Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Samospráva » Zastupitelstvo města » Blog zastupitelů » Připomínkování významných městských staveb jako folklór?

Připomínkování významných městských staveb jako folklór?

Připomínkování významných městských staveb jako folklór?

18. května 2020 (po)

Nedávno jsme dostali vzkaz na facebooku. Zněl pozitivně, ve výsledku byl ale velmi skeptický: „Čeho jste dosáhli?“, ptal se. „Političtí mastodonti vás berou jako folklór, jako nutné zlo.“ Popisovali jsme totiž, jak se vyvíjely naše iniciativy ohledně rekonstrukce ulice 8. května.

V srpnu 2019 jsme tam uspořádali happening, křídami jsme přesně podle projektu vyznačili zóny pro chodce a pro auta, aby občané města viděli, jak má budoucí vstupní ulice do historického centra vypadat. Fotky a video z akce měly značný ohlas na sociálních sítích.

Pan primátor nás nejdříve označil za vandaly, než se ukázalo, že křídy smyje letní bouřka. Udání na policii bylo označeno za bezpředmětné. Vedení Olomouce souhlasilo se schůzkou. Projekt opravy ulice 8. května totiž existuje již přes deset let, během kterých se radikálně změnily trendy městské mobility. Není divu, že si dnes, v době hlasitě deklarovaných proekologických opatření, představujeme střed města jinak, než v roce 2009.

Nepřesvědčili jsme zástupce města, aby celou ulici proměnili na pěší zónu v jedné výškové úrovni. Byly ale přislíbeny některé menší změny, které špatně nakreslený projekt částečně vylepší. Nevíme ale, jestli se tak stalo, protože na stránkách města visí stejný nákres jako po schválení drobných změn v srpnu 2019. V ulici se nyní kope, nelze odhadnout, co vlastně vzniká. Napsali jsme tedy v květnu další dopis Radě města a žádáme znovu zdánlivé drobnosti, které by radnici nepodřízený městský architekt samozřejmě měl hlídat: dostatečně široké chodníky, snížení obrubníků pro rychlé zásobování místních obchodů, bezbariérová opatření pro kočárky a vozíčkáře, citlivé zacházení s prostorem kolem chrámu sv. Mořice (nechceme trakční stožáry přímo před chrámovými okny), stojany pro kola.

Můžeme doufat, že se aspoň něco z našich návrhů uskuteční, ale celé jednání radnice v této kauze připomíná spíše prohru zdravého rozumu s teoriemi dopravního inženýrství pozdní normalizace. A taky netransparentní jednání a nedodržení domluv.

Nechceme být za chronické kverulanty, kromě připomínkování vždy nabízíme konkrétní, nijak nákladná, legislativně průchodná řešení. Příkladem mohou být aktuálně rekonstrukce mostů přes Moravu a Mlýnský potok – i ty nesou v projektu závažné nedostatky. Podnikáme v tomto ohledu všemožné kroky, které nám opoziční politika dovoluje. Více na webu a facebooku Piráti a Starostové Olomouc. Pokud časopis Olomoucké listy umožní na svých stránkách polemiku o městské mobilitě, velmi rádi se jí zúčastníme.

Andrea Hanáčková, zastupitelský klub Piráti a Starostové

Poslední úprava: 18. května 2020 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
je dočasně mimo provoz.

Datová schránka ID: kazbzri
je přetížena.


IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu