Poslání, cíle a zásady poskytované sociální služby
Poslání
Posláním Azylového domu je prostřednictvím ubytování na přechodnou dobu a individuální sociální práce podpořit muže v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení v jejich ukotvení, stabilizaci, začlenění do společnosti, rozvoji schopností pro hledání vhodných východisek a aktivním řešení jejich životní situace a zvládání nároků každodenního života.
Cíle Azylového domu:
Cílem poskytování sociální služby je motivace klientů a rozvoj, popř. zachování, jejich schopností k samostatnému řešení problémových sociálních situací. Cíle je dosahováno pomocí individuálně plánovaných kroků vycházejících z potřeb každého klienta a prostřednictvím poskytnutí krátkodobého ubytování. Plánované kroky by měly vést k postupnému začleňování klientů zpět do společnosti tak, aby žili běžným způsobem života.
Zásady poskytování sociální služby:
- Zásada svobodné volby – každý klient si v konkrétní situaci sám volí způsob řešení své dosavadní situace. Zaměstnanci klientovi navrhují nebo doporučují možná řešení s tím, že jej upozorní na případné důsledky jeho jednání. Zaměstnanci respektují právo volby v případě, že to podmínky poskytované služby dovolí.
- Zásada mlčenlivosti – všichni zaměstnanci jsou vázáni mlčenlivostí o věcech klientů, které se dozví v souvislosti s výkonem svého zaměstnání
- Zásada podpory samostatnosti klienta – s klientem je pracováno tak, aby se neprohlubovala jeho závislost na poskytovaných službách, ale naopak, aby se učil v co největší míře přebírat odpovědnost za vlastní osobu.
- Zásada jednotných pracovních postupů – všichni zaměstnanci postupují podle stejné metodiky, jejich jednání je pro klienty předvídatelné, nedochází k rozdílnému uplatňování např. sankcí, všichni klienti mají stejná práva a povinnosti.
- Zásada individuálního přístupu ke klientům – je brán zřetel na individuální odlišnosti mezi jednotlivými klienty a jsou respektovány jejich osobnostní předpoklady, je kladen důraz na jejich individuální potřeby.
- Zásada odbornosti a týmové práce personálu – důraz na vzdělávání zaměstnanců v přímé péči, vzájemná komunikace (sdílení informací), koordinace práce, pravidelné porady, supervize a jednotný pracovní postup
- Zásada zajištění podpůrného a bezpečného prostředí - klienti mají zajištěno bezpečné prostředí v budově AD (existence postihů při nedodržení pravidel, zajištění soukromí při individuálních kontaktech, uzamykatelné skříňky pro klienty, kamerový systém pro zajištění bezpečnosti objetu).
CO NABÍZÍME (PŘEHLED POSKYTOVANÝCH ČINOSTÍ):
Ubytování ve 2 – 4 lůžkových pokojích:
Azylový dům umožňuje sociální stabilizaci klienta formou přechodně poskytovaného ubytování po dobu dohodnutou v rámci vstupního pohovoru před uzavřením smlouvy, maximálně však na 12 měsíců. Sjednaná doba poskytnutí ubytování vždy zohledňuje počet a charakter sjednaných osobních cílů pro poskytování sociální služby.
Avšak ubytování není samotným cílem služby, je prostředkem umožňujícím dlouhodobou individuální sociální práci vedoucí k posílení schopnosti klientů vést běžný život.
Součástí ubytování jsou i vytvořené podmínky pro umožnění celkové hygieny těla, samostatnou přípravu stravy ve společných kuchyňkách, zajištění úklidu na pokojích i ve společných prostorách, praní a žehlení osobního prádla a výměnu ložního prádla.
Ubytovaným poskytujeme: tekuté mýdlo v dávkovačích mýdla ve společných koupelnách, toaletní papír v zásobnících na WC a pravidelnou výměnu ložního prádla.
Ubytovaným při zahájení služby v případě potřeby poskytujeme:
- zámek na petlici – po ukončení služby se vrací na služebnu
- krizové potraviny – dle aktuálních zásob.
Ubytovaným na vyžádání zapůjčíme žehličku a žehlící prkno, v případě podezření výskytu vší ve vlasech a vousech zapůjčíme zastřihávač vlasů a vousů (po použití je dezinfikován pracovníkem).
Individuální sociální práce:
Základní sociální poradenství:
Pracovníci zařízení poskytují zájemcům a dalším osobám informace o běžně dostupných zdrojích, které mohou vyřešit nebo zmírnit obtížnou situaci dotazované osoby. Jsou to zejména tyto informace:
- o možnostech výběru sociální služby podle potřeb tazatele a o jiných formách pomoci (např. o dávkách pomoci v hmotné nouzi a dávkách sociální péče)
- o právech a povinnostech osoby v souvislosti s poskytováním sociální služby Azylový dům.
Individuální konzultace zaměřené na plánování:
Individuální konzultace má klient se svým klíčovým pracovníkem minimálně 1x za dva měsíce, v případě potřeby i častěji (zejména v období prvních dvou měsíců po zahájení poskytování sociální služby). Na individuálních konzultacích pracuje klient s podporou klíčového pracovníka na formulaci cílů tzv. individuálního plánu služby a na úkolech v tomto plánu dohodnutých. V průběhu konzultací také klíčový pracovník s klientem monitoruje plnění individuálního plánu.
Systematická sociální práce:
Vede ji klíčový pracovník ve spolupráci s ostatními pracovníky služby při společných setkáních s klientem, konaných zpravidla 1x za 14 dní. Cílem je aktivizace a podpora klienta při uplatňování jeho práv, oprávněných zájmů a obstarávání osobních záležitostí vedoucích k naplnění cílů spolupráce uvedených ve smlouvě o poskytování sociální služby.
Nejčastěji se jedná o podporu vedoucí k obnově nebo upevnění schopností a dovedností klienta při:
- péči o svůj zevnějšek a své prostředí
- jednání s úřady a institucemi
- hledání a udržení si ubytování
- využívání zdravotní péči a pečovat o své zdraví
- hledání a udržení si zaměstnání
- hospodaření se svými finančními prostředky
- obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a společenských vztahů.
Aktivizační a volnočasové činnosti:
a) wifi
Klienti mají možnost přístupu na internet prostřednictvím wifi. Pracovníci zařízení klienty vedou k tomu, aby této možnosti využili k získání alespoň základní internetové gramotnosti a k vyhledávání informací týkajících se dohodnutých cílů v individuálních plánech služby.
b) aktivizační program
V rámci aktivizačního programu, který je součástí plánování průběhu poskytování sociální služby, si klienti s potřebnou podporou pracovníků služby obnovují nebo upevňují
- potřebné činnosti nutné pro běžný úklid a údržbu domácnosti a společných prostor obvykle k domácnosti náležejících
- potřebné činnosti nutné pro péči o okolí domácnosti – např. úklid chodníků, odklízení sněhu, péče o zeleň
- pracovní návyky – např. provedení práce v dohodnutém termínu, pravidelnost provedení práce, kvalita provedené práce
- zodpovědnost za provedené činnosti
- pravidelný denní rytmus při výkonu domluvených činností.
Skupinové aktivity pro klienty:
Klienti se mohou zúčastnit skupinových aktivit pořádaných zařízením. Cílem těchto aktivit je smysluplné trávení volného času. Zařízení tyto aktivity pořádá s přihlédnutím na technické možnosti služby.