Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Občané » Sociální služby » Projekt Bezbariérová Olomouc » Pro volný čas

Pro volný čas

Pro volný čas

Olomouc nabízí několik příležitostí pro poznávání města či trávení volného času, které byly vytvořeny přímo pro osoby s postižením, především osoby na vozíčku nebo osoby nevidomé.

Haptické modely zpřístupňující osobám s postižením zraku olomoucké historické objekty

V Olomouci se nachází několik haptických – hmatových modelů významných budov ve městě. Lidé nevidomí jejich prostřednictvím mohou získat představu o velikosti, tvaru i zvláštnostech celé stavby. Lidé slabozrací, kteří špatně vidí do dálky a do výšky, si památku mohou prohlédnout zblízka ze všech stran. Modely jednotlivých staveb jsou doplněny popisky a texty ve zvětšeném písmu a samozřejmě také v Braillově písmu.

Modely se nacházejí v těchto historických památkách:

  • Radnice – Horní náměstí
  • Kostel Sv. Michala – Michalské náměstí
  • Kostel Sv. Mořice – ulice 8. května
  • Katedrála Sv. Václava – Václavské náměstí
  • Bazilika minor Navštívení Panny Marie – Svatý kopeček
  • Kostel Sv. Gorazda – Gorazdovo náměstí
  • Klášterní Hradisko – Sušilovo náměstí

Model města Olomouce

Model centra města Olomouce se nachází na Horním náměstí naproti Orloje a olomoucké radnice.
Je oblíbenou zastávkou návštěvníků, kteří se mohou přehledně a rychle zorientovat v historickém jádru města. Velikost modelu je v měřítku 1:400, jeho hranice je vymezena historickým jádrem.
Model je odlit z bronzu včetně popisů. Radnice, kašny a kostely jsou z leštěného bronzu. Stopy zmizelé Olomouce jsou znázorněny vrypem a očíslovány.
Model byl nainstalován na Horním náměstí v roce 2002.

Botanická zahrada pro nevidomé a slabozraké

V Botanické zahradě Výstaviště Flora v Bezručových sadech se nachází speciální zahrada upravená pro osoby nevidomé a slabozraké. Návštěvníkům je přizpůsobena dlažba, bezpečnostní prvky i vyvýšené záhony, které jsou osazeny vybranými druhy rostlin, zajímavými pro všechny smysly.

Audioprůvodci městem

V městském informačním centru je možné si zapůjčit audioprůvodce městem s popisem historických památek - chrámů, paláců, kašen a sousoší svaté Trojice za poplatek 100 Kč. Při zapůjčení je vybírána vratná záloha 300 Kč.

Průvodce Olomoucí v bodovém písmu s reliéfními obrázky

Pro potřeby lidí se zrakovým postižením v Olomouci vznikl také průvodce Olomoucí v bodovém písmu s reliéfními obrázky. Průvodce je možno si zapůjčit v Městkém informačním centru v podloubí radnice na Horním náměstí. Obsahuje 21 obrázků historických pamětihodností a 2 orientační plánky centra Olomouce.

ZOO Olomouc

Olomoucká Zoo je pro osoby na vozíčku plně bezbariérová. Po předchozí domluvě je možné domluvit pro větší skupinu osob návštěvu expozice Dotyková Zoo. K dispozici jsou zde návštěvníkům k ohmatání různé přírodniny, lebky zvířat, kožešiny a peří. Více informací na emailu [email protected].

Arcibiskupský palác a arcidiecézní muzeum

Obě instituce nabízí návštěvníkům možnost si vybrané exponáty hmatově prohlédnout. Obě instituce nabízí také tištěného průvodce ve zvětšeném černostisku a Braillově písmu. Objekty jsou přístupné i pro osoby na vozíčku. Pro některé z výstav je k dispozici audioprůvodce.

Vlastivědné muzeum

Velká část výstav Vlastivědného muzea disponuje interaktivními exponáty, které dovolují návštěvníkům vnímat nejen zrakem, ale také hmatem, čichem a sluchem. Návštěvník si může ohmatat krystaly minerálů, zkameněliny, semena rostlin, odlitky stop, přivonět si k bylinkám, poslechnout si zvuky, které vydávají různí ptáci a savci. Objekt je bezbariérově přístupný.

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon