Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Občané » Sociální služby » Projekt Bezbariérová Olomouc » Reliéfní plánky pro nevidomé spoluobčany

Reliéfní plánky pro nevidomé spoluobčany

Reliéfní plánky pro nevidomé spoluobčany

V rámci projektu „Reliéfní plánky pro osoby se zrakovým postižením“ TyfloCentrum Olomouc vytvořilo dva hmatové plánky – „Obchodní galerie Šantovka“ a „Tržnice, autobusové nádraží a stanoviště MHD“.

Oba reliéfní plánky budou sloužit především nevidomým a těžce slabozrakým, kteří se budou chtít seznámit s uceleným prostorem těchto dvou důležitých lokalit v centru města Olomouce a naučit se v nich samostatnému a bezpečnému pohybu. Hmatovým prohlížením spojeným s informačním popisem získají lepší představu o celém prostoru, jeho velikosti, jednotlivých vzdálenostech, vzájemných souvislostech okolních objektů a veřejného prostranství, složitostí křižovatek apod.

Oba reliéfní plánky jsou vyrobeny z kvalitního plastu o rozměrech 50 x 40 cm. Velmi zdařile jsou hmatově i barevně znázorněny komunikace, řeky, koleje, přechody pro chodce, chodníky, trávník, zastávky i budovy. Důležitá místa a názvy ulic jsou popsány v běžném i Braillově písmu. Ke každému plánku je navíc vytvořen stručný informační popis ve zvětšeném typu písma i v Braillově písmu.

Plánek Šantovky znázorňuje samotnou budovu obchodní galerie a její okolí, odpočinkovou zónu, tramvajové zastávky, část tramvajové trati, napojení na tř. 17. listopadu a část ulice Polská. Nadúrovňová pěší lávka vedená z vyššího patra Šantovky do Kateřinské ulice je znázorněna plastovým průhledným páskem, který je na budově nalepen napevno. Odnímatelná část na okraji plánku je připevněna magnetem. Nevidomí si tak mohou prohlédnout tento prostor jednak s pěší lávkou, a zároveň po částečném odklopení také prostor pod ní.

Plánek Tržnice znázorňuje autobusové nádraží s číslovanými i nečíslovanými označníky, tramvajové a autobusové zastávky MHD na třídě Svobody a jejich okolí.

Plánky budou umístěny v TyfloCentru Olomouc, kde si je budou moci zájemci z řad nevidomých a slabozrakých detailně prohlédnout. Budou také využívány v rámci výuky prostorové orientace v terénu.

Projekt finančně podpořilo statutární město Olomouc.

Mgr. Petr Bradáč TyfloCentrum Olomouc, o.p.s.

Fotografie:

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon