Motorky a radary: dopravní policie
Když se s nimi setká řidič, obvykle z toho velkou radost nemá. Bez jejich služeb by se ale na silnice normální člověk neodvážil. Dopravní inspektorát Policie ČR v Olomouci se stará o bezpečnost provozu na všech komunikacích v okrese Olomouc.
Na provoz na desítkách silnic všech tříd dohlíží osmapadesát policistů. Oddělení se dělí na tým, který zpracovává dopravní nehody, a tým policistů, kteří se věnují dozoru nad silničním provozem. Speciální součástí dopravního inspektorátu je pak úsek dopravního inženýrství, jehož pracovníci se vyjadřují ke všem změnám v systému silničního provozu. Pokud například město, kraj či třeba jiný investor staví novou komunikaci nebo na těch stávajících chce udělat novou křižovatku či jiný prvek, konzultuje to právě s dopravními inženýry.
Vedoucím dopravního inspektorátu, který sídlí v Holické ulici nedaleko hobbymarketu, je npor. Martin Dostál, jeho zástupcem je npor. Alois Švancara. Co je podle nadporučíka Dostála hlavní náplní práce dopravního policisty? „Stěžejní je dohled nad dopravním provozem a zásahy při dopravních nehodách,“ říká Martin Dostál. Pro tyto úkoly dopravní policii slouží deset automobilů Škoda Octavia a Volkswagen Transporter. Navíc mají policisté k dispozici také dva motocykly, a to silné yamahy, obě se zařízením na měření rychlosti a záznamem přestupku. Mimo to pak policisté samozřejmě využívají měřiče rychlosti neboli ony nepříliš oblíbené radary a také digitální měřiče na kontrolu alkoholu.
„Poměr slušných řidičů a těch druhých se během let výrazně nemění. Je sice pravda, jsou dnes někteří více agresivní, ale nedá se říct, že by se lidé častěji dopouštěli přestupků,“ popisuje zkušenosti ze silnic Martin Dostál. K nejobvyklejším přestupkům patří překračování povolené rychlosti. „V Olomouci jsme naměřili třeba stopadesátikilometrovou rychlost, rekord jsme zaznamenali v Jižní ulici, kudy jeden řidič jel rychlostí 205 kilometrů za hodinu,“ dodává Martin Dostál.
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 18. listopadu 2010 (čt)