Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Souhrnný přehled aktuálních opatření

Souhrnný přehled aktuálních opatření

Souhrnný přehled aktuálních opatření

15. ledna 2021 (pá)

Aktualizace 20. 1. 2021: Opatření proti šíření nemoci covid-19 se mění ze dne na den. Stará nařízení přestávají platit a nová se objevují. Informace se na nás valí ze všech stran a někteří už pomalu nezvládají sledovat všechny změny, které se ve veřejném prostoru odehrávají. A to jak na státní, tak i regionální úrovni. Proto jsme pro vás připravili tento souhrnný přehled opatření, který pravidelně aktualizujeme.

Nouzový stav

5. října 2020 byl vládou vyhlášen nouzový stav. Ten aktuálně platí do 22. ledna 2021 a to na celém území České republiky. Většina následujících opatření je spojena s jeho trváním a řídí se podle Protiepidemického systému ČR (PES).

Doba trvání nouzového stavu se může v závislosti na současné situaci kdykoliv změnit.

Aktuální opatření

V neděli 27. prosince 2020 se opět zpřísnila stávající opatření. Protiepidemický systém PES přešel do pátého stupně, což s sebou přináší následující změny:

 • Prodloužení nočního zákazu vycházení od 21:00 do 4:59 hodin.
 • Omezení volného pohybu osob od 5:00 do 20:59 hodin.
 • Omezení shromažďování lidí. Na veřejně přístupných místech se nyní mohou pohybovat maximálně v počtu 2 osob.
 • Stále je možné vycestovat do přírody, parku nebo na vlastní rekreační zařízení.
 • I nadále je možné vycestovat z České republiky.
 • Kostely mohou být při bohoslužbách obsazeny pouze z 10 % kapacity k sezení.
 • Svatby a pohřby se mohou konat maximálně v počtu 15 osob.
 • Nadále jsou umožněny profesionální sportovní soutěže bez přítomnosti diváků.
 • Všechna vnitřní sportoviště zůstávají uzavřená. Venku lze sportovat maximálně ve 2 lidech. Lyžařské vleky nesmí být v provozu.
 • Restaurace musí zůstat uzavřeny. Od 5:00 do 21:00 hodin mohou prodávat jídlo přes výdejní okénka.
 • Stále platí zákaz prodeje alkoholu z výdejních okének i konzumace alkoholu na veřejnosti.
 • Ubytovací služby zůstávají pro rekreanty uzavřeny. Povoleny jsou pouze pro osoby na služební cestě.
 • Obchody, kromě výjimek zůstávají uzavřeny. Mezi výjimky patří: (prodejny potravin, čerpací stanice, lékárny, zverimexy, trafiky, optiky, prádelny, čistírny, květinářství, galanterie, zámečnictví, železářství, prodejny domácích potřeb, zdravotnických pomůcek, hygienického zboží a kosmetiky, autoservisy, myčky aut či prodejny zbraní a střeliva. Ty však mohou prodávat pouze nezbytné zboží.
 • Ve všech obchodech je povolen výdej předem objednaného zboží přes výdejní okénko.
 • Nedělní zákaz prodeje tentokrát neplatí.
 • Platí zákaz venkovních trhů.
 • Zavřeno musí mít i provozovatelé služeb, jako jsou kadeřnictví nebo kosmetické salony, bazény, fitness a wellness centra, herny i kasina.
 • Muzea, galerie, divadla i kina taktéž nemohou otevřít.
 • Stejně tak zůstávají uzavřeny i zoologické a botanické zahrady, veletrhy i výstavy.
 • Omezení návštěv ve zdravotnických i sociálních zařízeních a věznicích. Od 7. ledna 2021 je možné navštěvovat pacienty na nemocničních odděleních akutní lůžkové péče. Podmínkou je použití respirátorů třídy minimálně FFP2 nebo KN95 (to neplatí pro děti do dvou let a dětem do 15 let stačí rouška). Návštěva zároveň nesmí trvat déle než 30 minut a mohou se jí účastnit maximálně dvě osoby najednou. Do léčeben dlouhodobě nemocných a zařízení sociální péče pak mohou zavítat pouze návštěvníci s negativním antigenním nebo PCR testem a nasazeným respirátorem.
 • Lázně fungují v omezeném režimu a poskytují své služby pouze ze zdravotních důvodů.
 • Od 4. ledna se do škol vrátí pouze žáci mateřských a speciálních škol a první a druhé ročníky základních škol. Zbytek se bude učit distančně.
 • Od 19. ledna 2021 se opět otevřely některé další segmenty maloobchodu. Konkrétně jde o papírnictví a prodejny dětského oblečení či obuvi.

