocenili studenti a zamestnanci, vzhledem blízkosti centra i turisté.
Příliš mnoho aut (parkovacích míst), málo zeleně, velké nevzhledné plochy asfaltu, nedostatek laviček
Příliš mnoho aut, spíše parkoviště než náměstí
Lepe vyřešit parkování, zastaralé lavičky -bezdomovci
Bezdomovci, málo zeleně
Vice zelene, nejaky hezky mini parcik
Skoro žádná zeleň. Auta tam nemají co dělat.
kašna je jakoby zapomenutá, utopená místo neláká k delšímu zdržení se, je to tranzitní prostor
celkový charakter města tvoří i menší náměstí, nemělo by se na ně zapomínat
Stav silnice a Biskupské náměstí by mělo být opraveno
zrušit parkoviště, nainstalovat příjemné lavičky, více zeleně, změnit na pěší zónu
Krasne misto v centru olomouce a je tam samy beton. Chybi zelen, vodni brouzdaliste, lavicky, prijemny prostor a tech par rozbirych lavicek u tramvaji rozhodne neni oaza klidu.
Z náměstí je parkoviště, ne místo, kde by se chtěl člověk zdržet déle, přitom by to mohlo být příjemné místo.
Náměstí republiky je momentálně bohužel jen parkoviště, není to náměstí.
málo zeleně, takže se zde v létě kumuluje horko; příliš velké parkoviště, znehodnocuje barokní kašnu, člověk nemá důvod se zde dlouho zdržovat, kromě čekání na tramvaj; jeden chodník nepoužitelný kvůli nebezpečí padání zdiva
Víc laviček, košů a stromů prosím
Chtěl bych víc zeleně.
Náměstí Republiky na mne působí jako jedno veliké parkoviště. Přitom má ve svém středu krásnou barokní kašnu Trironů, která je také, domnívám se, společně s dalšími + Trojičním sloupem na seznamu UNESCO. Po obvodu náměstí reprezentativní budovy, nyní např. vhodně zrekonstruované Muzeum umění + zloděj na fasádě. Panna Marie Sněžná, krádný barokní kostel. Prakovací plocha na náměstí mi proto přijde nepatřičná. Nevím jakým způsobem, ale také bych uvítal, kdyby se na náměstí nevyskytovalo tolik bezdomovců. Celkově mi přijde, že jich je v Olomouci čím dál více. Zejména těch mladých, často podroušených, kolikrát až agresivních. Na Náměstí Republiky to tak bylo často až nepříjemné. Rušit ovšem lavičky není řešení. Navrhuji více zeleně, jenom prosím ne do odporných megakvětináčů, jako v přednádražním prostoru. To je také paskvil.
Málo zelene, je to jedno velké parkoviště, není si kam sednout, protože na lavičce u kašny jsou věčné bezdomovci
málo zeleně, moc asfaltu, betonu - parkování pod Hanáckým kopcem,
nezastřešené tramvajové zastávky; špatný stav laviček přímá cesta ze zastávky k vyšší odborné škole Caritas je nejkratší skrze parkoviště, což je s neustále projíždějícími auty a zhoršenou přehledností mezi zaparkovanými auty mnohdy nebezpečné; ocenil bych chodník v přímé linii z tramvajové zastávky ke dveřím Caritas s protiskluzovou úpravou pro zimní období. Zrekonstruovat chodníky, které by měly být širší s ohledem na počet studentů. Do chodníků zasahují dopravní značení.
Radikálně snížit počet parkovacích míst, osázet zelení, přidat lavičky.
Inspirujte se přinejmenším právě Biskupským náměstím, kde je dominantní zeleň. Proměna centrální části Náměstí Republiky v zelené místo se spoustou laviček (zkrátka příjemné místo pro sezení) by jistě potěšila nejen spousty studentů, kteří tráví dny (a noci) v přilehlé knihovně UP. Nebo Knihovna města Olomouce: lidé by si mohli čerstvě vypůjčenou knihu přečíst přímo před knihovnou či spočnout při cestě z centra po nákupech. Pojďme přilákat lidi, aby rádi trávili čas v centru, aby to v centru zase žilo a tak i podpořili příjmy místních kaváren, restaurací či obchodů s místními produkty. Zeleň také pomáhá chladit město během čím dál více letních horkých dnech. Zvláště na Hané, kde je momentálně největší sucho v ČR, je tahle zelená klimatizace žádoucí. Další požadavek se týká přilehlých restaurací. Dejme těmto restauracím prostor pro letní zahrádky nebo pro výčepy/stánky "na stojáka". Více povolení pro stánky nabízející nejlépe místní občerstvení. Přeci spokojené město se vyznačuje náměstím plným lidí, ne aut. Obzvlášť po zákazu kouření to lidé ocení.
Chybí lavičky, o dlažbě se nedá hovořit - je tam asfalt, zeleň skomírající, osvětlení nevyhovuje. Náměstí je spíše ostudou historické Olomouce. Vybavenost mizivá (odpadkové koše, další mobiliář).
doprava, málo místa k posezení, bezdomovci
Více stromů
Na takové místo nepatří parkoviště, maximálně dopravní obsluha v podobném režimu, jako je v pěší zóně. Asfalt by měla nahradit dlažba. Nebylo by špatné vysadit několik dalších stromů a k nim lavičky.
Možná doplnit květiny nebo stromy, ale to by je musel někdo zalévat a ne nechat usychat jako např. na tř. Svobody, kde se místo zalévání zeleně kropí cesty.
Nevidím výraznější problém, nepotřebuji vznést požadavek.
Jeden stromek prokázal svou vitalitu a přežil, určitě by byl první obětí. A novému by to trvalo při nejlepším dalších víc jak 40 let.
málo zeleně, vždy obsazené parkoviště
omezit na minimum nebo zcela zrušit parkování, rozšířit do náměstí pěší klidovou zónu, otázkou je zeleň: vzrostlé stromy minimálně, spíš nízké kvetoucí keře.
místo veřejného prostoru je tam parkoviště, nedostatek stromů, židlí
Moc aut, malo zelene,
Příliš mnoho aut. Nulová funkce náměstí jako veřejného prostoru. V podstatě jen parkoviště. Vrátit prostor lidem. Udělat pěší zónu. Auta mohou parkovat v parkovacím domě.
bezdomovci, nedostatek popelnic na tříděný odpad
Příliš mnoho parkovacích míst, málo veřejného prostoru pro občany. 0 zelené plochy. Je to jako parkoviště na Václavském náměstí...
Málo zeleně, špatné podmínky pro chodce, třeba zapojit místní instituce (muzea, univerzitu, biskupství) k úpravě prostranství
Méně aut.
Na samotném Nám. Rep. je málo zeleně, lavičky v podstatě neexistující (resp. staré a nefunkčně rozmístěné), auta neustále "krouží" kolem parkoviště, které na to, kolik zabírá prostoru, ve výsledku neustájí těch aut mnoho...
Více laviček, zelené. Méně bezdomovců
výrazně omezit auta
problém s bezdomovci
Ocenili bychom více zeleně
Jen bych zde nechal dělat pravidelné hlídky strážníků, často se na tato místa dostávají podnapilý lidé.
je to v poho, ale dalo by se to zlepšit. něco extravagantniho tam postavit (socha...)
více zeleně
nedostatek zeleně, nedostatečné lavičky - chtělo by to odolnější, špinavé okolí, neatraktivní prostředí
náměstí je v současné době pouze parkovištěm
Chtělo by to lepší lavičky, více zeleně a dostatečné osvětlení.
Méně aut, více zeleně. Auta patří do parkovacích domů na okrajích historického centra, tak jako na Západě.
Velké množství parkujících aut, popraskaný asfalt, rozbité chodníky
Málo míst k sezení, obtěžjící bezdomovci....
Auta, stresový prostor
V prostoru parkoviště shledávám nedostatek zeleně, zároveň bych přivítal omezení automobilové dopravy (omezení parkovacího prostoru)
velkou část prostoru, kde by se dalo žít / být tvoří parkoviště. pro inspiraci:
http://www.iprpraha.cz/clanek/1648/psp
stačilo by tak málo: zbavit se aut nebo jejich prostor omezit, najísto parkovacích míst umístit židle, stolky, městský mobiliář, zasadit stoly
shromažďování bezdomovců, obtěžování podivných individuí, nepořádek,
Mnoho parkovacích míst která nemají v centru moderního města co dělat a v důsledku i vyšší doprava. Na náměstí je málo zeleně, která by rozhodně prospěla snížením průměrné teploty v letních měsících a zvýšením kvality ovzduší.
Oblast, která by mohla sloužit jako skvělý veřejný prostor, je plná aut. Místo prostoru pro lidi se jedná o parkoviště, což je škoda. Zároveň je to jakási vstupní brána do města a první, co návštěvníci města vidí, jsou zaparkovaná auta. Místu by určitě prospělo více laviček a zeleně.
Stejně jako všude v centru Olomouce, i zde by měl být zcela omezen vjezd a parkování osobních aut (včetně taxiků!). V ulicích Olomouce je zoufale málo zeleně (nádherné parky tento nedostatek nekompenzují).
Chodníky nejsou bezbariérové, v nevyhovujícím technickém stavu, úzké. Je preferována silniční doprava a parkování na úkor většiny uživatelů prostoru, tj. studentů.
Málo zeleně, příliš mnoho aut
více stromů v květináčích
Moc aut, náměstí má být především pro pěší
Na moderním náměstí v historickém centru mají být zahrádky kaváren a restaurací, volný prostor kde si budou moci hrát deti a střetávat se dospělí, lavičky pro posezení, nikoli parkoviště a lavičky a další mobiliář natolik moderní, ze svou socialistickou mladostí slouzi posezeni pouze bezdomovcům.
Při volbě konstrukce a materiálu laviček bych velmi ocenil kdybyste více zvažovali funkční stránku věci než jen obyčejný design. Designových laviček které neplní svůj účel je plné město, prosím zapojte více exaktní logiku a méně ty emoce :-)
Špatnou organizací dopravy je náměstí zcela ztraceno jako klidová zóna. Rozhodně by nemělo sloužit jako parkoviště.
mnoho aut, nedostatek zeleně
Z cenneho prostranstvi v centru mesta je parkoviste. Auta maji prednost pred lidmi v centru? Nechapu!
Náměstí má spíše podobu parkoviště, chybí mi tam zeleň, pocit, že patří lidem a ne automobilům.
Zmenšení plochy parkoviště, vytvoření zelené plochy s nízkými stromy, hezčí truhlíky na květiny
vic zelene by bylo pekne, ale zaroven i pravidelnou udrzbu tohoto prostranstvi je treba aktivne resit vcetne vyskytu bezdomovcu
Parkování se může zredukovat, více zeleně a laviček kolem fontány.
Malo zeleně, příliš mnoho automobilů
Nelíbí se mi, že je prostor využíván jako parkoviště. Na Náměstí Republiky bych raději uvítala např. prostor pro farmářské trhy a podobné akce.
lavičky, více zeleně
Málo zeleně, lepší osvětlení
Chybí zde zeleň. Padá omítka z budovy!
bezdomovci
nedostatek zeleně, nedostatek laviček, příliš velké parkoviště
Chtělo by to víc zeleně a květin.
Málo zeleně, zastaralý mobiliář
málo laviček, hodně aut, prosím o vysazení stromů
Více zeleně, méně betonu.
Parkoviště namísto náměstí v širším centru města je obrovská chyba. Přitom se jedná o klíčový "bulvár" pro studenty (nejen FF, CMTF, PdF) UP při cestě mezi centrální knihovnou, resp. rektorátem a uměleckým centrem, budovami FF a CMTF na hradě (+ je třeba přičíst studenty Caritas, VOŠs, patřící částečně rovněž pod křídla CMTF) a centrem města vůbec. Mimo univerzitního vlivu (studenti + zaměstanci) je to kulturní centrum. Samotné náměstí je sídlem minimálně tří kulturních institucí (MUO, VMO, městská knihovna), podoba náměstí a její využití tomu absolutně neodpovídá. Funguje jako záchytné parkoviště pro centrum města, přitom parkovací dům je v dosahu a argument o jeho vzdálenosti (hanácký kopec) absolutně neobstojí.
Uvítala bych více zeleně, laviček. Ani mi to nepřipadá jako náměstí, je to velké parkoviště a plno bezdomovců. Sama se místům kolem kašny raději vyhnu, než bych je provokovala.
U zastávky ba měl být vzrostlý strom.
Estetičtější prostředí (více zeleně, květin), ještě více laviček (kolem kašny?), řešit obtěžování, žebrání (!!!!).
