Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Průzkum ABSL: Olomouc je strategickým místem pro investory z oblasti podnikových služeb « Aktuality, veřejné zakázky a odkazy « Podnikatelé

Sociální sítě

Podnikatelé » Aktuality, veřejné zakázky a odkazy » Průzkum ABSL: Olomouc je strategickým místem pro investory z oblasti podnikových služeb

Průzkum ABSL: Olomouc je strategickým místem pro investory z oblasti podnikových služeb

Průzkum ABSL: Olomouc je strategickým místem pro investory z oblasti podnikových služeb

22. června 2017 (čt)

Průzkum asociace ABSL ukazuje, že Olomouc sehraje klíčovou roli v rozvoji segmentu podnikových služeb v České republice. Důvodem je zejména strategická pozice města v centru Moravy, jeho vynikající dopravní spojení s významnými tuzemskými i mezinárodními obchodními centry, výborné zázemí v podobě 77 000 m2 kancelářských prostor, vysoce kvalifikovaná a vzdělaná pracovní síla a výrazně nižší náklady oproti hlavnímu městu.

Aktuálně v Olomouci působí více než 15 mezinárodních center podnikových služeb, které zaměstnávají zhruba 5000 lidí. Segment tak patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v olomouckém regionu. Protože celorepublikově obor podnikových služeb zaznamenává dynamický růst, dá se výrazná expanze očekávat i na Olomoucku. Růst by přitom měla nejen stávající centra, ale dle informací ABSL se o zdejší region zajímají i noví investoři.

Olomoucký primátor Antonín Staněk k tomu poznamenal: „Naše město bylo průvodcem Lonely Planet označeno za jeden z nejkrásnějších skrytých pokladů Evropy. Díky své poloze, památkám, univerzitnímu prostředí i rozvinutému zázemí pro obchod a podnikání představuje vysoce kvalitní místo pro zaměstnavatele, investory i každodenní život.“

Jeho náměstek Aleš Jakubec je přesvědčen, že absolventi místních vysokých škol by neměli odcházet za prací jinam. „Noví investoři a dobří, prestižní zaměstnavatelé jsou cestou, jak talentované lidi v regionu udržet,“ uvedl.

Zaměstnavatelé působící na Olomoucku vidí hlavní přednosti města ve vynikající infrastruktuře, snadné dostupnosti z Prahy, Brna či Ostravy, kvalifikované pracovní síle a vysokém počtu univerzitních absolventů. „Olomouc spolu s Přerovem a Prostějovem nabízí investorům z oblasti podnikových služeb velmi slibnou budoucnost,“ uvádí Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, a dodává: „Osobně vnímám velký potenciál v pracovní síle absolventů Palackého univerzity, ze které každoročně vzejde přibližně 2 000 studentů s jazykovou specializací, která je pro oblast podnikových služeb velmi důležitá. Odhadujeme, že segment podnikových služeb v olomouckém regionu letos vzroste zhruba o 16 %.“

Tři vysoké školy v regionu

V Olomouci se nachází Univerzita Palackého, druhá nejstarší univerzita v České republice, a soukromá Moravská vysoká škola Olomouc, v Přerově pak Vysoká škola logistiky. Celkový počet univerzitních studentů v olomoucké aglomeraci je více než 22 500 osob, z nichž každoročně vzejde okolo 5 300 kvalifikovaných absolventů. Celkem se na olomoucké univerzitě vyučuje téměř 20 jazyků, což je pro segment podnikových služeb klíčové. Téměř 20 % olomoucké populace tvoří vysokoškolští studenti a rovněž jazyková vybavenost obyvatel celého regionu je na poměrně vysoké úrovni. Anglicky na úrovni B2 či vyšší umí třetina obyvatel regionu, německy a rusky pak shodně 16 %. „Studia na Univerzitě Palackého jsou poskytována v několika jazycích, mezi našimi studenty jsou lidé z více než 100 zemí napříč celým světem. Dlouhodobě rovněž spolupracujeme s tuzemskými i světovými průmyslovými a komerčními společnostmi,“ informoval Jaroslav Miller, rektor Palackého univerzity.

Pracovní síla více než 120 000 lidí

V olomoucké aglomeraci se aktuálně nachází okolo 16 100 uchazečů o práci, přičemž celková pracovní síla obnáší více než 120 000 lidí. V posledních letech se Olomouc proslavila jako město s vynikajícími odborníky v oblasti biotechnologie, biomedicíny a nanotechnologie. Díky zdejšímu dobrému zdroji kvalifikovaných lidských zdrojů a vysoké kvalitě života město poskytuje výjimečnou příležitost pro založení a růst úspěšného podnikání.

Mzdy o 29 % nižší, nájmy o 28 % levnější než v hlavním městě

Investoři, kteří obracejí svou pozornost na Olomouc, ocení i nižší náklady. Ve srovnání s Prahou ušetří nejen za nájmy komerčních prostor, ale i za mzdy. Průměrný roční plat obyvatel Olomouce činí 11 000 eur, což odpovídá zhruba 296 000 Kč. To je přibližně o 29 % méně než v Praze, kde je průměrný roční plat 415 500 Kč, tedy zhruba 15 388 eur. Na druhou stranu životní náklady v olomouckém regionu jsou nižší než v hlavním městě. Pro uchazeče o práci v podnikových službách je přitom dobrou zprávou, že mzdy v tomto segmentu se pohybují nad olomouckým průměrem. Například pozice s praxí v oblasti HR dosahují na mzdu 384 000 Kč ročně, v účetnictví 420 000 Kč za rok a v IT helpdesku rovněž 384 000 Kč.

Velmi dobré zázemí nabízí i olomoucký realitní trh. V celém regionu se nachází přibližně 77 000 m2 kancelářských prostor, přičemž nájmy se zde pohybují v rozmezí 8,5 - 9,5 eur/m2/měsíc, a jsou tedy o zhruba 28 % levnější než v Praze, kde se pohybují v rozmezí 11,00 - 19,5 eur/m2/měsíc. V současné době je k dispozici k pronájmu pouze 4000 m2 volných kancelářských ploch, do roku 2020 by však mohlo být dokončeno dalších 30 000 m2. „Olomoucký kancelářský trh je mladý, nicméně slibně se rozvíjí a již nyní nabízí široké spektrum moderních administrativních prostor. Na rozdíl od Prahy, či Brno, kde jsou nájmy sjednávaný v eurech, ceny za pronájem v Olomouci jsou denominovány v českých korunách. Řada mezinárodních firem již v Olomouckém kraji založila svoji výrobní nebo administrativní pobočku a úspěšně zde své podnikání rozvíjí,“ komentuje Blanka Vačková, vedoucí oddělení průzkumu trhu poradenské společnosti JLL.

Olomouc je dobrou volbou

Americká finanční společnost Standard & Poor's zařadila v dubnu 2016 Olomouc mezi města s pozitivním hodnocením „A/A-1“, které Olomouci předpovídá silný potenciál růstu, a je tak skvělou zprávou pro budoucí i stávající investory. Prostějov se zase pravidelně umísťuje na čelných místech žebříčku „Prostředí přátelské k podnikání“ předního českého podnikatelského týdeníku Ekonom.

O ABSL

ABSL (Associationof Business ServiceLeaders in the Czech Republic) je organizace sdružující společnosti působící v segmentu sdílených podnikových služeb. Jde o segment, který představuje silný zdroj zaměstnanosti v České republice. ABSL vznikla v roce 2013 s cílem podporovat společnosti z oblasti podnikových služeb, sdílet bestpractises a pomáhat s rozvojem aktivit svých členů i jiných subjektů působících v tomto segmentu. Zároveň ABSL poskytuje podporu zahraničním investorům, kteří chtějí v ČR zřídit svá centra podnikových služeb. Více informací naleznete na www.absl.cz.

Marta Lipovská

Poslední úprava: 22. června 2017 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu