Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Podnikatelé » Veřejné zakázky » Aktuality » Rozvoj města, příprava na dotace a hlavně parkování. Město jednalo s vedením OHK

Rozvoj města, příprava na dotace a hlavně parkování. Město jednalo s vedením OHK

Rozvoj města, příprava na dotace a hlavně parkování. Město jednalo s vedením OHK

24. listopadu 2021 (st)

Druhým letošním pracovním jednáním pokračovala dnes komunikace mezi vedením Okresní hospodářské komory Olomouc a městem. Více než dvouhodinový program byl zaměřen na výměnu informací o dlouhodobých plánech i o praktických faktorech, které ovlivňují podnikatelské prostředí ve městě. Podstatnou část setkání zabrala diskuze o konkrétních tématech.

V úvodu zástupci města prezentovali stav práce na zásadních materiálech, které ovlivní i podmínky pro činnost firem v Olomouci. Hovořilo se o Strategickém plánu rozvoje města, Plánu pro chytrou Olomouc, parkovací politice a o průzkumu podnikatelského prostředí. „Pro nové plánovací období EU je potřeba mít připravený soupis strategických projektů, které by se měly v následujícím období realizovat. Členy Okresní hospodářské komory a obecně sféru podnikání bude zajímat přehled veřejných zakázek, které bude veřejná sféra v příštích letech vypisovat,“ uvedl primátor Mirek Žbánek příklad toho, na čem musí aktuálně členové OHK spolupracovat s odborníky z magistrátu. Mít zásobník dobře připravených projektů je podle primátora výrazně praktičtější než teprve po vyhlášení dotací ad hoc řešit jejich využití.

Velkým tématem byla připravovaná parkovací politika města. Podnikatelé vnímají problematiku parkovacích kapacit jinak než například rezidenti v jednotlivých částech města. „Hodně našich zaměstnanců do práce dojíždí, stejně tak k nám přijíždí i naši klienti. Pokud k nám nebudou moci přijet, půjdou jinam a my bez nich logicky zkrachujeme. Pak zaniknou i pracovní místa,“ popsal jeden z přítomných zástupců podnikatelů. Primátor reagoval, že propojit někdy i zcela protichůdné zájmy obyvatel města, dojíždějících lidí a legitimní potřeby firem je nesmírně složité.

„Řešení ale hledáme, parkovací politika prochází velmi důkladnými jednáními a diskuzemi, i když je zřejmé, že ideální řešení asi neexistuje. Snažíme se také vyvarovat chyb, která udělala jiná města, nechceme například zavádět modré zóny, v nichž kromě rezidentů nezaparkuje nikdo, i když to po nás někteří lidé chtějí,“ reagoval primátor. Připomněl třeba pilotní projekt, kdy byla vytvořena zóna se zákazem nočního parkování firemních dodávek na sídlišti na Tabulovém vrchu. Výsledky tohoto projektu bude město vyhodnocovat a může podobně řešit i další části Olomouce.

Další jednání se týkalo řešení dalších dopravních problémů ve městě, ale například i vybavení škol, které zřizuje město či podpory výchovy dětí k technickému vzdělávání. „Děkujeme primátorovi a dalším zástupcům města za setkání a hlavně za ochotu společně řešit problémy, které komplikují rozvoj podnikatelského sektoru Olomouce. Spolupracovat určitě budeme dál, a to i ve zcela konkrétní rovině,“ uzavřel setkání ředitel OHK Olomouc Radim Kašpar, který se už tento týden zúčastní dalších jednání v magistrátní pracovní skupině ke Strategickému plánu rozvoje Olomouce.

Fotografie:

Poslední úprava: 24. listopadu 2021 (st)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon