Olomouc je díky vysokému školství a velkému počtu základních a středních škol centrem vzdělanosti nadregionálního významu. Vzdělanost obyvatelstva v okrese Olomouc je nad průměrem České republiky, což vytváří dobré podmínky pro budoucí ekonomický rozvoj regionu.
V Olomouci se nachází starobylá Univerzita Palackého, která je druhou nejstarší univerzitou v České republice a se svými osmi fakultami a více než dvaceti tisíci studenty je největší vzdělávací institucí v regionu Střední Morava. Z hlediska oborového zaměření má Olomouc vysoký potenciál zejména pro rozvoj přírodovědných a lékařských oborů, včetně špičkových aktivit v oblasti biotechnologií, nanotechnologií a optoelektroniky. Univerzita úspěšně vede nebo se podílí na řadě špičkových výzkumů, které jsou využitelné pro firmy z kromě již zmíněných oborů také v průmyslu farmaceutickém, chemickém, kosmetickém a v neposlední řadě také v zemědělství.
Moravská vysoká škola Olomouc je soukromou vysokou školou neuniverzitního typu a v Olomouci zahájila svou činnost v roce 2005. Škola nabízí studium bakalářského a magisterského studijního programu Ekonomika a management. Od roku 2017 nabízí nově studium bakalářského studijního programu Systémové inženýrství a informatika profesně zaměřeného na informačně-komunikační technologie. Dále se zaměřuje na propojení vědy, výzkumu a praxe a nabízí možnost studia v zahraničí v rámci programu Erasmus+.
Zajímavý profil absolventů nabízí také nedaleká Vysoká škola logistiky v Přerově, která jako jediná v České republice nabízí tři stupně terciárního vzdělání (Bc., Ing., PhD.) ve studijním programu Logistika. Studium na této soukromé technické vysoké škole neuniverzitního typu připravuje odborníky pro konkrétní profese v logistice dopravy, služeb, cestovního ruchu a v informačním managementu.
Technické vysokoškolské vzdělání v oborech jako jsou strojírenství, elektrotechnika a další nabízejí univerzity v okolních regionech – především v Brně a Ostravě. Obě města jsou z Olomouce dopravně velmi dobře dostupná (ve vzdálenosti cca 80 km). Strojírenství je tradičně jedním z nosných oborů olomouckého regionu a dlouhodobě zde funguje spolupráce místních firem s těmito fakultami.
Ve městě působí dvaadvacet středních škol různého zaměření a jedna konzervatoř. Tradičními studijními obory jsou zejména strojírenství, elektrotechnika, zemědělství, zdravotnictví, chemicko-potravinářské obory a značný počet absolventů nabízejí také střední školy s ekonomicko-administrativním zaměřením. K perspektivním středoškolským oborům se v Olomouci řadí také studium polygrafie, multimediální tvorby a IT oborů.
Školy s učňovským charakterem vzdělání nabízejí řadu řemeslných oborů, zejména v oborech souvisejících se strojírenským, automobilovým a potravinářským průmyslem a dále také stavebnictvím.
Adresář středních a vyšších odborných škol v regionu je možné nalézt na stránkách Olomouckého kraje.
Určitým specifikem Olomouce je kvalitní jazykové vzdělávání, které může městu poskytovat významnou konkurenční výhodu. V Olomouci jsou 3 základní školy s rozšířenou výukou anglického jazyka a 3 dvojjazyčná gymnázia s výukou v angličtině, francouzštině a španělštině.
Mimořádně široké spektrum kvalitního cizojazyčného vzdělání nabízí v Olomouci také Univerzita Palackého, jejíž absolventi ovládají kromě obvyklých cizích jazyků jako jsou angličtina, němčina, francouzština, italština či španělština třeba také japonštinu, rumunštinu, ukrajinštinu, nizozemštinu, čínštinu, arabštinu, portugalštinu, latinu a polštinu. K dalším jazykům vyučovaným na univerzitě patří také indonéština, korejština, mongolština, vietnamština, aramejština, švédština, islandština a afrikánština.
Od září 2007 ve městě úspěšně působí Česko Britská Mezinárodní škola a Mateřská škola nabízející ucelený školní vzdělávací program IPC (international primary curriculum) v anglickém a českém jazyce pro české i zahraniční žáky v rozsahu prvního a druhého stupně základní školy. Školu často navštěvují například děti zahraničních investorů, kteří našli své sídlo na Střední Moravě.
Širší potenciál pracovních sil na Olomoucku nabízí pro zaměstnavatele výhodná provázanost měst Olomouc, Prostějov, Přerov a dalších měst v rámci tzv. Olomoucké aglomerace. Jedná se o okresy, u nichž je zjevná mobilita pracovních sil v rámci denní dojížďky za prací. Investorům se tak při výběru zaměstnanců v rámci aglomerace nabízí také větší potenciál absolventů škol i širší spektrum jejich oborového zaměření.
(včetně pokladen)
Pondělí: | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 17:00 |
Úterý: | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 15:30 |
Středa: | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 17:00 |
Čtvrtek: | 8:00 – 12:00 | 13:00 – 15:30 |
Pátek: | není úředním dnem | |
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť |