Obyvatelé Hejčína žádají, aby město diskutovalo především s nimi
Olomouc nemá městského architekta nebo architektku, zkuste si to tedy sami: máte rozsáhlý pozemek blízko centra města a na něm stojí nepříliš pohledná, ale architektonicky cenná brutalistní stavba. Dokola jen zelená tráva, pozemek kategorie A neumožňuje prodat prostor developerovi. Co uděláte?
Řeč je o střední části Hejčína, volné ploše mezi waldorfskou školou, ulicí Tomkovou a gymnáziem. Místo, kde se již nyní neúnosně zahušťuje doprava, místo, které je předmětem každého jednání Komise městské části (KMČ) Hejčín.
Co tedy uděláte?
Varianta A/ Můžete se zachovat jako lidé, kterým leží na srdci především charakter čtvrti a zájmy obyvatel. Třeba takto: Letos na jaře byl komisi předložen jednoduchý návrh: nečekejme, až nás někdo postaví před hotovou věc. Pojďme pojmout prostor za svůj a přemýšlejme, co bychom v něm chtěli mít. Místo setkání, malých obchůdků a drobného podnikání? Odpočinkovou zónu s parkem? Bytové domy? Komunitní centrum? Iniciujme tuto debatu i s olomouckou radnicí! KMČ souhlasila. Byly pozvány dva architektonické ateliéry z českých vysokých škol, avizována veřejná výstava a diskuze na dané téma, kontaktováni příslušní úředníci, zajištěna potřebná dokumentace. Covidová situace všechny aktivity zdržela. Zásadní ale je, že byly učiněny první konkrétní kroky k tomu, aby se s vzácným volným pozemkem nakládalo především v zájmu hejčínských.
Varianta B/ Můžete se zachovat jako současné vedení města: vysoutěžit firmu, která má bez dalších odkladů zbourat budovu bývalé Přírodovědecké fakulty. Pak chvíli zvažovat variantu „supermagistrátu“. Na usnesení KMČ nereagovat. A pak náhle 6.10.2020 sdělit na jednání KMČ, že magistrát potřebuje urgentně kanceláře pro 65 úředníků, kteří v dohledné době budou muset opustit budovu na Vejdovského a půjdou do Hejčína. Během dvou měsíců se tedy musí stihnout nutná revize podloží hejčínského pozemku, žádost o šedesáti milionovou dotaci na stavbu a zadání projektantovi.
Nepochybně existují i varianty C a D nebo E, ani příběh středního Hejčína není černobílý. Aktuální debata ovšem ovlivní podobu této čtvrti na další století. Je to zhruba 100 let, kdy arcibiskup Prečan vypsal architektonickou soutěž na hejčínský kostel sv. Cyrila a Metoděje. Pojďme dokázat, že i dnes dokážeme myslet na 100 let dopředu a nemusíme bez rozmyslu zastavět nejcennější pozemek, který v Hejčíně máme. Svůj názor můžete vyjádřit i v dotazníku, který koluje na sociálních sítích.
Andrea Hanáčková a Marek Zelenka, členka a bývalý člen KMČ Hejčín
Poslední úprava: 25. listopadu 2020 (st)