Moravské divadlo Olomouc hodnotí sezónu
Moravské divadlo Olomouc uvedlo v sezóně 2022/2023 třináct premiér, na kterých se podíleli přední čeští i zahraniční tvůrci. Celková návštěvnost se dostala na téměř 102 tisíc diváků, tedy počet diváků v době před pandemií. Průměrná návštěvnost dosáhla 83 procent a návštěvnost open air festivalu dokonce 92 procent.
K nejvíce navštěvovaným premiérovým titulům patřily Hello, Dolly!, Rusalka a Manon Lescaut. V celkovém repertoáru se pak jednalo o balet Louskáček – kouzelný příběh a činohry Sluha dvou pánů a Nedotknutelní. Mezi významné milníky sezóny patří zářijové obdržení Ceny primátora za velkolepou inscenaci Rok na vsi, uvedenou na jaře 2022, na níž se podílely všechny tři soubory. Dalším úspěchem bylo bezesporu udělení Ceny Thálie v kategorii balet, tanec a pohybové divadlo tanečníku Sergiu Méndezi Romerovi.
Rekordní byla také návštěvnost open air festivalu Moravské divadelní léto, který se konal od 15. do 28. června ve Smetanových sadech, na který zavítalo 4 500 diváků, přičemž průměrná návštěvnost dosáhla 92 procent. „Jsem upřímně hrdý na rozmanitost dramaturgie, kterou se nám podařilo naplnit, a diváci tak u nás mohli zhlédnout díla od těch klasických až po autorská či v inovativní adaptaci. Věřím, že kromě perfektního výkonu našich umělců i celého zázemí divadla to byl právě i výběr kvalitních inscenátorů, který k nám návštěvníky přilákal,“ sdělil ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.
Soubor činohry uvedl v premiéře šest titulů a dočkal se řady speciálních uvedení stávajících inscenací. Sezóna 2022/2023 byla také první pro manžele Julinovi. „Náš soubor se tím posílil o dvě výrazné herecké osobnosti, jejichž předchozí domovskou scénou bylo Městské divadlo Zlín,“ uvedl šéf souboru Roman Vencl. V Moravském divadle poprvé režírovali také Hana Mikolášková a David Drábek. „Sezónu jsme začali uvedením Nezvalovy Manon Lescaut v režii Hany Mikoláškové a s nádhernou hudbou z pera Karla Plíhala. Nemohu nezmínit také velkolepý návrat režiséra a dramatika Davida Drábka, který se po rovných dvaceti letech od své poslední premiéry se studiem Hořící žirafy vrátil do Olomouce, aby zde uvedl svou vlastní detektivku Sherlock Holmes: Vraždy vousatých žen,“ dodal dále Vencl. V souboru se v této sezóně slavila také významná výročí. „Životní i profesní jubilea oslavil čtyřlístek herců Ivana Plíhalová, Naděžda Chroboková-Tomicová, Vlasta Hartová a Václav Bahník. K jejich poctě tak vznikla inscenace Ryba ve čtyřech v mé režii,“ uvedl o březnové premiéře Vencl.
Činohra zažila také úspěšná uvedení inscenace Zánik samoty Berhof, kterou se souborem nastudoval Miroslav Krobot v roce 2021. Inscenace Královny se v sezóně dočkala stého uvedení a zároveň se stala přelomovou v oblasti přizpůsobení se nevidomým a zrakově handicapovaným divákům. „Jsme rovněž moc rádi, že se nám podařilo vydat CD s písničkami z inscenace Boží mlýny, které nám na jedné z repríz pokřtil přímo Jarek Nohavica. On sám měl z CD velkou radost a s cimbálovou kapelou, jež naše herce při tomto představení doprovází, pak uskutečnil několik společných koncertů,“ dodal na závěr šéf souboru Vencl.
