Jak mít krásnější město? Rozhodněte o tom vy sami!
Jsou to každodenní drobnosti, s nimiž se setkáváte cestou do práce, do školy nebo při procházce – tu rozbitá lavička, tam uvolněná dlaždice v chodníku, tady chybějící odpadkový koš či osvětlení. Že s tím nemůžete nic dělat? Kdepak. Vy sami máte jedinečnou možnost ovlivnit, jak bude vypadat prostředí, ve kterém žijete.
Máte-li nějaký nápad či podnět, co by stálo za to vylepšit, opravit nebo vybudovat, stačí se obrátit na vaše zástupce v komisích městských částí, které mají už pět let možnost čerpat zdroje z projektu Estetizace veřejných prostranství, jež jsou určeny na zkrášlování jednotlivých čtvrtí. „Právě komise jsou prostředníkem mezi olomouckým magistrátem a obyvateli města. U nich by se měly tyto podněty sbírat, ony by měly nejlépe vyhodnotit, jaké jsou priority v dané části a co tamní obyvatele nejvíce trápí,“ vysvětlil smysl tohoto projektu primátor města Mirek Žbánek.
Peníze byly rozděleny rovným dílem mezi všech 27 komisí zřizovaných městem, přičemž každá z nich disponovala rozpočtem ve výši 300 tisíc korun. „S těmito penězi mohou jednotlivé komise nakládat dle svého uvážení. V roce 2023 bylo na tyto účely vyčleněno zhruba osm milionů korun, z nichž jsme podpořili asi stovku drobných projektů,“ vyčíslil náměstek primátora Viktor Tichák s tím, že nejčastěji se jednalo o opravy chodníků, úpravu či pořízení nové zeleně, mobiliáře, ale také o vybavení pro sport nebo péči o umělecké artefakty.
Hřiště, umění i zeleň
Z nových či opravených herních prvků se mohou od letoška těšit děti v černovírské mateřské škole, velcí sportovci pak v téže městské části jistě ocení nové sítě a sloupy na nohejbalovém hřišti. V Nových Hodolanech pořídili pro milovníky sportu nový workoutový prvek, v sousedních Starých Hodolanech oplotili z financí projektu dětské hřiště. Radíkov pak nově disponuje venkovním stolem na stolní tenis.
Tabulový vrch nechal za peníze z projektu Estetizace očistit a instalovat sochu do parku Malého prince, nebo upravit nevzhlednou kotelnu v rámci Street Art Festivalu. Komise ve Chválkovicích či Slavoníně se rozhodly investovat do nákupu vánoční výzdoby.
Prakticky po celém městě pak zástupci jednotlivých komisí investovali do výsadby, údržby nebo i vykácení dřevin, případně úpravy zelených ploch. Největšími projekty v tomto ohledu byly zvelebení a doplnění parku Řepák v Řepčíně, úprava povrchů v okolí kulturního domu v Nedvězí nebo výsadba ve slavonínském parčíku u sochy Sv. Jana Nepomuckého.
Lavičky i studie na novou hasičskou zbrojnici
Ne vždy přitom musí jít o velké investice. „Jak už bylo řečeno, sebemenší drobnost může mít mnohdy velký vliv na to, jak se nám bude v našem městě žít. Chtěli bychom, aby byli občané města aktivní a sami navrhovali, co by se dalo změnit,“ apeluje náměstek Tichák. Díky iniciativě občanů a jednotlivých komisí tak například na Lazcích, v Droždíně a na Tabulovém vrchu přibylo několik laviček, městská část Olomouc – střed pro změnu nechala v městských parcích řadu laviček opravit. V Nemilanech se měnila svítidla v části Česká čtvrť a v Droždíně přibylo zábradlí či dopravní zrcadlo. V Nových Hodolanech a v části Olomouc - západ zmizely nevzhledné klepače na koberce. V Topolanech pořídili vybavení pro zdejší klub seniorů, v Černovíře a Týnečku uspořádali pro místní obyvatele sběrové soboty, v Topolanech zmizely díky prostředkům na estetizaci dvě skládky.
Kromě úprav, budování či výsadby lze přitom peníze určené na estetizaci využít na vypracování studií jednotlivých projektů, které budou realizovány až v následujících letech. Radíkov si tak nechal vypracovat studii na rekonstrukci hasičské zbrojnice, v Týnečku zase vznikl návrh na to, jak odstranit vlhkost zdiva u místní kaple. Tabulový vrch disponuje studiemi na nový ocelový přístřešek ve Foerstrově ulici či úpravu prostranství rybníčku v ulici Stupkova.
Pravidla pro „chodníkovné“ se změní
Mimo zmíněných 300 tisíc korun disponovala každá komise ještě částkou 150 tisíc na opravy komunikací. Tyto částky mohly být spojeny, avšak peníze vyhrazené z tzv. chodníkovného nebylo možné použít na nic jiného. Tento systém se ale od nového roku změní. „Takzvané chodníkovné získá sedm projektů, které z žádostí komisí vybere odbor dopravy. Místní části, jejichž projekty vybrány nebudou, ale o peníze nepřijdou, protože dostanou o 150 tisíc korun navíc v rámci estetizace. Celkem tak bude mít dvacet komisí k dispozici 450 tisíc korun, které mohou využít na jakékoli zvelebující projekty,“ vysvětlil náměstek Tichák a dodal, že město samozřejmě opravuje i buduje nové chodníky celoročně ještě z jiných zdrojů. „Důvodem pro změnu systému je zvýšení efektivity oprav tak, aby mohly být realizovány větší úseky chodníků najednou, a také fakt, že některé městské části mají v havarijním stavu více chodníků, zatímco jiné už takřka nemají co opravovat. Proto mohou přidělené finance využít jinak,“ uzavřel Tichák.
Podrobnosti k uskutečněným projektům za uplynulé roky, včetně přehledné mapy, najdete na webových stránkách www.menimeolomouc.eu. O svých nápadech a návrzích mohou Olomoučané diskutovat na schůzích jednotlivých komisí městských částí. Po odsouhlasení potom předsedové komisí požadavky tlumočí příslušnému oddělení magistrátu, které vyřídí vše potřebné k realizaci. Termíny jednotlivých schůzí lze nalézt na webu města v záložce Samospráva a Komise městských částí.
| Poslední úprava: 3. ledna 2024 (st)