Termíny jednání 2024
Budova MMOl Hynaisova 10, suterén místnost č. 0.20, vždy v 17.00 hodin
- 2. prosince
Termíny jednání 2025
Budova MMOl Hynaisova 10, suterén místnost č. 0.20, vždy v 17.00 hodin
- 6. ledna
- 3. února
- 17. března
- 7. dubna
- 5. května
- 9. června
- 7. července
- 4. srpen
- 1. září
- 6. října
- 10. listopadu
- 1. prosince
Historie městské části Olomouc - západ
Území, které spravuje KMČ č. 18 – Olomouc západ, je jedno z nejkrásnějších míst k bydlení v Olomouci.
Jádrem této oblasti je bývalá Úřední (či Úřednická) čtvrť, která vyrostla před více než sto lety na katastru Nové Ulice, od roku 1919 součásti Olomouce.
Úřední se jí říkalo, protože zde ještě před zrušením pevnosti skoupil stavební pozemky Všeobecný rakouský spolek úředníků, který zde začal stavět první domy. Díky těsnému sousedství s Olomoucí a existenci železniční tratě byl o bydlení zde velký zájem. Nové Ulici rychle přibývali obyvatelé, roku 1906 se tak mohla stát městem. V té době už zde jezdily i tramvaje. A dětem byly k dispozici dvě školy, česká a německá (dnes ZUŠ Iši Krejčího a ZŠ Mozartova).
Historicky nejvýznamnější budova Úřední čtvrti je č.p. 111, tedy rohový dům mezi Litovelskou ulicí a třídou Svornosti. Od svého vzniku (1888) středisko olomouckým Čechů, kteří zde navštěvovali vyhlášenou restauraci U Města Prahy, nebo divadelní produkce v zdejším kulturním sále (odehrávala se tu téměř všechna česká představení, kterým bylo zapovězeno vstoupit do německého divadla v centru města). Krátká vlastenecká historie domu končí rokem 1910, kdy zdejší budovu koupilo německé zastupitelstvo Nové Ulice, které budovu přestavělo do současné podoby. Sál sloužil od roku 1921 výhradně filmu (pozdější kino Lípa). Dnes je v části bývalého pohostinství poštovní úřad.
V Úřední čtvrti vznikla řada nákladných, architektonicky velmi hodnotných staveb, mezi kterými vyniká Nakládalova nebo Pelikánova vila, dům Briessových či dvojdům Hándlových a Vávrových.
Estetiku místa dotváří několik skulptur a ošetřovaná městská zeleň.
Dodnes je to místo klidného a spokojeného bydlení v těsném sousedství s historickým centrem Olomouce, kde šťastnou část svého života prožili např. pozdější americký režisér Edgar Ulmer, botanik František Polívka, barytonista Hynek Maxa, bavič Petr Novotný, sochař Julius Pelikán, politik Jiří Pelikán, nebo spisovatelé Jaromír John a Helena Šmahelová.
KMČ se snaží, aby zde šťastné a spokojené životy prožívaly i stovky současných obyvatel.
Text a foto Mgr. Jiří Vymětal
| Poslední úprava: 30. dubna 2012 (po)