Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Samospráva » Zastupitelstvo města » Blog zastupitelů » Privilegované roušky, zastupitelské výplaty a stud

Privilegované roušky, zastupitelské výplaty a stud

Privilegované roušky, zastupitelské výplaty a stud

20. dubna 2020 (po)

Krizové chvíle umožňují rozpoznat, co je v daném společenství nejlepší a taky nejhorší. Dobrých okamžiků zažíváme naštěstí hodně: hrdinství lidí v první linii, solidarita, obětavost, kreativita.

Hůř se píše o tom, co je trapné, ostudné a nehorázné. Nevýhodnou pozici v tomto ohledu mají opoziční zastupitelé. Krizová situace vyžaduje nestandardní řešení, očekává se solidarita a podpora těch, kteří nesou odpovědnost.

Přesto je nutné některé věci pojmenovat. Například způsob, jak jsme na online zastupitelstvu 6. dubna schvalovali mimořádné výdaje a bianco šek pro městskou radu. Na národní úrovni takto „lítají“ miliardy, na úrovni našeho extrémně zadluženého města mluvíme o jednotkách až desítkách milionů. Jistěže město musí mít peníze na mimořádné výdaje, tím spíše, že část peněz z tohoto balíčku už v prvních týdnech „korona krize“ rada vydala. Naše návrhy však hovořily o 5-7 milionech s tím, že další větší částka by znovu musela projít zastupitelstvem. Velkorysá koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a Společně si však rovnou odhlasovala 50 milionů.

Už v průběhu zastupitelstva však od pana primátora unikla například informace o tom, že město narychlo nakoupilo například „krizové notebooky“ (pravda je, že online zastupitelstvo proběhlo technicky ve vysoké kvalitě a bez větších obtíží). Přijali jsme také informaci o často neadekvátních částkách za ochranné pomůcky, které musí město vynaložit, aby zabezpečilo pracovníky svých organizací. To vše se dá pochopit, jakkoli jistě existují úspornější řešení.

Když jsme ale za klub Piráti a Starostové navrhli, aby si zastupitelé odhlasovali zmrazení vlastních odměn, bylo hlasování velmi rozpačité a návrh neprošel. Vyčíslili jsme přitom, že by šlo po dobu tří měsíců o úsporu 770 tisíc korun. Mnoho dotačních titulů bylo dočasně zmrazeno na NULA korun, zastupitelé si však veškeré své finanční výhody ponechali.

Nedosti na tom. Jen několik dní po velkoryse-lakomém zastupitelstvu jsme obdrželi e-mail s výzvou k vyzvednutí „balíčku“ s 50 respirátory a 60 rouškami. Nemohla jsem uvěřit svým očím. Skutečně? Opravdu mám nafasovat absurdní množství 110 ochranných pomůcek jen proto, že jsem zastupitelka? Je zjevné, že narozdíl od hasičů nebo policistů tolik roušek skutečně nepotřebuji. Chápe město tedy své zastupitele jako distributory, kurýry nebo dobrovolníky v rozdávání roušek?

Zásilka ochranných pomůcek stála bez pár tisíců 25 milionů korun. Ptejme se městské rady, zdali je takové zacházení s veřejnými prostředky ukázkou péče řádného hospodáře.

Andrea Hanáčková, Piráti a Starostové

Poslední úprava: 20. dubna 2020 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
je dočasně mimo provoz.

Datová schránka ID: kazbzri
je přetížena.


IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu