Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Olomouc pro Ukrajinu » Chystá se česko-ukrajinský baletní galavečer

Chystá se česko-ukrajinský baletní galavečer

Chystá se česko-ukrajinský baletní galavečer

24. března 2022 (čt)

Moravské divadlo Olomouc hostí členy Kyjevského městského baletu a chystá jejich historicky první vystoupení v České republice. Mimořádný projekt se uskuteční ve středu 30. března ve 20 hodin. Výtěžek z akce poputuje kyjevskému souboru.

Souboru, který se kvůli napadení Ukrajiny Ruskem nemohl vrátit z evropského turné domů, nabídlo vedení divadla umělecký azyl a možnost trénovat a zkoušet v budově divadla. Současně vznikl nápad uspořádat na olomouckém jevišti česko-ukrajinský galavečer. První tanečníci dorazili už v polovině minulého týdne, kompletní soubor včetně zakladatele a uměleckého šéfa Ivana Kozlova by měl do Olomouce dorazit do konce týdne. „Téměř okamžitě jsme rozběhli jednání o vystoupení Kyjevského městského baletu před naším publikem. Myšlenkou byli nadšeni a pak už jen bylo potřeba dohodnout se na podobě programu a najít v nabitém repertoáru našeho divadla vhodný termín. Jsme moc rádi, že do bohatého seznamu evropských měst, ve kterých Kyjevský balet vystupoval, se brzy přidá Česká republika,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. „Jsme pyšní na to, že se v Olomouci můžeme prezentovat. Bude to historicky první vystoupení Kyjevského městského baletu v České republice,“ doplnil umělecký šéf Ivan Kozlov.

Program galavečera nabídne nejen vystoupení kyjevských tanečníků, na jevišti Moravského divadla se představí také domácí soubor a rovněž hosté z Národního divadla Brno, Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo v tak krátkém čase připravit galavečer. Oslovil jsem šéfy baletních souborů napříč republikou a jsem velmi potěšen, že souhlasili s účastí svých sólistů,“ sdělil Jan Fousek, umělecký šéf baletu Moravského divadla.

V průběhu večera se milovníci tanečního umění dočkají ukázek z baletů Labutí jezero, Don Quijote, Bajadéra, Coppélia, Paquita i ochutnávky z připravované inscenace Obraz Doriana Graye, která bude mít v Olomouci premiéru 8. dubna. Za Kyjevský městský balet se představí Diana Potapenko, Ilona Moskalenko, Konstantin Palienko, Olga Posternak či Volodymyr Bukliev. Těšit se můžeme také na první sólistku baletu Národního divadla Brno Eriko Wakizono a její kolegy Roberta Hylanda, Emilii Vuorio či Arthura Abrama. Z Národního divadla moravskoslezského Ostrava se do programu zapojí sólisté Laura Moreno Gasulla, Rei Masatomi, Brittany Haws nebo Alessio Corallo a z plzeňského divadla do Olomouce zavítají Victoria Roemer a Karel Audy. Domácí soubor pak budou reprezentovat Emily-Joy Smith, Yuki Beppu, Sawa Shiratsuki, Sergio Méndez Romero, Hirofumi Kitazume a další.

Vstupenky na speciální galavečer jsou v prodeji na pokladně a na webu Moravského divadla v cenovém rozpětí od 300 do 1500 korun.

Poslední úprava: 24. března 2022 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu