Má Olomouc v rámci Olomouckého kraje takové postavení, jaké si zaslouží?
„Vem si hejtmana - číslo jedna - pitomý je jak necky. Poštmistr jako by z oka vypadl naší domovnici, taky takový kořala. Správce chudinského ústavu: uvaž svini na pentli - a máš ho. Školní inspektor neví, co je mejdlo. Ale jinak si nemůžu stěžovat, hostí mě a peněz mi dají, kolik si řeknu.“ Citát ze slavné Gogolovy hry Revizor je samozřejmě nadsázkou a slouží hlavně jako obraz nedostatečné spolupráce mezi městem Olomoucí a správou kraje. Poslední věta totiž rozhodně neplatí a krajský úřad se ke svému hlavnímu městu chová značně skrblicky. Nejde ale ani tak o peníze, jako o špatnou komunikaci a neefektivitu.
6. srpna 2020 vyšel na serveru idnes.cz rozhovor s primátorem Miroslav Žbánkem. Kromě jiného popisuje i své vztahy s olomouckými a krajskými radními. Přestože je v článku zmínka o sportovní hale, odpadovém centru nebo dotačních titulech, což jsou záležitosti výsostně nadregionální, říká primátor jedním dechem, že „není tolik průsečíků“, ve kterých by se měl shodnout s hejtmanem kraje.
Olomouc je ale krajské město a viditelnou ne-spolupráci s krajskými úředníky odnáší v různé míře právě Olomoučané. Minulé číslo Olomouckých listů řešilo příklad komunikací, kde se krajské kanceláře nedokáží shodnout s těmi městskými na harmonogramu olomouckých oprav. Stejně tak narážíme na chronické problémy vnitřního a vnějšího okruhu kvůli nevyjasněné situaci s vlastnictvím konkrétních částí křižovatek, značení nebo kusů silnice. Kraj a město se léta na prioritách nedokáží shodnout. Kdo ale pak stojí v kolonách a městem neprojede kočárkem ani na kole? Hlavně Olomoučané.
Na koncertě Moravské filharmonie v činohře Moravského divadla povznáší svého ducha i občané Nákla, Velké Bystřice nebo Litovle, ale na činnost těchto příspěvkových organizací přispívá Olomoucký kraj zanedbatelným procentem celkového rozpočtu. Dobře to znají i sportovní kluby nebo zájmové organizace – tam, kde se v Olomouci postupně daří prosadit veřejné prezentace při udělování dotací, tam na kraji stále vládne bodový systém s nejasnými kritérii.
Systém platí ale i obráceně. V Olomouckých listech v říjnu 2019 jsme jako zastupitelé za klub Piráti a Starostové tabulkou doložili, že všude kolem Olomouce mají lidé levnější vodné a stočné. Proč neexistuje kvalitní koordinace mezi krajskými a městskými správci při nákupu vody, proč olomoučtí občané nemohou mít vodu za stejnou cenu jako lidé v blízkém okolí – Přerově nebo Litovli?
Městská správa Olomouce musí s krajem úzce spolupracovat, ať už jsou vztahy konkrétních politiků jakékoli. Pan primátor nám často dává za příklad jednání krajského zastupitelstva, kam za své hnutí ANO dochází. Desítky bodů projednaných za dopoledne a po obědě se jde domů. Z toho si tedy příklad rozhodně brát nechceme. Olomouc musí napnout síly a v rámci kraje si vydobít postavení odpovídající reálnému významu města v kontextu Olomouckého kraje.
Andrea Hanáčková, zastupitelský klub Piráti a Starostové
Poslední úprava: 25. září 2020 (pá)