Kamiony už městem neprojedou
Olomoucké radnici se podařilo najít řešení, jak dostat nákladní tranzitní dopravu z města. Ačkoli není vlastníkem komunikace, vyslyšeli radní četné stížnosti obyvatel Foerstrovy, Pražské a dalších frekventovaných ulic. Od úterý 13. ledna už tudy kamiony neprojedou. Radnice nechala nainstalovat dopravní značení, které zakazuje vozidlům nad dvanáct tun vjezd do města.
Řidiče nákladních vozidel, kteří si průjezdem městem krátili cestu na svých dálkových trasách, tak po mnoha měsících přiměla k tomu, aby začali využívat obchvat. Západní tangenta byla zprovozněna na podzim roku 2007, ale kvůli několika kilometrům navíc a mýtným branám ji nákladní dopravci dlouho ignorovali. Ačkoli město není vlastníkem žádné z těchto komunikací, došla mu trpělivost a rozhodlo se situaci vyřešit. „Očekávali jsme, že otevření první části západní tangenty se podstatně projeví na snížení automobilového provozu na vnitřním městském okruhu, kde denně projíždělo až 40 tisíc aut. Bohužel se tak nestalo a nákladních vozidel v ulicích Foerstrova či Albertova ubylo jen minimálně,“ vysvětlil primátor Olomouce Martin Novotný, proč město přistoupilo k radikálnímu řešení.
Zavřený je jen jeden kilometr
To spočívá v tom, že značky zakazují vjezd nákladních automobilů s hmotností nad 12 tun na silnici I/35 v úseku mezi křižovatkami ulic Pražská – třída Míru – Foersterova až po křižovatku ulic Foersterova – Hněvotínská – Štítného – Albertova. „Zneprůjezdnění zhruba kilometrového úseku by mělo podle návrhu dopravních expertů vytvořit dostatečně účinnou překážku, která zamezí tranzitnímu průjezdu kamionů a zároveň nebude komplikovat zásobování a dopravu k místním firmám,“ vysvětlil primátor.
Cílem trvalé úpravy provozu na silnici I. třídy v uvedeném úseku je odvedení především tranzitní nákladní dopravy z městského vnitřního okruhu na jižní obchvat s napojením na západní tangentu ve směru na Mohelnici a Hradec Králové. O dopravním omezení řidiče informují s předstihem dopravní značky instalované na příjezdových komunikacích ze všech směrů a především v úseku od Mohelnice před příjezdem na rondel u Globusu, kde je nově uvedeno na informačních tabulích také označení TRANZIT.
Instalaci značek bránil silný mráz
Ačkoli značky byly hotové už koncem prosince, museli pracovníci dodavatelské firmy SEKNE čekat téměř dva týdny, aby je mohli instalovat. Bránil jim v tom silný mráz, který znemožňoval jak přelepy značek speciálními reflexními fóliemi, tak samotné instalování značek do betonových stojanů. Museli tak přikročit k provizornímu řešení. Od chvíle, kdy začal zákaz platit, pocítili obyvatelé Foerstrovy a dalších ulic znatelný úbytek nákladních automobilů. Aby se na vnitřní obchvat města kamiony po čase nevrátily, bude na dodržování zmíněného zákazu dohlížet jak republiková, tak městská policie. Kontroly budou provádět opakovaně a neposlušné řidiče stihne patřičný trest.
Díky instalovaným sčítačům vozidel bude město nově vzniklou situaci monitorovat a postupně také vyhodnocovat dopady na intenzitu těžké nákladní dopravy na území města.
Stavba bezmála pětikilometrového úseku probíhala celkem tři roky. Investorem stavby v hodnotě 1,04 miliardy korun bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR, stavební práce provádělo sdružení firem vedené společností Skanska DS. Součástí více než miliardové investice vedle vybudování silnice byla také stavba čtyř mostů, lávky pro pěší a cyklisty, dvou protihlukových stěn, jedné opěrné stěny, přeložky inženýrských sítí a rovněž vybudování přeložky silnice Olomouc-Konice.
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 23. ledna 2009 (pá)