Je zde málo laviček, žádný stín na tramvajových zastávkách, v letních měsících je toto náměstí rozpálené od slunce. Je to hezké místo, s pěkným výhledem na obě strany ulic, ale není důvod se zde zastavit kromě čekání na tramvaj. Vlastně ani není kde se tu zastavit. Parkovací místa jsou hojně využívaná, měli by zde zůstat, jen by neškodilo je lépe urovnat, schovat za stromy. Příjde mi, že zde tvoří chaos na jinak pěkném místě. Osvětlení nejsem teď schopna posoudit, ale myslím, že toto místo patří spíš k méně osvětleným místům. Kašna zde je schovaná mezi auty, mohla by mít výraznější místo.
Vadilo by mi, kdyby se tam daly desítky nových laviček, ale stejně by na nich akorát chlastali a spávali bezdomovci a slušný člověk by se na ně stejně štítil sednout. Nevěřím, že pokud by došlo k snížení počtu parkovacích míst (a tím samozřejmě k zkrášlení veřejného prostoru), tak že by byla vytvořena záchytná parkoviště kolem města a lidi by dostali možnost výhodného jízdného tramvají do centra. Z toho mi vyplývá jediné - neomezovat počet parkovacích míst.
Využití plochy náměstí neodpovídá jeho významu. je to spíše záchytné parkoviště než sídlo významných institucí...
naprostý nedostatek zeleně
Příliš mnoho prostoru pro auta, málo prostoru pro chodce. Studenti se musejí proplétat při cestě do školy mezi auty. Na zastávce - na obou stranách - chybí přístřešek. Nelíbí se mi také, že se tam často shlukují bezdomovci a podobná individua, ovšem chápu, že tohle lze těžko omezit.
Málo zeleně, moc aut.
nedostatek parkovacich mist
Dlažba,málo zeleně a odpadkových košů
lavičky jsou ve špatném stavu, počet parkovacích míst bych klidně trochu omezil, když je poblíž parkovací dům, několik cyklistů se málem přizabilo o prvky, které trčí z betonu a nemají žádný větší smysl
Historické plynové lampy, stylové lavečky, historická tramvajová zastávka a stanoviště drožek. Bez aut. Více zeleně.
Náměstí Republiky na první pohled nevypadá špatně, ale mohlo by to zde více ožít přidáním prvků náměstí, jako jsou lavičky, zeleň. Parkovací místa podle mě do centra města nepatří, zvláště, když je kousek parkovací dům.
Je z toho parkoviště, málo zeleně, stromů a laviček.
Je tu příliš mnoho aut, náměstí neslouží jako náměstí, ale spíše jako jakýsi koridor, kterým se pouze prochází nebo projíždí. Není zde důvod pořádně posedět, trávit čas s lidmi, byť je to uzel, na kterém spoustu lidí neustále potkáváte a máte s kým zapříst rozhovor.
Parkovací plocha upozaduje okoli, neškodilo by přidat trochu zeleně
Parkování na náměstí republiky by mělo být zrušeno.
Náměstí neslouží svému účelu. Jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě je parkovištěm.
Parkoviště je nedůstojné (auta do centra nepatří), laviček je málo, zeleň nutná není, málo osvětlení, asfalt na náměstí nepatří, bezdomovci jsou problém, více odpadkových košů
Bylo by hezké náměstí více ozelenit a vybavit lavičkami. Ale za současné situace bude zeleň a lavičky sloužit jen bezdomovcům.
Historickou podobu Náměstí Republiky by vkusně doplnily historické lucerny, lampy a ne zase nějaké super moderní designové kousky...
Mám na mysli více navazující území. Proč "vykousnuté" části na plánku. Logicky by vytyčená linie měla vést třídou 1. máje. Tyto "vykousané" části jsou především problematické pro celou podobu lokalitu.
Převažuje funkce dopravní, měla by být rozšířena o funkci pobytovou.
Zbytečné parkoviště (parkovací dům pod kopcem), neupravené náměstí. Hodily by se historizující lampy.
omezit vjezd nákladních ( zásobovacích + jiných) vozidel nad 3,5 t v době do 7:30, a odpoledne od 17:30. V zimních měsících se vypořádat s úklidem komunikací v době 18:00 - 7:00,
Příliš velký provoz v jádru historického centra, otřesný stav infrastruktury
Příliš velký počet parkovacích míst, nerespektují se chodci, nejsou k dispozici stojany na kola, málo zeleně
ošklivé chodníky, málo zeleně, nejsou cyklostezky, více prostoru lidem
je to v podstatě jen parkoviště
Vadí mi mnoho bezdomovců v této oblasti.
Auta na náměstí, vyprahlá asfaltová cesta bez zeleně a turistů. V sobotu a nedělu bez života.
parkování
Náměstí by nemělo sloužit jako parkoviště. Degraduje to celé místo.
zvláštně organizované parkoviště ve středu města, žádné stromy
více zeleně, prostor pro chodce, lidi - parkování je v dochůzné vzdálenosti pod hanáckým kopcem
nedostatek zeleně, střed náměstí vyhrazen pouze pro auta; spodní část vnímána jako špinavá a nebezpečná kvůli bezdomovcům
Uvítal bych, aby se toto místo proměnilo ve skutečné náměstí se zelení a místem pro posezení. S možností zaparkování jen při okraji náměstí i za cenu snížení množství parkovacích ploch.
málo zeleně, na lavičkách podnapilí bezdomovci, moc projíždějících aut
Nelze jednou větou, ne tak slovem. Ve hře je blízké okolí, dostavba Musea umění, dobudování hradu, přeložka depa-kde by mohlo vyrůst víceposch.parkování...je toho více.
Nefunguje jako náměstí, ale jako parkoviště pro auta. bylo by dobré, kdyby se podařilo skloubit více funkcí a zajistit pravidelnou údržbu prostranství.
moc aut, málo zeleně, laviček
Je to jedno velke parkoviste bez zelene, stare lavky, zadny novy mobiliar
nevstřícné vůči pasantům, nekoncepční
je to parkoviště... ne náměstí!
velké množství aut, silnice ve špatném stavu,
Auta a zídka u zastávky jsou významnou bariérou pohybu osob. Nynější povrchy komunikací nejsou v daném místě reprezentativní. Bylo by vhodné přidat decentní přístřešek pro čekající na zastávkách (u Koruny je alespoň převis střechy) a případně také několik stromů (byť je to v centru obecně problematické), nebo alespoň zachovat ten stávající.
náměstí by nemělo primárně sloužit jako parkoviště, náměstí je neútulné, chybí městotvorné prvky - lavičky, zahrádky restaurací, zeleň
Vadí mi velké množství aut v centru města - myslím si, že by měl být kladen větší důraz na pěší a cyklisty. Velmi mi vadí znečištění vzduchu ve městě a jen málo zeleně.
S ohledem na vysokou frekvenci pěších - studentů, návštěvníků města i rezidentů, by měla být lokalita řešena jako pěší zóna bez parkovacích stání (ta jsou koneckonců velmi blízko pod Hanáckým kopcem).
méně aut
Řešení parteru je dožilé, koncepčne navíc zastaralé. Náměstí tvoří vpodstatě jen parkoviště a zastávky MHD, bez vhodného prostoru k posezení. Prostor je průchozí, bez aktraktivity nabádající strávit zde chvíli času. Alespoň část náměstí, nejlépe v ploše směřující ke kostelu p. Marie Sněžné by měla tvořit pěší plocha s lavičkami a skupinou stromů. Kompletní rekonstrukce náměstí je dle mého názoru nezbytná.
Kde jsou lavičky? Tohle je parkoviště, ne náměstí.
není útulné - je to parkoviště
Dlažba na chodnících je podemletá dešťovou vodou zvláště v okolí svislých svodů, které nestačí při průtržích vodu odvádět a tak podemílá dlaždice chodníků. Lavičky využívají zvláště lidé bez domova...
Je tam moc aut, je tam mnoho omezení pro cyklisty, chybí tam možnost posezení a odpočinku.
málo zeleně, chybějící lavičky, chaotické parkování i průjezd aut
vyhovující - zeleň a osvětlení
dosadit stromy
Není vhodné, aby většinu náměstí zabralo parkoviště, chybí předprostor ke knihovně, muzeím a další vybavení (lavičky apod. mobiliář). Zídka kolem tramvajových zastávek tvoří bariéru, není zde další život jako předzahrádky ke kavárnám apod.
Navrhuji "vyhnat" auta a rozšířit počet laviček (kolem) kašny, přidat stojany na kola a zeleň.
 

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu