Výstavy k listopadu proběhnou v Muzeu umění, v Regionálním centru, ve Vlastivědném muzeu, ale i v Moravském divadle
sdílet

Stalo se před 20 lety. Návrat demokracie do Československa. Jak vypadal život na konci osmdesátých let, čím obyvatelé Olomouce žili a jak prožívali přechod od diktatury k demokracii? Na tyto a další otázky by měla odpovědět jedinečná výstava fotografií pod názvem „Stalo se před 20 lety.

Návrat demokracie do Československa (k listopadovým událostem 1989 v celostátním i regionálním kontextu)“. Představeny budou snímky Petra Zatloukala z dění na přelomu let 1989/1990, jejichž druhé, upravené vydání je základem reedice publikace Gaudemaus. Slavnostní vernisáž výstavy proběhne v pátek 13. listopadu ve Vlastivědném muzeu Olomouc. Úvodního slova se ujme historik Pavel Urbášek z Univerzity Palackého. Výstavu můžete navštívit ve dnech 14. 11. 2009 – 17. 1. 2010. Nedočkavci mohou navštívit Regionální centrum Olomouc, v jehož přízemí bude instalována část výstavy již od 10. listopadu.

V divadle před dvaceti lety

Další výstava dobových fotografií proběhne v polovině listopadu v prostorách foyer Moravského divadla Olomouc, tentokráte s jednotící tématikou událostí roku 1989 v tehdejším Divadle Oldřicha Stibora (dnes Moravské divadlo). Výstava se bude konat v termínu 16. 11. – 17. 12. 2009.

Skleník – Výtvarná kultura v Olomouci 1969-1989

Milovníci všech forem umění se pak mohou těšit na konec listopadu v Muzeu moderního umění, kde bude na dobu téměř šesti měsíců instalována multižánrová výstava SKLENÍK s podtitulem Výtvarná kultura v Olomouci 1969- 1989. Jak je již patrné z rozpětí let, které výstava postihuje, čeká na návštěvníky muzea především výtvarné umění z období normalizace. Organizátoři instalace se rozhodli dát prostor jak oficiálnímu proudu tehdejší kultury přes polooficiální scénu až po autory stojící v opozici režimu. Všichni „uměníchtiví“ tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s celou škálou tehdejších výtvarných názorů a projevů. Záměrem výstavy i stejnojmenné doprovodné publikace je snaha přispět do diskusí, jaká tehdejší doba byla a jak ovlivnila československé umění napříč spektrem názorů a politických postojů. Výstava potrvá od 26. 11. 2009 do 4. 4. 2010.Valid XHTML 1.0 Transitional