Sezónu hodnotí jako úspěšnou i šéf souboru baletu Jan Fousek. „Máme za sebou dvě úspěšné premiéry – Ivana Hrozného, jehož volba byla v té době do jisté míry riskantní, a Bolero & Carmen, což byla premiéra, která prošla tzv. na poslední chvíli kompletní obměnou inscenačního týmu. Přesto se obě inscenace, které připravili Libor Vaculík a Riccardo De Nigris spolu s Giorgiem Madiou, setkaly s vřelým ohlasem diváků i kritiků. Podíleli jsme se také na třech premiérách operního souboru – Hello, Dolly!, Rusalce a opeře Modrovousův hrad s podtitulem Tance z Galanty / Sbory pro mužské hlasy,“ uvedl Fousek. Další „highlight“, který si připsal baletní soubor, bylo udělení Ceny Thálie. „Těšili jsme se z obrovského úspěchu tanečníka Sergia Méndeze Romera, který získal Cenu Thálie za ztvárnění role On v inscenaci Sólo pro tři a pozornost kulturní obce se tak upřela právě na Olomouc,“ sdělil Jan Fousek. „V samém závěru sezóny jsme ještě vycestovali na festival do maďarského Visegrádu s představením Krvavá svatba, jehož uvedením jsme se s touto inscenací rozloučili. Pokračujeme ve spolupráci s Baletním studiem při MDO a prohlubujeme spolupráci s Taneční konzervatoří Brno, jejíž další dva studenti nastoupí od nové sezóny do angažmá právě k nám,“ nastínil vyhlídky na další sezonu Jan Fousek.
Soubor opery a operety uvedl v sezóně celkem pět premiér, z toho tři vznikaly pod novým vedením v čele s šéfkou Veronikou Kos Loulovou. „Sezona 2022/2023 byla v Moravském divadle naší první. Jsme velmi vděčné za to, jak nás celý soubor přijal a také a za to, že naše pozvání ke spolupráci zase přijaly velké osobnosti českého divadla. Podařilo se nám rozvířit vody inscenací Rusalka, kterou režírovali CABANI. O této inscenaci se mluví po celé republice a otevírá tolik potřebnou diskusi. Bývalá šéfka činohry Národního divadla Daniela Špinar špičkově zrežírovala intimní operu Modrovousův hrad, která získala uznání u odborné i laické veřejnosti. Určitě je důležité zmínit jméno Jiřího Havelky, který se ujal společně s šéfkou opery a operety Veronikou Kos Loulovou režie Mozartovy opery Titus. Jiří Havelka zároveň zcela poprvé v kamenném divadle režíroval operu,“ zhodnotila sezónu dramaturgyně opery a operety Vilma Bořkovec.
Velký ohlas zaznamenaly hudební pohádky Miniopery od autorů Uhlíře a Svěráka, na nichž se kromě pěvců a orchestru podílí děti z Baletního studia při Moravském divadle Olomouc a členové Dětského pěveckého sboru BoDo centrum. V koprodukci Vzletu, Divadla Vosto5, Moravského divadla Olomouc a RUN OPERUN vznikl na objednávku české vlády projekt Zabijačka. „Za velký úspěch považujeme uvedení autorské opery Zabijačka, kterou napsali a režírovali Veronika Kos Loulová a Jiří Havelka, jež slavnostně zakončila naše předsednictví v Radě Evropské unie,“ uvedl dále Bořkovec. Novinkou, kterou si soubor připravil, byly komorní koncerty představující hráčky a hráče orchestru Moravského divadla.
Ateliér MDO se za sezónu 2022/2023 snažil ještě více přiblížit divákům a ukázat jim divadlo z jiného úhlu pohledu. Od ledna 2023 převzaly po Janě Posníkové vedení Ateliéru MDO Petra Slezáčková spolu s hlavní divadelní lektorkou Evou Krupařovou. „Pravidelnou součástí vybraných představení se staly dramaturgické úvody či besedy po představení, na kterých se diváci mohou dozvědět fakta o inscenaci, tvůrčím týmu či zajímavosti ze zkoušek. Dále jsme realizovali řadu workshopů a dílen, ve kterých si účastníci vyzkoušeli zpěv, step, žonglování, herectví, rétorické dovednosti či tvůrčí psaní. Baletní dílny byly zaměřené na jednotlivé baletní inscenace, kde se účastníci dozvěděli zajímavosti a zároveň si vyzkoušeli praktickou stránku baletu,“ přiblížila divácky oblíbené aktivity Ateliéru MDO Petra Slezáčková.
Autor: Mgr. Radka Štědrá | Poslední úprava: 3. července 2023 (po)