Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Pro volný čas « Projekt Bezbariérová Olomouc « Sociální služby « Občané

Sociální sítě

Občané » Sociální služby » Projekt Bezbariérová Olomouc » Pro volný čas

Pro volný čas

Pro volný čas

Olomouc nabízi několik příležitostí pro poznávání města či trávení volného času, které byly vytvořeny přímo pro osoby s postižením, především osoby na vozíčku nebo osoby nevidomé.

Haptické modely zpřístupňující osobám s postižením zraku olomoucké historické objekty

V Olomouci se nachází několik haptických – hmatových modelů významných budov ve městě. Lidé nevidomí jejich prostřednictvím mohou získat představu o velikosti, tvaru i zvláštnostech celé stavby. Lidé slabozrací, kteří špatně vidí do dálky a do výšky, si památku mohou prohlédnout zblízka ze všech stran. Modely jednotlivých staveb jsou doplněny popisky a texty ve zvětšeném písmu a samozřejmě také v Braillově písmu.

Modely se nacházejí v těchto historických památkách:

  • Radnice – Horní náměstí
  • Kostel Sv. Michala – Michalské náměstí
  • Kostel Sv. Mořice – ulice 8. května
  • Katedrála Sv. Václava – Václavské náměstí
  • Bazilika minor Navštívení Panny Marie – Svatý kopeček
  • Kostel Sv. Gorazda – Gorazdovo náměstí

Model města Olomouce

Model centra města Olomouce se nachází na Horním náměstí naproti Orloje a olomoucké radnice.
Je oblíbenou zastávkou návštěvníků, kteří se mohou přehledně a rychle zorientovat v historickém jádru města. Velikost modelu je v měřítku 1:400, jeho hranice je vymezena historickým jádrem.
Model je odlit z bronzu včetně popisů. Radnice, kašny a kostely jsou z leštěného bronzu. Stopy zmizelé Olomouce jsou znázorněny vrypem a očíslovány.
Model byl nainstalován na Horním náměstí v roce 2002.

Botanická zahrada pro nevidomé a slabozraké

V Botanické zahradě Výstaviště Flora v Bezručových sadech se nachází speciální zahrada upravená pro osoby nevidomé a slabozraké. Návštěvníkům je přizpůsobena dlažba, bezpečnostní prvky i vyvýšené záhony, které jsou osazeny vybranými druhy rostlin, zajímavými pro všechny smysly.

Audioprůvodci městem a Arcidiecézním muzeem

V Městském informačním centru je možno zapůjčit audioprůvodce s popisem historických památek - chrámů, paláců, kašen a sousoší svaté Trojice za poplatek 100 Kč.
V Arcidiecézním muzeu nacházejícím se v sousedství katedrály sv. Václava si jako pomůcku při prohlídce muzea můžete zapůjčit audioprůvodce za poplatek 25 Kč. Arcidiecézní muzeum je bezbariérově přístupné.

Průvodce Olomoucí v bodovém písmu s reliéfními obrázky

Pro potřeby lidí se zrakovým postižením v Olomouci vznikl také průvodce Olomoucí v bodovém písmu s reliéfními obrázky. Průvodce je možno si zapůjčit nebo zakoupit za 200,- Kč v Městském informačním centru v podloubí radnice na Horním náměstí. Obsahuje 21 obrázků historických pamětihodností a 2 orientační plánky centra Olomouce.

ZOO Olomouc

Olomoucká ZOO na Svatém Kopečku je pro osoby se sníženou schopností pohybu plně bezbariérová. V letních měsících je zde také otevřena Dotyková ZOO, ve které je možno dotknout se, pohladit, potěžkat si všechny exponáty, což je lákavé nejen pro osoby s postižením zraku. Na zvídavé návštěvníky zde čekají vejce různých druhů exotických ptáků, srst mnohých zvířat, schránky mořských mlžů, dikobrazí ostny, a peří ptáků. Na dotazy rádi odpoví studenti, kteří v expozici pracují.
Dotykovou zoo najdete v dolní části ZOO proti výběhu vlka iberijského. Skupinovou návštěvu je možné si domluvit na adrese:

Bezbariérová trasa v rámci Turistického multimediálního průvodce Olomoucí - OLINA

Multimediální turistický průvodce je unikátní interaktivní navigace, která v sobě zahrnuje systém GPS a zvukové i obrazové informace v několika světových jazycích. Průvodce v přístroji PDA je k zapůjčení v podloubí radnice a nabízí množství tématických tras, např. trasu univerzitní, kašny a sloupy, také bezbariérovou trasu a mnoho dalších" Za pomoci navigace GPS, mapy a směrového ukazatele je možno snadno navštívit všechny olomoucké památky a zajímavosti. Při přiblížení k památce se na displeji přístroje objeví popis dané památky, zvukový záznam a fotogalerie. Jednotlivé zastávky jsou v trase seřazeny podle optimální cesty, je však možno kteroukoli zastávku přeskočit nebo zvolit jinou. Jednotlivé památky či jiné zájmové body jsou mezi sebou propojeny a tak lze interaktivně přeskakovat mezi tématy, památkami nebo reáliemi.

Projekt Turistický multimediální průvodce Olomoucí pro mobilní telekomunikační technologie (OLINA), r.č.: CZ.1.12/3.1.00/14.00664byl spolufinancován z Regionálního operačního programu Střední Morava.

 

 

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu