Povodňový plán obce s rozšířenou působností Olomouce
PŘÍLOHY
Věcná část
- Stupně povodňové aktivity v povodí Moravy
- Přehled příčných staveb
- Přehled malých vodních elektráren
- Správci vodních toků
- Seznam obcí se zpracovaným povodňovým plánem
- Kontrolní místa
- Struktura krizového štábu
- Pracovní skupiny krizového štábu
Organizační část
- Schémata přenosu informací
- Povodňová komise obce s rozšířenou působností Olomouc
- Povodňová komise Olomouckého kraje
- Povodňové komise obcí správního obvodu ORP Olomouc
- Kontakty na obce správního obvodu ORP Olomouc
- Kontakty na sousední ORP
- Seznam důležitých telefonních čísel
- Řešení ledových jevů na Bystřici
Grafická část
- Mapka správního obvodu s vyznačením obcí se zpracovaným povodňovým plánem, povodňovými komisemi a evakuačními středisky
- Mapa - záplavová území ve správním obvodu Olomouc
Mapové listy grafické části jsou uloženy na pracovišti krizového řízení odboru ochrany MMOl, včetně další vzorové dokumentace pro řešení povodňových situací, ve složce „Pomocná dokumentace pro řešení povodňových situací“.
Internetové odkazy související s problematikou
- Mapový server záplavového území na stránkách Olomouckého kraje
- Český hydrometeorologický ústav
- Ministerstvo zemědělství ČR
- Povodí Moravy s.p.
1. ÚVOD
V souladu se § 79 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, zpracovávají obce s rozšířenou působností povodňové plány jako preventivní opatření ochrany před povodněmi. Povodňový plán určuje a řeší organizační a technická opatření, potřebná při povodni k odvrácení nebo zmírnění škod na majetku. Vychází z charakteristiky území z hlediska hydrometeorologických, vodních a záplavových poměrů v oblasti umístění objektů, z nutnosti organizovat přípravná opatření před povodní a technicko organizační opatření při a po povodni. Zpracované povodňové plány se každý rok prověřují, aktualizují a doplňují. Zpracovatelé předkládají jejich změny v části věcné a grafické nadřízenému povodňovému orgánu k potvrzení souladu. Povodňový plán je konzultován před tímto schvalovacím aktem se správcem toku.
Povodňové orgány mohou v době povodně činit opatření a vydávat příkazy na ochranu před povodněmi. Tyto příkazy nejsou vydány formou rozhodnutí dle správního řádu. Orgány státní správy a jiné orgány jsou povinny povodňovým orgánům pomáhat při zajišťování ochrany před povodněmi. Podkladem pro rozhodování povodňové komise je schválený Povodňový plán správního obvodu obce s rozšířenou působností Olomouc jako pověřené obce.
Povodňovou komisi obce s rozšířenou působností Olomouc jmenuje primátor. Tato povodňová komise je podřízena Povodňové komisi Olomouckého kraje. Povodňová komise obce s rozšířenou působností Olomouc (dále jen PK ORP) koordinuje činnost povodňových orgánů obcí správního obvodu v souladu s Povodňovým plánem správního obvodu obce s rozšířenou působností Olomouc a povodňovými plány dotčených obcí.
Povodněmi se rozumí přechodné výrazné zvýšení hladiny na vodním toku nebo jiných povrchových vod, při kterém voda již zaplavuje území mimo koryto vodního toku a může způsobit škody. Povodní je i stav, kdy voda může způsobit škody tím, že z určitého území nemůže dostatečně přirozeným způsobem odtékat.
Přirozená povodeň je způsobena přírodními jevy, zejména táním, dešťovými srážkami nebo chodem ledů.
Zvláštní povodeň je způsobena zejména poruchou vodního díla, která může vést k jeho havárii (protržení) nebo nouzovým řešením kritické situace na vodním díle.
Za nebezpečí povodně se považují situace při dosažení stanoveného limitu vodního stavu nebo průtoku ve vodním toku a jeho stoupající tendenci, dále při déletrvajících vydatných dešťových srážkách, očekávání náhlého tání sněhové pokrývky, nebezpečném chodu ledů, nebo při vzniku ledových zácp a nápěchů. Za nebezpečí povodně se také považuje situace na vodním díle, kdy hrozí nebezpečí jeho poruchy.
Další podrobnosti řeší metodická pomůcka MVČR, kterou se doporučují zásady pro jednotné rozlišování a vymezení preventivních, záchranných, likvidačních a obnovovacích (asanačních) prací spojených s předcházením, řešením a odstraněním následků mimořádných událostí a jednotlivé metodické pokyny Ministerstva životního prostředí (přehled viz kap. 2.1.).
2. VĚCNÁ ČÁST
2.1. Přehled legislativy a oborových dokumentů
- Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
- Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů
- Zákon č. 17/1992 Sb., o životním prostředí, ve znění pozdějších předpisů
- Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů
- Odvětvová technická norma vodního hospodářství TNV 752931
- Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
- Metodický pokyn odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí ČR k zabezpečení hlásné a předpovědní povodňové služby (Věstník MŽP 15/2005)
- Metodický pokyn odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí ČR komplexního řešení protipovodňové a protierozní ochrany pomocí přírodě blízkých opatření (Věstník MŽP 11/2008)
- Metodický pokyn odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí pro zpracování plánu ochrany území pod vodním dílem před zvláštní povodní (Věstník MŽP 14/2005)
- Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
- Zákon č. 239/2000 Sb., o Integrovaném záchranném systému, ve znění pozdějších předpisů
- Metodická pomůcka MVČR, kterou se doporučují zásady pro jednotné rozlišování a vymezení preventivních, záchranných, likvidačních a obnovovacích (asanačních) prací spojených s předcházením, řešením a odstraněním následků mimořádných událostí (ze dne 30.6.2003).
2.2. Systém řízení protipovodňové ochrany
V období mimo povodeň jsou povodňovými orgány:
- orgány obcí: Bělkovice – Lašťany, Blatec, Bohuňovice, Bukovany, Bystročice, Bystrovany, Daskabát, Dolany, Doloplazy, Drahanovice, Dub nad Moravou, Grygov, Hlubočky, Hlušovice, Hněvotín, Horka nad Moravou, Charváty, Kožušany – Tážaly, Krčmaň, Křelov – Břuchotín, Liboš, Loučany, Luběnice, Lutín, Majetín, Mrsklesy, Náměšť na Hané, Olomouc, Přáslavice, Příkazy, Samotíšky, Skrbeň, Slatinice, Suchonice, Svésedlice, Štěpánov, Těšetice, Tovéř, Tršice, Ústín, Velká Bystřice, Velký Týnec, Velký Újezd, Věrovany, vojenský újezd Libavá (příloha 13)
- obecní úřady obcí s rozšířenou působností (Magistrát města Olomouce)
- krajské úřady (Krajský úřad Olomouckého kraje)
- Ministerstvo životního prostředí ČR (zabezpečení přípravy záchranných prací přísluší Ministerstvu vnitra ČR)
Po dobu povodně ochranu zabezpečují tyto povodňové orgány:
- povodňové orgány obcí (povodňové komise obcí, které je mají zřízeny; jinak starosta a obecní rada; příloha 12)
- Povodňová komise ORP Olomouc (příloha 10)
- Povodňová komise Olomouckého kraje (příloha 11)
- Ústřední povodňová komise České republiky
2.3. Povodňová opatření
2.3.1. Přípravná opatření a opatření při nebezpečí povodně
Přípravná opatření a opatření při nebezpečí povodně jsou:
- stanovování záplavových území
- vymezení směrodatných limitů stupňů povodňové aktivity
- povodňové plány obcí ve správním obvodu obce s rozšířenou působností
- povodňové prohlídky (organizují povodňové orgány obcí spr. obvodu)
- příprava předpovědní a hlásné povodňové služby
- organizační a technická příprava povodňové ochrany
- vytváření hmotných povodňových rezerv
- vyklízení záplavových území
- příprava účastníků povodňové ochrany
- činnost předpovědní povodňové služby
- činnost hlásné povodňové služby
- varování při nebezpečí povodně
- zřízení a činnost hlídkové služby
- evidenční a dokumentační práce
2.3.2. Opatření za povodně
Opatřeními za povodně jsou:
- řízené ovlivňování odtokových poměrů
- povodňové zabezpečovací práce
- povodňové záchranné práce
- zabezpečení náhradních funkcí a služeb v území zasaženém povodní
2.3.3. Opatření po povodni
Opatřeními po povodni jsou:
- obnovení povodní narušených funkcí v zasaženém území
- zjišťování a oceňování povodňových škod
- odstraňování povodňových škod
- zjištění příčin negativně ovlivňujících průběh povodně a řešení jejich nápravy
- dokumentační práce a vyhodnocení povodňové situace
Opatření po povodni jsou rozpracována podrobně v činnosti pracovních skupin krizového štábu města Olomouce (přehled pracovních skupin je v příloze 8).
2.4. Povodňové prohlídky
- Povodňové prohlídky organizují a provádějí povodňové orgány obcí správního obvodu dle zpracovaných plánů nejméně jednou ročně, zpravidla před obdobím jarního tání nebo letních přívalových dešťů s úkolem prověřit, zda na vodních tocích, vodních dílech a v záplavových územích nejsou závady, které by mohly zvýšit nebezpečí povodně nebo její škodlivé následky.
- Zjistí-li povodňové orgány při povodňové prohlídce předměty nebo zařízení, která mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů nebo ucpání koryta vodního toku, mohou vyzvat vlastníky pozemků, staveb a zařízení v záplavovém území k jejich odstranění. Přehled lokalit je uveden v jednotlivých povodňových plánech obcí.
- Protokoly o provedení povodňových prohlídek včetně fotodokumentace v rámci jednotlivých obcí vyhotoví příslušné povodňové komise a archivují obecní úřady.
- Protokoly o provedení prohlídek včetně fotodokumentace v rámci správního obvodu vyhotoví tajemník PK ORP a archivují se na odboru ochrany Magistrátu města Olomouce (dále jen MMOl).
2.5. Předpovědní a hlásná povodňová služba
- Předpovědní povodňová služba informuje povodňové orgány, popřípadě další účastníky ochrany před povodněmi o možnosti vzniku přirozené povodně a o dalším nebezpečném vývoji, o hydrometeorologických prvcích charakterizujících vznik a vývoj povodně, zejména srážkách, vodních stavech a průtocích ve vybraných profilech. Tuto službu zabezpečuje Český hydrometeorologický ústav (dále jen ČHMÚ) ve spolupráci se správcem povodí případně hasičským záchranným sborem. Informace o vodních stavech, průtocích a tendencích ve vybraných povodňových hlásných profilech lze získat na internetových stránkách Povodí Moravy s.p., Povodí Odry s.p. nebo stránkách ČHMÚ. Schémata přenosu informací jsou v příloze 9.
- Hlásná povodňová služba zabezpečuje informace povodňovým orgánům pro varování obyvatelstva v místě očekávané přirozené nebo zvláštní povodně a v místech ležících níže na vodním toku; informuje povodňové orgány a účastníky ochrany před povodněmi o vývoji povodňové situace a předává zprávy a hlášení potřebná k jejímu vyhodnocování a k řízení opatření na ochranu před povodněmi. Hlásnou povodňovou službu organizují povodňové orgány obcí a podílejí se na ní ostatní účastníci ochrany před povodněmi. K zabezpečení hlásné povodňové služby organizují povodňové orgány obcí v případě potřeby hlídkovou službu. Přehled je uveden v jednotlivých povodňových plánech obcí.
- Vlastník (uživatel) vodohospodářského díla oznamuje nebezpečí zvláštní povodně povodňovým orgánům, hasičskému záchrannému sboru a varuje bezprostředně ohrožené subjekty.
- Povodňové orgány obcí zabezpečí hlásnou povodňovou službu ve své působnosti.
2.6. Definice stupňů povodňové aktivity
2.6.1. První stupeň (stav bdělosti)
První stupeň (stav bdělosti) nastává při nebezpečí přirozené povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí, přičemž za nebezpečí povodně se považuje:
- dosažení určitého vodního stavu na vybraných vodočtech při stoupající tendenci vody ve vodním toku,
- náhlé tání podle meteorologické předpovědi,
- srážky velké intenzity nebo jejich bezprostřední nebezpečí,
- nebezpečný chod ledů nebo vznik nebezpečných ledových zácp a nápěchů,
- nepříznivý vývoj bezpečnosti vodního díla, odvozený podle hodnocení sledovaných jevů a skutečností v rámci výkonu technicko-bezpečnostního dohledu,
- provozní situace na vodním díle, které mohou vést k mimořádnému vypouštění, při kterém je dosažen stav, odpovídající prvnímu stupni povodňové aktivity na vybraném vodočtu.
2.6.2. Druhý stupeň (stav pohotovosti)
Druhý stupeň (stav pohotovosti) se vyhlašuje v době vlastní povodně na základě údajů hlídkové služby a negativní prognózy vývoje hydrometeorologické situace hlásné a předpovědní služby (Český hydrometeorologický ústav), přičemž za povodeň se považuje:
- dosažení určitého vodního stavu na vybraných vodočtech,
- přechodné výrazné stoupnutí hladiny vodního toku, při kterém hrozí jeho vylití z koryta, které může způsobit škody,
- přechodné výrazné stoupnutí hladiny vodního toku, při kterém se voda z koryta již rozlévá a může způsobit škody,
- přechodné výrazné stoupnutí hladiny vodního toku při současném chodu ledů, případně vlivem vytvoření ledových bariér,
- pokračující nepříznivý vývoj bezpečnosti vodního díla, odvozený podle hodnocení sledovaných jevů a skutečností v rámci výkonu technicko-bezpečnostního dohledu,
- mimořádné vypouštění vody z vodního díla, při kterém je dosažen stav, odpovídající druhému stupni povodňové aktivity na vybraném vodočtu.
2.6.3. Třetí stupeň (stav ohrožení)
Třetí stupeň (stav ohrožení) se vyhlašuje při:
- dosažení určitého vodního stavu na vybraných vodočtech,
- náhlém přelití břehové linie koryta, způsobeném příčným zátarasem, havárií, lokální srážkovou situací, při kterém dochází k ohrožení života a majetku,
- při tvorbě ledových bariér a zátarasů, kdy dochází k přelivům vody z koryta,
- vzniku kritické situace na vodním díle podle vyhodnocení technicko-bezpečnostního dohledu při dosažení kritických hodnot sledovaných jevů a skutečností; pokud hrozí havárie díla doprovázená nebezpečím vzniku průlomové vlny, ohrožující život a majetek,
- neřízeném odtoku z vodního díla, vyvolávajícím umělou průtokovou vlnu, při které je dosažen stav odpovídající třetímu stupni povodňové aktivity na vybraném vodočtu nebo dochází k přímému ohrožení života a majetku.
2.7. Popis říční sítě
2.7.1. Řeka Morava
Nejvýznamnějším tokem na území správního obvodu Olomouce je při své celkové délce toku 329 km řeka Morava. Na území správního obvodu Olomouce patří k jejím přímým přítokům řeka Blata, Boleloucký náhon, Bystřice, Častava, Hamerský náhon, Cholinka, Morávka, Nemilanka, Oskava, Střední Morava, Trusovický potok a Týnečka.
2.7.2. Toky ovlivňující nebezpečí povodně ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Olomouc.
Tok | Obce a městské části, jimiž tok protéká |
---|---|
Adamovka (mel. kanál) | Olomouc (Kopeček, Droždín, Chválkovice) |
Baběnec | Náměšť na Hané |
Beroňka | Svésedlice, Velký Týnec |
Bělidlo | Libavá (Norberčany) |
Blata | Těšetice, Bystročice |
Boleloucký náhon | Dub nad Moravou, Věrovany |
Bystřice | Hlubočky, Velká Bystřice, Bystrovany, Olomouc |
Častava | Skrbeň |
Deštný | Lípy (Slatinice), Třebčín, Lutín |
Dolanský potok | Dolany |
Grygava | Olomouc (Chomoutov) |
Hamerský náhon | Olomouc (Holice) |
Heroltovický potok | v.ú. Libavá |
Hluboček | Hlubočky |
Hněvotínský potok | Hněvotín |
Cholinka | Příkazy |
Jezernice | v.ú. Libavá |
Klikatý potok (Hádek) | v.ú. Libavá |
Kopřivnice | Suchonice |
Křelovský potok | Olomouc (Topolany) |
Kyjanka | Libavá (Kozlov) |
Lazský potok | Libavá (Stará Voda, Vojnovice) |
Libavský potok | Libavá (Stará Libavá, Norberčany, Libavá) |
Lichnička | Libavá, Hlubočky |
Lošovský potok | Olomouc (Radíkov, Lošov), Velká Bystřice |
Loučka | Krčmaň |
Majetínský potok | Majetín |
Mastnický potok | v.ú. Libavá |
Milovanský potok | v.ú. Libavá |
Mlýnský potok (Střední Morava) | Horka nad Moravou, Olomouc |
Mlýnský potok | Hlubočky (Hrubá voda) |
Morava | Horka nad Moravou, Olomouc (Chomoutov), Olomouc, Kožušany-Tážaly, Charváty, Dub nad Moravou, Věrovany |
Morávka | poblíž Majetína |
Nemilanka | Olomouc (Slavonín, Nemilany), Kožušany-Tážaly |
Nepřívazský potok | Hlubočky (Dukla) |
Plazský potok | v.ú. Libavá |
Odra | Libavá (Vojnovice) |
Olešnice | Velký Újezd, Daskabát, Tršice, Majetín |
Oskava | Liboš, Štěpánov |
Podleský potok | Libavá (Podlesí) |
Posluchovský potok | Hlubočky (Mariánské Údolí) |
Přáslavická svodnice (mel.kanál) | Olomouc (Holice) |
Pstružník | Hlubočky |
Romza | Olomouc (Nedvězí), Blatec |
Říčí potok | Liboš, Štěpánov |
Říka | v.ú. Libavá |
Sitka | Štěpánov (Moravská Huzová) |
Slatinka | Slatinice, Lutín |
Smilovský potok | Libavá (Smilov) |
Steklá | Věrovany |
Stouska | Olomouc (Topolany), Ústín |
Střelenský potok | Libavá (Velká Střelná) |
Šumice | Náměšť na Hané, Loučany, Těšetice |
Trnava | Hlubočky |
Trusovický potok | Bělkovice-Lašťany, Bohuňovice, Olomouc (Černovír) |
Týnečka | Doloplazy, Čechovice, Velký Týnec |
Varhošťský potok | Velký Újezd |
Vrtůvka | Daskabát, Mrsklesy, Přáslavice, Velká Bystřice |
Zdiměřský potok | Hlubočky (Dukla) |
Zlatá Stružka | Kníničky, Drahanovice, Luběnice |
Zlatý Důl | Hlubočky (Mariánské Údolí) |
2.7.3. Vojenský újezd Libavá
Vojenský újezd Libavá je součástí správního obvodu obce s rozšířenou působností Olomouc, s říční sítí spadající jak do povodí Moravy, tak i do povodí Odry. Řeka Odra pramení severozápadně od Kozlova a ve správním obvodu ORP Olomouc nezpůsobuje povodňové situace.
Hlavní říční síť tvoří řeka Odra se svými přítoky. Jejími hlavními levostrannými přítoky na území vojenského újezdu jsou Střelenský potok, Libavský potok, Lazský potok a Podleský potok. Jejími hlavnímmi pravostrannými přítoky na území vojenského újezdu jsou Smolenský potok, Plazský potok, Mastnický potok a Klikatý potok. Do povodí Moravy směřují toky Olešnice, Kyjanka, Říka, Varhošťský potok, Jezernice, Vrtůvka, Hluboček, Trnava a Lichnička. Říční síť doplňuje množství menších bezejmenných potoků.
Na území vojenského újezdu Libavá se nachází vodní díla Barnov, Smilov, Heřmánky, Čermná, Hadovec, Sklenná huť, Smolenská luka, Slavkovský rybník. Dokumentace k těmto nádržím není volně přístupná. Přehled malých vodních nádrží a rybníků ve vojenském újezdu Libavá je součástí Územního plánu VÚ Libavá.
2.7.4. Vodní nádrže ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Olomouc
Pro VD Tršice byl v roce 2004 zpracován dokument „Parametry zvláštních povodní“ (autor Vodní díla – TBD a.s.), ze kterého vyplývá, že za povodní je vodní dílo zabezpečeno pro průchod povodňové vlny stoleté i tisícileté povodně (Q100 = 24 m3.s-1, Q1000 = 43 m3.s-1). Při zvláštní povodni by mohlo dojít k zaplavení části obce. Celková doba trvání zvláštní povodně po dosažení Q100 v korytě pod hrází byla vypočtena na 49,5 min, kulminační průtok 454 m3s-1. Výpočtově bylo stanoveno záplavové území při zvláštní povodni, a to bylo zakresleno do situace 1:10 000.
Pro VD Tršice je zpracován plán ochrany území pod vodním dílem před zvláštní povodní – doplnit.
Vodní nádrže ve správním obvodu ORP Olomouc:
obec | vodní díla | rozloha (ha) | objem (tis. m3) | pozn. |
---|---|---|---|---|
Bělkovice-Lašťany | vodní nádrž | p.Přibyl, VPE | ||
Blatec | ||||
Bohuňovice | rybník | VPE | ||
Bukovany | rybník | VPE | ||
Bystročice | ||||
Bystrovany | ||||
Daskabát | rybník | 0,2526 | soukromý | |
požární nádrž | 0,1206 | |||
Dolany | rybník Pod Kartouzkou | VPE | ||
Seidlerův rybník | ||||
Hejných rybník | ||||
Pivovarský rybník | ||||
Doloplazy | závl. nádrž na Týnečce pod obcí | 2,1 | 31 | |
Drahanovice | rybník (Kníničky) | 0,6804 | ||
Drahanovický rybník | 0,9645 | |||
4 menší rybníčky | v objektu bývalého cukrovaru | |||
Dub nad Moravou | Hlávkovy tůně | VPE | ||
Grygov | návesní rybník | VPE | ||
Hlubočky | ||||
Hlušovice | rybník | |||
Hněvotín | tůň Blata | VPE | ||
Horka nad Moravou | Podhradní rybník | 2 | 16 | |
Rozvišť - Sluňákov | VPE | |||
Charváty | ||||
Kožušany-Tážaly | ||||
Krčmaň | víceúčelová nádrž | |||
Křelov-Břuchotín | rybník | v obci u návsi | ||
Liboš | ||||
Loučany | ||||
Luběnice | ||||
Lutín | ||||
Majetín | požární nádrž | |||
Mrsklesy | ||||
Náměšť na Hané | ||||
Přáslavice | průtočná nádrž Vrtůvka | 0,774 | 9,28 | |
Olomouc | Chomoutov - Velké jezero/Malé jezero | 85/3 | ||
Poděbrady-vodní nádrž | 28 | |||
Nemilany-Nemilanská nádrž | 1,6 | |||
Nemilany-Onderkova nádrž | 3,0 | |||
nádrž Radíkov | 0,7 | 8,8 | ||
nádrž Lošov | 1,0 | 19 | ||
Příkazy | vodní nádrž Příkazská | 4,1 | ||
Samotíšky | ||||
Skrbeň | ||||
Slatinice | vodní nádrž | VPE | ||
Suchonice | ||||
Svésedlice | rybník | |||
závl. nádrž na přítoku Týnečky | 0,8 | 18 | ||
Štěpánov | ||||
Těšetice | rybník | |||
Tovéř | ||||
Tršice | nádrž Tršice I. | 11,8 | 670 | VD III. kat., VPE |
rybník Farganík | 1,8 | 5,5 | VPE | |
Zámecký rybník | 1,6 | 26 | ||
Dolní rybník (Tršice II) | 1,5 | 20 | ||
Tršice - Vacanovice | Zadní rybník | |||
požární nádrž | ||||
Ústín | ||||
Velká Bystřice | vodní nádrž Vrtůvka | 2 | VPE | |
rybník | 1,5 | 3 | ||
Velký Týnec | požární nádrž | |||
lesní nádrž v Chlumu | v PP Krčmaně | |||
Velký Újezd | rybník | |||
pož. nádrž | ||||
Věrovany | Malý důl | VPE |
VPE – rozhodnutí zapsáno do vodoprávní evidence
2.7.5. Další lokality s nebezpečím povodňových situací
V územních obvodech některých obcí dochází při srážkách vyšší intenzity, tání větší sněhové pokrývky a spolupůsobením dalších faktorů ke splachům z okolních pozemků, zejména polí. Jedná se především o následující obce: Bělkovice-Lašťany, Bohuňovice, Blatec, Bystrovany, Bystročice, Daskabát, Drahanovice, Dolany, Dub nad Moravou, Grygov, Hlušovice, Hlubočky, Horka nad Moravou, Kožušany – Tážaly, Krčmaň, Loučany, Majetín, Náměšť na Hané, Příkazy, Skrbeň, Slatinice, Suchonice, Štěpánov, Těšetice, Tršice, Velká Bystřice, Velký Týnec a Věrovany.
Veškeré zjištěné údaje jsou obsaženy v jednotlivých povodňových plánech obcí a ve složce Pomocná dokumentace pro řešení povodňových situací na pracovišti krizového řízení – odbor ochrany MMOl.
3. ORGANIZAČNÍ ČÁST
3.1. Povodně s nárůstem průtoku v tocích ve správním obvodu ORP Olomouc
V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu se svými povodňovými plány. Dosažení definovaných hodnot SPA, včetně prognózy vývoje, hlásí orgány obcí Povodňové komisi obce s rozšířenou působností Olomouc.
Povodňová komise obce s rozšířenou působností Olomouc (příloha 10) zahajuje činnost v případě povodně většího rozsahu a v případě vyžádání pomoci a převzetí řízení činnosti v zaplavené oblasti postižené obce na základě žádosti povodňového orgánu obce.
O průběhu povodně, prognózách a ukončení povodňových stavů informuje povodňové orgány sousedních obcí s rozšířenou působností (příloha 14), správce povodí, HZS Olomouckého kraje a Povodňovou komisi Olomouckého kraje (příloha 11).
3.1.1. Činnost členů PK ORP při prvním stupni povodňové aktivity v obcích správního obvodu mimo Olomouc.
První stupeň (stav bdělosti) nastává při nebezpečí přirozené povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí. V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu se svými povodňovými plány.
Na základě předané informace provedou pracovníci odboru ochrany zápis do povodňové knihy správního obvodu o vzniku a průběhu povodňové události. PK ORP se neschází, odbor ochrany informuje jádro PK ORP.
3.1.2. Činnost členů PK ORP při druhém stupni povodňové aktivity v obcích správního obvodu mimo Olomouc.
Druhý stupeň povodňové aktivity (stav pohotovosti) je definován úrovní hladiny na vodočtu v Olomouci-Nových Sadech o výšce 390 cm a na vodočtu ve Velké Bystřici o výšce 200 cm. Tento stupeň se vyhlašuje i v případě, že je předána informace předpovědní služby Český hydrometeorologický ústav o negativním vývoji, směřujícím k výraznému nárůstu hladiny toků. Druhý stupeň je také vyhlášen při negativním vývoji na přítocích. Pro činnost povodňové komise je dále využíván i pomocný profil na vodočtu v Hynkově.
V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu, organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu se svými povodňovými plány. O vyhlášení 2. SPA informují Povodňovou komisi ORP Olomouc. Na základě předané informace provedou pracovníci odboru ochrany zápis do povodňové knihy správního obvodu o vzniku a průběhu povodňové události.
V případě vyžádání pomoci a převzetí řízení činnosti v zaplavené oblasti Povodňovou komisí ORP Olomouc:
předseda komise:
- vyhlásí cestou havarijní služby (dále jen HS) odboru ochrany stav povodňové situace - stav pohotovosti pro organizační jádro PK ORP,
- řídí organizační jádro PK ORP, které pracuje od vyhlášení druhého stupně v režimu stálé služby na MmOl,
- v případě nepříznivého vývoje situace svolá další členy PK ORP, případně vybrané pracovní skupiny krizového štábu MMOl (dále jen KŠ). PK ORP se schází v určené zasedací místnosti a jejím úkolem je řešení problémů spojených se vzniklou situací na území správního obvodu (klíč od zasedací místnosti je uložen u ostrahy objektu),
- v případě nepříznivého vývoje situace kontaktuje a informuje Samostatnou záchrannou rotu Olomouc (dále jen SZR Olomouc) cestou OPIS HZS o vzniklé situaci.
místopředseda komise:
- sestaví informaci pro občany o situaci,
- zajišťuje kontakt s hasičským záchranným sborem,
- informuje správce komunikací v případě zaplavení.
tajemník komise:
- shromažďuje a zpracovává informace od jednotlivých povodňových komisí obcí cestou stálé služby odboru ochrany,
- je kontaktní osobou zajišťující předávání zpráv dispečinku Povodí Moravy s.p., Povodí Odry s.p.. a Povodňové komisi Olomouckého kraje,
- provádí zápisy z jednání PK ORP a předloží je předsedovi PK ORP k podpisu.
tajemník Magistrátu města Olomouce:
- dle potřeby provede organizaci činnosti osob pověřených dosažitelností (havarijní službou),
- v případě negativního vývoje zajistí přípravu organizační struktury činnosti jednotlivých odborů „pro stav ohrožení“ dle vnitřního pokynu tajemníka MMOl.
zástupce Policie ČR:
- dle potřeby zabezpečí součinnost pro přemístění vozů ze záplavové oblasti na předem určené plochy,
- zajistí řízení dopravy,
- v případě nepříznivého vývoje spolupracuje při tvorbě systému zabezpečení přemístění vozidel, evakuace a ochrany majetku evakuovaných osob.
zástupce odboru ochrany v režimu stálé služby:
- vede povodňovou knihu (eviduje přijaté a odeslané zprávy),
- zajišťuje informace z Český hydrometeorologický ústav, dispečinku Povodí Moravy s. p. a Povodí Odry s.p. o vývoji situace, ověřuje je a informuje členy PK ORP,
- provádí vyhodnocování údajů z měřících sond v majetku města Olomouce,
- eviduje vodní stavy v profilech Moravičany, Hynkov, Velká Bystřice, Olomouc a dále na tocích v obcích v postižené oblasti.
zástupce odboru životního prostředí:
- přijímá a vyhodnocuje informace od obcí a subjektů,
- předává informace obcím níže po toku popřípadě dalším obcím správního obvodu,
- kontaktuje a informuje subjekty v záplavovém území, provozovatele malých vodních elektráren (dále jen MVE) a správce jezů (příloha 3).
zástupce Povodí Moravy s.p. a Lesů České republiky s.p.:
- informuje o vývoji situace na významných přítocích,
- informuje o rozsahu a vývoji povodňové situace v rámci povodí.
zástupce odboru školství:
- v případě negativního vývoje zajistí přípravu evakuačních středisek,
- kontaktuje odpovědné osoby za účelem zpřístupnění objektů (klíče, výstražný systém) a stanoví požadavky na materiální dovybavení.
zástupce majetkoprávního odboru:
- na základě požadavků odboru školství spolupracuje se správci skladů při zajištění přípravy skladů se záložním materiálem a dovybavení evakuačních středisek,
- spolupracuje s pracovní skupinou zásobování a armádou,
- shromažďuje údaje o škodách na majetku města.
zástupce Technických služeb města Olomouce a.s.:
- organizuje plnění protipovodňových opatření směrem ke zlepšení odtokových poměrů (provádění zemních prací, plnění protipovodňových pytlů, výstavba protipovodňových zábran aj.),
- kontaktuje dle potřeby subjekty vlastnící těžkou mechanizaci a přepravní techniku.
zástupce MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ, a.s., se sídlem v Olomouci:
- v případě negativního vývoje koordinuje s provozovateli veřejných vodovodů přípravu rezervních zdrojů pitné vody a její distribuci,
- informuje PK ORP o vývoji v území ovlivňujícím prameniště.
zástupce Dopravního podniku města Olomouce a.s.:
- informuje vedení dopravního podniku o vývoji situace tak, aby v případě nutnosti probíhala evakuace dle stanoveného režimu,
- koordinuje součinnost s dalšími dopravci.
3.1.3. Činnost členů PK ORP při třetím stupni povodňové aktivity v obcích správního obvodu mimo Olomouc.
Třetí stupeň povodňové aktivity (stav ohrožení) je definován úrovní hladiny na vodočtu Olomouc-Nové Sady o výšce 430 cm a na vodočtu Velká Bystřice o výšce 230 cm. Tento stupeň se vyhlašuje i v případě, že jsou předány informace předpovědní služby Český hydrometeorologický ústav o negativním vývoji směřujícím k výraznému nárůstu hladiny toků, který může přímo způsobit náhlé vylití vody z koryta, ohrožení zdraví a majetku. Třetí stupeň je vyhlášen i při negativním vývoji v ramenném systému Moravy i na přítocích. Pro činnost povodňové komise je dále využíván i pomocný profil na vodočtu v Hynkově.
Pracovníci odboru ochrany provedou zápis do povodňové knihy správního obvodu o vzniku a průběhu povodňové události.
V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu s povodňovými plány obcí. Povodňové orgány obcí jsou povinny informovat o vzniklé situaci PK ORP a v případě potřeby vyžadují součinnost ostatních účastníků ochrany před povodněmi.
V případě vyžádání pomoci a převzetí řízení ochrany před povodněmi Povodňovou komisí ORP Olomouc:
předseda komise:
- vyhlásí cestou HS odboru ochrany stav povodňové situace - stav ohrožení,
- řídí činnost Povodňové komise ORP Olomouc,
- připraví příkaz k evakuaci obyvatel, který vydá po dohodě s příslušným velitelem zásahu,
- vydá pokyny pro subjekty s výrobní činností hospodařící v záplavové zóně, zpracované zástupcem odboru životního prostředí,
- v případě potřeby požádá o zásah armádu prostřednictvím Operačního střediska hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.
místopředseda komise:
- sestaví informaci pro občany o situaci,
- sestaví a předá zprávu médiím,
- v případě nepříznivého vývoje zajistí varování obyvatel před nebezpečím záplavy, vydá pokyn řediteli městské policie a tajemníkovi PK ORP k hlášení varovných zpráv a informací občanům z pracoviště města Olomouce pro obsluhu a zadávání „Varovného a informačního systému města a systému CAS 100“,
- ve spolupráci se zástupcem Dopravního podniku města Olomouce a.s. koordinuje evakuaci,
- zajišťuje kontakt s hasičským záchranným sborem,
- informuje správce komunikací v případě zaplavení.
tajemník komise:
- řídí činnost povodňových hlídek aktuálně stanovených dle charakteru a rozsahu záplavy,
- shromažďuje a zpracovává informace od jednotlivých povodňových komisí obcí,
- je kontaktní osobou, zajišťující předávání zpráv dispečinku Povodí Moravy s.p., Povodí Odry s.p., HZS OK a Povodňové komisi Olomouckého kraje,
- provede zápis z jednání PK ORP a předloží jej předsedovi PK ORP k podpisu.
tajemník Magistrátu města Olomouce:
- řídí činnost Magistrátu města Olomouce ve stavu ohrožení dle vnitřního pokynu.
zástupce Policie ČR:
- v případě evakuace zabezpečí řízení dopravy a ochranu majetku evak. osob.
zástupce odboru ochrany v režimu stálé služby:
- zajistí průběžné zprávy o vývoji situace z Český hydrometeorologický ústav, Povodí Moravy s.p., Povodí Odry s.p., případně dalších zdrojů a informuje členy PK ORP,
- vede povodňovou knihu (eviduje přijaté a odeslané zprávy),
- provádí vyhodnocení údajů měřících sond v majetku města Olomouce,
- eviduje vodní stavy v měřených profilech (Moravičany, Hynkov, Olomouc, Velká Bystřice).
zástupce odboru životního prostředí:
- přijímá a vyhodnocuje informace od obcí a ostatních subjektů,
- dále předá informace obcím níže po toku popřípadě dalším obcím správního obvodu,
- kontaktuje a informuje subjekty v záplavovém území, provozovatele MVE a správce jezů (příloha 3).
zástupce Povodí Moravy s.p. a Lesů České republiky, s.p.:
- informuje o vývoji situace na tocích dotčených povodí,
- informuje o rozsahu a vývoji povodňové situace v rámci povodí Moravy.
zástupce odboru školství:
- zajistí provoz evakuačních center a evidenci ubytovaných, včetně požadavků na zásobování.
zástupce majetkoprávního odboru:
- v součinnosti se správci skladů zajistí provoz skladů se záložním materiálem,
- spolupracuje s pracovní skupinou zásobování, případně s armádou,
- shromažďuje údaje o vzniklých škodách.
zástupce Technických služeb města Olomouce a.s.:
- organizuje plnění protipovodňových opatření směrem ke zlepšení odtokových poměrů (provádění zemních prací, plnění protipovodňových pytlů, výstavba protipovodňových zábran aj.),
- průběžně zajišťuje prověření stavu mostů a komunikací na území města,
- koordinuje provoz techniky a mechanizace, včetně požadavku na subjekty vlastnící těžkou techniku a mechanizaci.
zástupce MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ, a. s. se sídlem v Olomouci:
- shromažďuje a předává informace o ochraně a kontrole kanalizační a stokové sítě,
- shromažďuje a předává informace o nouzovém zásobování obyvatel pitnou vodou,
- informuje PK ORP o vývoji v území ovlivňujícím prameniště.
zástupce Krajské hygienické stanice v Olomouci:
- provádí kontroly jakosti vody v síti veřejného vodovodu a zařízeních pro náhradní dodávku pitné vody,
- provádí kontroly hygienické úrovně dodávek potravin,
- metodicky usměrňuje činnost evakuačních center,
- informuje o krocích k zajištění eliminace vzniku nákazové situace.
zástupce Dopravního podniku města Olomouce a.s.:
- zajistí průběžné vylepování zpráv, vydaných PK ORP, na zastávky v rámci integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje,
- zajistí ve spolupráci s místopředsedou komise, zástupci obce a zástupci Policie ČR evakuaci dle schváleného režimu,
- seznámí s průběhem evakuace členy PK ORP.
3.2. Ledové jevy
Ledové jevy jsou kategorizovány mezi povodňové situace způsobené tzv. přírodními jevy. Jejich výskyt je v rámci správního území ORP Olomouc registrován v říčním systému Moravy jak v hlavním korytě řeky, tak i na přítocích v lokalitách:
Trusovický potok – Bělkovice-Lašťany, Bohuňovice
Bystřice – Hlubočky, Velká Bystřice, Bystrovany
Šumice – Náměšť na Hané, Loučany, Těšetice
V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu se svými povodňovými plány.
V případě rozbíjení ledové celiny v korytu Bystřice, jsou obce povinny konzultovat zahájení prací s tajemníkem PK ORP, správcem toku a všemi obcemi níže po toku Bystřice (příloha č.16).
1. stupeň povodňové aktivity (stav bdělosti) nastává:
- v souvislosti se stoupající tendencí vodních toků při náhlém tání, srážkách velké intenzity nebo jejich bezprostředním nebezpečí v době zámrzu hlavního koryta řeky Moravy od silničního mostu v Chomoutově po most přes řeku Moravu U Dětského domova, zámrzu Střední Moravy (Mlýnský náhon) od jezu v Olomouci-Řepčíně (MVE Ing. Polák) po jez U sokolovny (v majetku pana Vochty), zámrzu na přítocích Oskava, Trusovický potok, Bystřice v celé délce toku a na Hamerském náhoně v celé délce od jezu v Bystrovanech po levobřežní zaústění do hlavního koryta řeky Moravy. V rámci ORP dále na Trusovickém potoku v katastru obce Bělkovice-Lašťany a Bohuňovice, na Šumici v katastru obcí Náměšť na Hané, Loučany, Těšetice a ojediněle na dalších tocích.
- dále při souvisejícím nepříznivém vývoji bezpečnosti na vodních dílech, odvozených podle hodnocení sledovaných jevů a skutečností v rámci výkonu technicko-bezpečnostního dohledu, při vzniku provozní situace na vodních dílech, které mohou vést k mimořádnému vypouštění, při kterém je dosažen stav odpovídající prvnímu stupni povodňové aktivity na vybraném vodočtu.
2. stupeň povodňové aktivity (stav pohotovosti) nastává:
- při narušení ledové celiny, pohybu ledových ker, při hromadění a vrstvení ledových ker v korytě, vytvářejícím bariéry zamezující průtoku vody korytem.
3. stupeň povodňové aktivity (stav ohrožení) nastává:
- dojde-li k navrstvení ledových ker v transektu toku, k nárůstu výšky hladiny a přelití břehové linie ohrožujícímu život a majetek.
3.2.1. Činnost členů PK ORP při prvním stupni povodňové aktivity v obcích správního obvodu mimo Olomouc.
V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu se svými povodňovými plány. O vzniku povodňové situace, průběhu povodně, prognózách vývoje a ukončení povodňové situace informují povodňové orgány obcí tajemníka PK ORP. Ten informuje organizační jádro, PK ORP se neschází. Na základě předané informace provedou pracovníci odboru ochrany zápis do povodňové knihy správního obvodu o vzniku a průběhu povodňové události.
3.2.2. Činnost členů PK ORP při druhém stupni povodňové aktivity v obcích správního obvodu mimo Olomouc.
V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu se svými povodňovými plány.
O vzniku povodňové situace, průběhu povodně, prognózách vývoje a ukončení povodňové situace informují povodňové orgány PK ORP. Na základě předané informace provedou pracovníci odboru ochrany zápis do povodňové knihy správního obvodu o vzniku a průběhu povodňové události.
V případě vyžádání pomoci a převzetí řízení ochrany před povodněmi Povodňovou komisí města Olomouce:
předseda komise:
- svolá cestou HS odboru ochrany organizační jádro PK ORP, řídí jeho činnost,
- v případě prognózy nepříznivého vývoje svolá další členy PK ORP, případně vybrané pracovní skupiny krizového štábu. PK ORP se schází v určené zasedací místnosti a jejím úkolem je řešení problémů, spojených se vzniklou situací na území správního obvodu (klíč od zasedací místnosti je uložen u ostrahy objektu),
- v případě potřeby požádá o zásah armádu prostřednictvím Operačního střediska hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.
místopředseda komise:
- sestaví a předá zprávu médiím,
- sestaví informaci pro občany o vzniklé povodňové situaci,
- zajistí součinnost hasičského záchranného sboru a Policie ČR,
- po dohodě se zástupcem správce toku a Technických služeb města Olomouce a.s. požádá o spolupráci subjekty vlastnící těžkou techniku,
- koordinuje ve spolupráci se zástupcem dané obce a Policie ČR přemístění automobilů parkujících v kritické zóně, kde bude proveden odstřel ledové bariéry, na předem určené odstavné plochy (tyto plochy budou dle situace operativně stanoveny v závislosti na rozsahu odstřelu).
tajemník komise:
- zajistí organizaci povodňového štábu na odboru ochrany MMOl,
- informuje členy PK ORP o vývoji situace,
- informuje Povodňovou komisí Olomouckého kraje,
- provede zápisy z jednání PK ORP a předkládá je předsedovi PK ORP k podpisu.
tajemník Magistrátu města Olomouce:
- dle potřeby provede organizaci činnosti osob pověřených dosažitelností (havarijní službou).
zástupce Policie ČR:
- zabezpečuje řízení dopravy při přemístění automobilů parkujících v kritické zóně, kde lze předpokládat odstřel ledové bariéry, na stanovené plochy.
zástupce odboru ochrany:
- spolupracuje s předsedou komise při svolávání členů PK ORP,
- vede povodňovou knihu (eviduje přijaté a odeslané zprávy),
- zajišťuje kontakt s dispečinkem Povodí Moravy s.p., Povodí Odry s.p., s pracovištěm Český hydrometeorologický ústav a Povodňovou komisí Olomouckého kraje.
zástupce odboru životního prostředí:
- informuje správce kanalizační sítě o vývoji situace,
- informuje subjekty s výrobní činnosti v ohrožené oblasti,
- přijímá informace od obcí výše po toku popřípadě dalších obcí správního obvodu,
- předává informace obcím níže po toku popřípadě dalším obcím správního obvodu,
- kontaktuje a informuje provozovatele MVE a správce jezů.
zástupce Povodí Moravy s.p. a Lesů České republiky s.p.:
- stanoví rozsah provedení zásahu v korytě,
- stanoví rozsah plochy případného odstřelu,
- předloží po konzultaci se zástupcem Technických služeb města Olomouce a.s. požadavky na provoz těžké techniky, případně určí transekt, kde je nutné provést opatření ve spolupráci s HZSOK a SZR Olomouc.
zástupce odboru školství:
- v případě negativního vývoje zajistí přípravu evakuačního střediska, kapacitně odpovídajícího rozsahu povodňové situace, kontaktuje odpovědné osoby za účelem zpřístupnění objektů (klíče, výstražný systém) a stanoví požadavky na materiální dovybavení,
zástupce majetkoprávního odboru:
- sumarizuje škody vzniklé na majetku města,
- spolupracuje se zástupcem školského odboru při dovybavení evakuačního střediska,
- zajišťuje kontakt a předkládá požadavky pověřené osobě, určené v sekci zásobování, případně zástupci armády.
zástupce Technických služeb města Olomouce a.s.:
- zajistí provoz potřebné techniky a mechanizace v majetku TSMO a součinnost techniky a mechanizace s prostředky správce toku, příp. SZR Olomouc a armády ČR,
- organizuje plnění protipovodňových opatření směrem ke zlepšení odtokových poměrů (provádění zemních prací, plnění protipovodňových pytlů, výstavba protipovodňových zábran aj.),
- koordinuje provoz techniky a mechanizace, včetně požadavku na subjekty vlastnící těžkou techniku a mechanizaci,
- dle potřeby zajistí úklid ploch,
- v případě nutnosti provede odtažení vozidel, která nebyla vlastníky přemístěna, ze zóny kde bude proveden případný odstřel ledové bariéry.
3.2.3. Činnost členů PK ORP při třetím stupni povodňové aktivity v obcích správního obvodu mimo Olomouc.
V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu se svými povodňovými plány.
O vzniku povodňové situace, průběhu povodně, prognózách vývoje a ukončení povodňové situace informují povodňové orgány obce PK ORP. V případě vyžádání pomoci a převzetí řízení situace Povodňovou komisí města Olomouce platí, že:
Dále je kontaktována osoba, oprávněná k provedení odstřelu ledové bariéry (pyrotechnik SZR Olomouc nebo Policie ČR).
V případě nutnosti, po dohodě se zástupcem správce toku, je vydán pokyn k provedení odstřelu ledové bariéry.
3.3. Povodně způsobené havarijní situací na vodních nádržích na území správního obvodu ORP Olomouce
Na území správního obvodu ORP Olomouce jsou lokalizována vodní díla významnějšího charakteru na území obce Tršice.
Vzhledem k morfologii nádrže Tršice, lokalizaci a omezené kapacitě odtokových systémů je havarijní stav klasifikován výhradně jako třetí stupeň povodňové aktivity (stav ohrožení), neboť dochází k přímému ohrožení života a majetku. Stav ohrožení tak zahrnuje procesy a situace na vodohospodářském díle, jež jsou běžně dle hydrologických kritérií kategorizovány do nižších povodňových stupňů.
Třetí stupeň povodňové aktivity (stav ohrožení) je na výše uvedené nádrži vyhlášen při těchto situacích:
- při provozní situaci na vodním díle, kdy dochází k mimořádnému vypouštění vody do odtokového systému (přívalový déšť, poškození vypouštěcího zařízení, neoprávněná manipulace způsobující obecné ohrožení),
- při neřízeném odtoku z vodního díla vyvolávajícím umělou průtokovou vlnu, způsobenou protržením tělesa hráze nebo narušením vypouštěcího zařízení (zemětřesení, sesuvy půdy, terorismus).
Vodní díla vojenského újezdu Libavá
Na území vojenského újezdu Libavá jsou lokalizována vodní díla Barnov, Smilov, Heřmánky, Čermná, Hadovec, Sklenná huť, Smolenská luka, Slavkovský rybník.
Stavy ohrožení na dílech vojenského újezdu Libavá, dle hydrologických kritérií jsou vzhledem k morfologii nádrží, lokalizaci a kapacitě odtokových systémů kategorizovány do nižších povodňových stupňů a tyto řeší příslušný vodoprávní úřad vojenského újezdu Libavá (§104 odst. 2 vodního zákona).
3.3.1. Činnost členů PK ORP při třetím stupni povodňové aktivity v obcích správního obvodu mimo Olomouc.
V době vzniku povodňových událostí na katastru jednotlivých obcí správního obvodu organizují činnost povodňové orgány obcí ve svých územních obvodech v souladu se svými povodňovými plány.
O vzniku povodňové situace, průběhu povodně, prognózách vývoje a ukončení povodňové situace informují povodňové orgány PK ORP. Na základě předané informace provedou pracovníci odboru ochrany zápis do povodňové knihy správního obvodu o vzniku a průběhu povodňové události.
V případě vyžádání pomoci a převzetí řízení ochrany před povodněmi Povodňovou komisí ORP Olomouc:
předseda komise:
- vyhlásí cestou HS odboru ochrany stav povodňové situace - stav ohrožení,
- řídí činnost PK ORP,
- v případě potřeby požádá o zásah armádu prostřednictvím Operačního střediska hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.
místopředseda komise:
- zabezpečí ve spolupráci se zástupci Policie ČR plynulou dopravní situaci v ohrožené oblasti,
- ve spolupráci se zástupcem Dopravního podniku a.s. koordinuje evakuaci z ohrožené oblasti,
- zajišťuje kontakt s hasičským záchranným sborem,
- informuje správce komunikací o zaplavení,
- sestaví zprávu a předá ji médiím.
tajemník komise:
- zajistí organizaci povodňového štábu na odboru ochrany MMOl,
- provede zápis z jednání PK ORP a předloží jej předsedovi PK ORP k podpisu.
tajemník Magistrátu města Olomouce:
- řídí činnost Magistrátu města Olomouce ve stavu ohrožení dle vnitřního pokynu.
zástupce Policie ČR:
- zabezpečí se zástupci obce řízení dopravy a ochranu majetku evakuovaných osob.
zástupce odboru ochrany:
- vede povodňovou knihu (eviduje přijaté a odeslané zprávy),
- zabezpečí ve spolupráci se zástupcem Technických služeb města Olomouce a.s. a zástupci obce sanační zásah k odstranění havarijního stavu.
zástupce odboru životního prostředí:
- kontaktuje vlastníka, příp. uživatele vodního díla a informuje ho o vzniklé situaci.
zástupce odboru školství:
- zajistí provoz evakuačních center a evidenci ubytovaných, včetně požadavků na zásobování.
zástupce majetkoprávního odboru:
- v součinnosti se správci skladů zajistí provoz skladů se záložním materiálem,
- spolupracuje s pracovní skupinou zásobování, případně armádou,
- shromažďuje údaje o vzniklých škodách.
zástupce Technických služeb města Olomouce a.s.:
- koordinuje se zástupci obce provoz techniky a mechanizace, včetně požadavku na subjekty vlastnící těžkou techniku a mechanizaci,
- organizuje plnění protipovodňových opatření směrem ke zlepšení odtokových poměrů (provádění zemních prací, plnění protipovodňových pytlů, výstavba protipovodňových zábran aj.).
zástupce MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ, a. s. se sídlem v Olomouci:
- shromažďuje a předává informace o nouzovém zásobování obyvatel pitnou vodou.
zástupce Krajské hygienické stanice v Olomouci:
- provádí kontroly jakosti vody v zařízeních pro náhradní dodávku pitné vody,
- provádí kontroly hygienické úrovně dodávek potravin,
- metodicky usměrňuje činnost evakuačních center,
- informuje o krocích k zajištění eliminace vzniku nákazové situace.
zástupce Dopravního podniku města Olomouce a.s.:
- zajistí ve spolupráci s místopředsedou komise, zástupci obce, zástupci Policie ČR a ostatními dopravci evakuaci občanů z ohrožené oblasti,
- seznámí s průběhem evakuace členy PK ORP.
3.4. Činnost členů PK ORP po ukončení povodňové situace (opatření po povodni)
předseda komise:
- pověří tajemníka PK ORP vypracováním zprávy o průběhu povodně,
- předloží zprávu o průběhu povodně příslušným orgánům,
- ověří podpisem správnost údajů v povodňové knize,
- zajistí v součinnosti se zástupci obce koncepci náhradního ubytování osob postižených povodní,
- předloží zprávu o průběhu povodně a povodňovou knihu orgánu provádějícímu vyšetřování havarijní události.
místopředseda komise:
- sestaví informaci pro občany o ukončení povodňové situace a o možnostech řešení povodňové agendy (půjčování vysoušečů, administrativní problematika péče o povodní postižené občany, potvrzení, půjčky atd.),
- sestaví zprávu a předá ji médiím.
tajemník komise:
- vypracuje zprávu o průběhu povodně a předloží ji předsedovi komise, zpráva bude obsahovat rozbor příčin povodně, průběh, odhad škod, systém a časový harmonogram opatření řešících následky povodně aj.,
- provede zápis z jednání PK ORP a předloží jej předsedovi PK ORP k podpisu.
tajemník Magistrátu města Olomouce:
- stanoví činnost Magistrátu města Olomouce při řešení povodňové problematiky a pomoci povodní postiženým občanům,
- pověří vedoucího stavebního odboru řešením problematiky statického posouzení staveb, specializované agendy a vydávání demoličních rozhodnutí.
zástupce odboru ochrany:
- předloží povodňovou knihu předsedovi PK ORP,
- zajistí provedení povodňových prohlídek, sestaví zápis a předloží jej předsedovi PK ORP.
zástupce odboru životního prostředí:
- zajistí likvidaci odpadů,
- zajistí likvidaci uhynulých zvířat,
- spolupracuje se subjekty a orgány státní správy při řešení nápravných opatření na úseku životního prostředí.
zástupce odboru školství:
- zajistí provoz evakuačních center a evidenci ubytovaných, včetně požadavků na zásobování do doby zajištění náhradního ubytování povodní postižených občanů.
zástupce majetkoprávního odboru:
- v součinnosti se správci skladů zajistí po dobu činnosti evakuačních center provoz skladů se záložním materiálem,
- po ukončení provozu skladů zpracuje se správci skladů písemnou zprávu, obsahující inventarizaci a požadavky na dovybavení skladů a předá ji zástupci odboru ochrany,
- spolupracuje s pracovní skupinou zásobování,
- sestaví písemnou zprávu o škodách na majetku a předá ji tajemníkovi PK ORP k zapracování do souhrnné zprávy.
zástupce Technických služeb města Olomouce a.s.:
- koordinuje provoz techniky a mechanizace včetně požadavku na subjekty vlastnící těžkou techniku a mechanizaci.
zástupce MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ, a. s. se sídlem v Olomouci:
- koordinuje kontrolu kanalizační a stokové sítě,
- shromažďuje a předává informace o nouzovém zásobování obyvatel pitnou vodou.
zástupce Krajské hygienické stanice v Olomouci:
- provádí kontroly jakosti vody v síti veřejného vodovodu a zařízeních pro náhradní dodávku pitné vody,
- provádí kontroly hygienické úrovně dodávek potravin,
- metodicky usměrňuje činnost evakuačních center,
- informuje o krocích k zajištění eliminace vzniku nákazové situace.
zástupce Dopravního podniku města Olomouce a.s.:
- sestaví popis a hodnocení evakuace a předá jej tajemníkovi PK ORP k zapracování do souhrnné zprávy.
3.5. Evidenční a dokumentační práce
Dokumentace, tj. záznam o průběhu povodňové situace a fotodokumentace, je pořizována s cílem zajištění objektivních záznamů o průběhu povodně, provedených opatřeních k minimalizaci škod a o škodách povodní způsobených. Provádění záznamů je zahájeno nastane-li 1. stupeň povodňové aktivity, případně dle pokynů PK ORP. K tomuto účelu slouží „Povodňová kniha“, ve které budou zaznamenávány povodňové skutečnosti včetně fotodokumentace.
V případě předání nebo převzetí zpráv je nutné je zaznamenat do části povodňové knihy „ Záznamy“ takto:
- přijaté zprávy
- datum hodina,
- jméno osoby, organizace která informaci podává,
- doslovné znění přijaté zprávy,
- způsob předání informace, případně její zpětné ověření,
- jméno člena povodňové komise, který zprávu přijal.
- odeslané zprávy
- datum, hodina,
- jméno pracovníka který informaci poskytl, popř. odeslal,
- doslovné znění odeslané informace – komu předána,
- způsob předání informace.
- výsledky hlášení povodňových hlídek
- datum, hodina,
- jméno osoby, která hlídku provedla,
- výsledek zjištěný povodňovou hlídkou, záznam o výšce hladiny.
4. GRAFICKÁ ČÁST
Grafická část obsahuje:
- Mapka správního obvodu s vyznačením obcí se zpracovaným povodňovým plánem, povodňovými komisemi a evakuačními středisky
- Mapa - záplavová území ve správním obvodu Olomouc
5. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Povodňový plán zpracoval: odbor ochrany MMOl
Dne: 1.10.2004
Povodňový plán je uložen na pracovišti krizového řízení města Olomouce.
Poznámka:
Vzory zpráv, hlášení a další informace jsou uloženy na pracovišti krizového řízení ve složce Pomocná dokumentace pro řešení povodňových situací.
Povodňový plán správního obvodu obce s rozšířenou působností Olomouc včetně příloh, zpracovaný odborem ochrany MMOl, obdrželi v elektronické podobě:
- členové Povodňové komise města Olomouce
- Správci toků (Povodí Moravy s.p. závod Horní Morava, Povodí Moravy s.p. – dispečink)
Povodňový plán správního obvodu obce s rozšířenou působností Olomouce včetně příloh, zpracovaný odborem ochrany MMOl, obdrželi v tištěné podobě:
- Správci toků (Povodí Moravy s.p. závod Horní Morava, Povodí Moravy s.p. – dispečink, Povodí Odry, s.p., Lesy ČR),
- Krajský úřad Olomouckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, oddělení vodního hospodářství,
- OPIS HZS Olomouckého kraje.