Statutární město Olomouc bylo jedním z prvních měst, která se zúčastnila přípravy a realizace Komplexních součinnostních programů prevence kriminality a sociální patologie na místní úrovni. Reagovalo tak na usnesení vlády č. 341 ze dne 15. června 1994, kterým byl schválen „Program sociální prevence a prevence kriminality - aktuální stav a východiska do roku 1996“ a na usnesení vlády č. 491 ze dne 25. září 1996, kterým vláda schválila „Systém sdružování a vynakládání finančních prostředků ze státního rozpočtu na programy sociální prevence, prevence kriminality a prevence drogových závislostí“ a „Pravidla pro poskytování účelových dotací obcím v rámci Programu sociální prevence a prevence kriminality“. Komplexní součinnostní program prevence kriminality a sociální patologie na místní úrovni pod názvem „Naše město“ se od roku 1996 stal nedílnou součástí sociální a bezpečnostní politiky města.
Od roku 2004 statutární město Olomouc realizovalo tento program v inovované podobě pod názvem „Program prevence kriminality – PARTNERSTVÍ“. V roce 2008 to byl „Městský program prevence kriminality“, uskutečňovaný na základě „Strategie prevence kriminality na léta 2008 – 2011“ schválené usnesením vlády č. 1150 ze dne 15. října 2007.
Dne 14. prosince 2011 byla usnesením vlády č. 925/2011 schválena Strategie prevence kriminality České republice na léta 2012 až 2015 (dále jen „Strategie“), která definovala základní priority, principy a okruhy prevence kriminality a představovala doporučený rámec pro tvorbu a uskutečňování strategií prevence kriminality všech článků veřejné správy na úrovni ústředních správních úřadů, krajů a obcí. Přistoupením do lokální úrovně, která představuje jeden ze základních pilířů systému prevence kriminality v České republice, se statutární město Olomouc zavázalo ke zpracování Plánu preventivních aktivit na léta 2012 -2015 (dále jen „Plán“). Plán vycházel z Metodiky přípravy plánu prevence kriminality obce na léta 2012 – 2015 a navazoval na schválenou Strategii. Tvorba plánu byla do značné míry ovlivněna dříve vypracovanou Koncepcí města Olomouce na léta 2009 – 2011. Plán byl rozdělen do dvou částí: Dokumentace současného stavu prevence kriminality a vlastní Plán preventivních aktivit města Olomouce na léta 2012 – 2015. Plán konkretizoval klíčové oblasti Strategie, které rozvíjel do jednotlivých cílů, a současně definoval nezbytné aktivity pro naplnění opatření včetně popsané spolupráce, očekávaných výstupů a finančních prostředků.
Usnesením vlády č. 66/2016 byla dne 25. ledna 2016 schválena Strategie prevence kriminality v České republice na léta 2016 až 2020 (dále jen Strategie) a vyhlášen dotační program na rok 2016. Strategie vychází z priorit daných Programovým prohlášením vlády, mezi které patří mj. „klást důraz na preventivní programy, úzkou komunikaci s místními samosprávami a na vybalancování prvků prevence a represe tak, aby se efektivně eliminovaly příčiny vzniku sociálních střetů“, „komplexně řešit napětí v sociálně citlivých lokalitách“, „usilovat o vysoký standard ochrany lidských práv“, „minimalizovat rizika recidivy po propuštění“, „posílit ochranu obětí trestné činnosti“, „podporovat zvýšení finanční gramotnosti“, „nesmlouvavý boj proti lichvě“, „rozvoj občanské společnosti a podpora nestátních neziskových organizací“. V oblasti kriminality vláda deklarovala, že považuje za „výhodnější zaměření na prevenci, zejména v oblasti kriminality mladistvých. Při celkovém trendu poklesu kriminality, avšak v podmínkách nerovnoměrné úrovně bezpečnosti v různých regionech České republiky, považuje vláda za významné koncentrovat preventivní aktivity v komplexních programech zejména do těchto regionů“. Mezi cíle vlády patří také „zapojování dobrovolníků do širšího spektra aktivit v bezpečnostní oblasti“.
Strategie navazuje na strategické dokumenty vlády obecnější povahy, které se týkají jak vládní politiky obecně, tak problematiky bezpečnosti. Jsou to mj. Strategický rámec udržitelného rozvoje ČR, Bezpečnostní strategie ČR, Strategie vnitřní bezpečnosti a ochrany obyvatelstva ČR atd. Strategie rovněž zapadá do širšího komplexu trestní a sociální politiky státu.