Kompletní přehled aktuálně platných opatření včetně všech výjimek naleznete zde.

Fungování magistrátu

Od 1. září 2020 je vstup, pohyb a pobyt lidí v prostorách všech budov Magistrátu města Olomouce umožněn pouze s ochrannými prostředky dýchacích cest.

Zároveň od 12. října 2020 může veřejnost navštívit prostory magistrátu jen v pondělí a ve středu. A to mezi 9:00-11:00 a 13:00-16:00 hod. Úterky a čtvrtky jsou od 8:00 do 15:30 hod. vyhrazeny pouze objednaným klientům. V pátek jsou objekty magistrátu pro veřejnost uzavřeny. Vnější činnost příslušných odborů magistrátu je zachována a nadále fungují i zkušební komisaři autoškol. Více informací naleznete zde.

Doporučujeme s úřady komunikovat pokud možno písemně, elektronicky či telefonicky.

Informační centrum Olomouc funguje po dobu trvání nouzového stavu v omezeném režimu. Lze ho navštívit pouze v pondělí a ve středu mezi 8-11 a 13-16 hodinou.

Od 13. prosince 2020 obnovily svou prezenční činnost výbory, odborné komise a KMČ. Jejich schůze probíhají za dodržení všech platných hygienických pravidel. Detašovaná pracoviště Magistrátu města Olomouce pak opětovně otevřela 14. prosince 2020.

Fungování městských organizací

Onemocnění covid-19 změnilo i fungování městských organizací v Olomouci. Aktuální informace o jejich provozu naleznete zde.

Až do odvolání byly od 13. října 2020 pro veřejnost uzavřeny všechny objekty Technických služeb města Olomouce. Sběrné dvory fungují i nadále beze změn a podzimní sběrové soboty probíhají podle harmonogramu. Více informací zde.

Pokud si potřebujete vyřídit cokoliv ohledně rybářských lístků, je nutné se předem objednat a dohodnout se s pracovníky odboru životního prostředí na termínu podání žádosti i vydání rybářského lístku. Více informací včetně kontaktu naleznete zde.

Řidičské průkazy

Pokud vám skončila platnost řidičského průkazu (nebo průkazu profesní způsobilosti řidiče) mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020, prodlužuje se jeho platnost automaticky o 7 měsíců od data konce platnosti a lze jej používat pro cestování v rámci celé Evropské unie. Pro doklady, kterým skončila nebo skončí platnost mezi 1. zářím 2020 a 31. březnem 2021, platí prodloužení platnosti o 6 měsíců, ale lze je využívat pouze na území České republiky. Více informací naleznete zde.

PCR testování

V tuto chvíli jsou v Olomouci dvě odběrová místa, kde se můžete nechat testovat. Fakultní nemocnice Olomouc i Vojenská nemocnice Olomouc odebírají vzorky od indikovaných pacientů (se žádankou od lékaře či hygieny) i samoplátců. Na obou je nutné si rezervovat konkrétní termín předem. Všechny potřebné informace naleznete zde.

Od pondělí 26. října 2020 funguje v Olomouckém kraji i mobilní odběrový tým Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Ten bude nasazován především v ohniscích nákazy, jako jsou střediska sociální péče, pečovatelské domy nebo domovy seniorů.

Antigenní testování

16. prosince 2020 odstartovalo dobrovolné antigenní testování. To mohou podstoupit všichni občané České republiky, kteří jsou účastníky systému veřejného zdravotního pojištění. Otestovat se lze nechat opakovaně, maximálně však jednou za pět dní.

Po otestování lidé obdrží potvrzení, které je možné – v případě, že byl jejich antigenní test negativní – použít při návštěvě pacientů umístěných na nemocničních odděleních dlouhodobé a následné lůžkové péče nebo klientů sociálních zařízení. Test však nesmí být starší než 48 hodin. Více informací naleznete zde.

Zároveň lze negativní výsledek antigenního testu využít i při některých cestách do zahraničí. Přehled jednotlivých zemí včetně jejich požadavků naleznete zde.

Více informací o antigenním testování se dozvíte v letáku ministerstva zdravotnictví.

V Olomouci se bude možné nechat otestovat ve Fakultní nemocnici Olomouc nebo ve Vojenské nemocnici Olomouc. Na testy je nutné se předem objednat.

Seznam všech odběrových míst naleznete zde.

Očkování

První dodávka vakcín dorazila do České republiky 26. prosince a 27. prosince 2020 začalo očkování. V první vlně by se měli dostat na řadu senioři, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníci, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému. Poté budou následovat další skupiny obyvatelstva.

Rezervační web byl pro osoby starší 80 let spuštěn 15. ledna 2021. Termín očkování si senioři mohou zarezervovat zde. Pokud rezervaci nezvládnou sami, mohou využít celostátní informační linku 1221, infolinku města Olomouce 800 606 800, pomoc příbuzných nebo praktických lékařů. Pro zbytek populace se rezervační systém otevře 1. února 2021.

Přehled dostupných informací o očkování proti onemecnění covid-19 naleznate zde.

Školky a školy

Z důvodu opětovného zhoršení epidemiologické situace se bude od 4. ledna 2021 většina žáků a studentů vzdělávat distančně. Do škol nastoupí pouze první a druhé ročníky základních škol a žáci speciálních a mateřských škol.

Od 7. ledna 2021 pak budou za dodržení všech bezpečnostních opatření umožněny individuální konzultace. A to jak pro žáky základních, středních i vysokých škol. Konání zkoušek v prezenční formě je na vyšších odborných a vysokých školách omezeno na 10 osob. Stejné omezení platí i pro organizaci přijímacích zkoušek na vysoké školy.

Stejně tak budou od 4. ledna 2021 až do odvolání uzavřeny i městské dětské jesle.

Olomoucký kraj vyčlenil několik základních a mateřských škol, které budou k dispozici dětem, jejichž rodiče pracují v první linii. O děti zdravotnického personálu, policistů, hasičů nebo sociálních pracovníků se v Olomouci postará základní škola Stupkova 16. Do této školy mohou umístit své děti ve věku 3–10 let i zaměstnanci škol, někteří úředníci, pracovníci České pošty nebo třeba vojáci. Kompletní seznam povolání, pro jejichž děti jsou školy určeny, naleznete zde.

Městská hromadná doprava

Od 1. října 2020 musí cestující ve vozech městské hromadné dopravy nosit roušky. Spolu s tím došlo 24. září 2020 k dočasnému ukončení doplňkového prodeje jízdenek u řidičů.

Od 18. prosince do odvolání nevyjedou spoje linky č. 50 s odjezdy ve 23:53 hodin z Náměstí Hrdinů a v 0:12 hodin z Hlavního nádraží. Navíc byl dočasně přerušen provoz linky č. 52.

Rozvoz léků

Lékárna Rena Olomouc nabízí rozvoz léků, včetně těch vázaných na lékařský předpis. Vše lze domluvit telefonicky (585 435 247, 776 749 429) nebo e-mailem (lekarna.rena@seznam.cz). Více informací naleznete zde.

Psychologická pomoc

Oblastní spolek Českého červeného kříže obnovil od 23. října 2020 linku psychosociální pomoci. Linka je dostupná v pracovních dnech od 9:00 do 15:00 hod. na telefonním čísle 776 788 103. Podrobnosti se dozvíte zde.

Mimořádná okamžitá pomoc

Lidé, kteří se prokazatelně ocitnou vlivem koronaviru ve finanční nouzi, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci MOP COVID-19. Týká se to i rodičů dětí do 10 let, jež s nimi zůstanou doma na tzv. ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru.

Pro účely dávky se posuzuje mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná. Úřad práce ČR může dávku poskytnout klientovi, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci. Více informací naleznete zde.

Senioři a hendikepovaní

Seniorům v nouzi i osobám o ně pečujícím je na čísle 800 200 007 k dispozici bezplatná telefonní Linka seniorů organizace Elpida. Na ní jim poskytnou nejen psychickou pomoc, ale i tu fyzickou. Ve spolupráci s Junákem jim zdarma pomůžou při zajišťování základních potřeb, jako je nákup potravin, léků nebo návštěva pošty. Více informací zde.

Od 9. listopadu 2020 mohou městskou informační linku 800 606 800 využívat i osoby se sluchovým postižením, nedoslýchaví senioři či cizinci preferující psanou formu komunikace. Více informací o této funkci a způsobech jejího využití naleznete zde.

Charita Olomouc ve spolupráci s městem a skauty obnovila službu nakupování potravin, drogistického zboží a léků pro seniory a osoby v karanténě. Tuto možnost mohou Olomoučané využívat od pondělí do pátku s tím, že zaplatí pouze cenu nákupu. O pomoc je možné požádat telefonicky na čísle 731 631 967 nebo prostřednictvím e-mailu nakupy@olomouc.charita.cz. Více informací naleznete zde.

Od 22. prosince 2020 musí poskytovatelé sociálních služeb (např. domovy pro seniory nebo domovy se zvláštním režimem), dohlédnout na to, aby uživatelé, kteří opustí objekt nebo areál zařízení, měli po celou dobu vycházky nasazený alespoň FFP2 nebo KN95 a zároveň byli po návratu umístěni do oddělených prostor s tím, že jim bude do 72 hodin proveden antigenní test. Ten se následně zopakuje za další tři až čtyři dny. Izolace bude ukončena pouze v případě, že oba testy vyjdou negativní.

Podnikatelé

Pro olomoucké podnikatele i ty, co by jim chtěli pomoci, vznikl projekt Olomouc si pomáhá! Ten si dal za cíl propojit Olomoučany s místními živnostníky, firmami a organizacemi, na které negativně dopadla nebo stále dopadají opatření spojená s bojem proti epidemii koronaviru.

Současně byl vládou schválen kompenzační bonus pro podnikatele, kteří museli kvůli nejnovějším opatřením uzavřít provozy, nebo jim bylo zamezeno podnikat. Podnikatelé mohou žádat o příspěvek za dny od 5. října 2020 do 23. ledna 2021. Více informací zde.

Dne 21. prosince 2020 schválila vláda prodloužení všech tří režimů Cíleného programu podpory zaměstnanosti Antivirus (A, B i A Plus) až do 28. února 2021.

 • Režim A – podpora firem, které musely v říjnu, listopadu a prosinci 2020 uzavřít svůj provoz na základě rozhodnutí vlády
 • Režim A Plus – podpora zaměstnavatelů, kteří museli nuceně uzavřít (či významně omezit) svůj provoz na základě krizových opatření vlády, mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic
 • Režim B – podpora zaměstnavatelů, kteří jsou stávající situací dotčeni nepřímo

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo 15. ledna 2021 třetí výzvu dotačního programu Covid – Nájemné. Nárok na příspěvek na uhrazení nájemného za období od 1. října do 31. prosince 2020 mají všichni podnikatelé provozující maloobchodní podnikatelskou činnost či poskytování služeb zákazníkům v pronajaté provozovně a jejich podnikání bylo na základě přijatých krizových opatření zakázáno nebo výrazně omezeno. O podporu mohou požádat od 22. ledna do 22. března 2021.

Ti, kteří sídlí v městských prostorách a potřebují čestné prohlášení pronajímatele, naleznou všechny potřebné informace zde.

4. ledna 2021 vláda schválila další pomoc pro uzavřené provozovny. V rámci dotačního programu Covid – Gastro dostanou podnikatelé, kteří museli od října uzavřít své provozovny v důsledku nařízení vlády, od státu finanční kompenzaci ve výši 400 korun na zaměstnance. Podpora pro uzavřené provozovny bude poskytována ve formě dotace na provozní náklady, a to zpětně za období od 14. října 2020 do 10. ledna 2021. Pokud bude epidemická situace nadále vyžadovat uzavření těchto provozoven, tento termín může být prodloužen. Žádosti mohou posílat od 18. ledna (9:00 hod.) do 1. března 2021 (16:00 hod.). Podpora bude vyplacena pouze za dny, kdy bylo provozování podnikatelské činnosti na základě krizových opatření přímo omezeno. Za zaměstnance se budou počítat jak osoby v pracovním poměru, tak i spolupracující OSVČ.

Seznam všech aktuálních i uzavřených kompenzačních programů naleznete zde.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo speciální kalkulačku, která podnikatelům pomůže vypočítat podporu z dotačních programů státu.

Listina základních práv zaměstnance během epidemie koronaviru je k dispozici zde.

Cesty ze zahraniční

Lidé, kteří od 20. prosince 2020 vstoupí na území České republiky, budou muset neprodleně po příjezdu nahlásit svému praktickému lékaři jakékoliv příznaky počínajícího infekčního onemocnění, které na sobě zpozorují. Zároveň budou muset při přechodu státní hranice podstoupit případnou namátkovou kontrolu příznaků infekčního onemocnění a vyšetření na přítomnost koronaviru.

Od 5. ledna 2021 se musí všichni lidé, jež v posledních 14 dnech pobývali déle než 12 hodin na území některého ze států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19 musí před vstupem na území ČR vyplnit elektronický příjezdový formulář. Zároveň, pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech nerozhodne o jiných karanténních opatřeních, musí se na vlastní náklady do 5 dnů od vstupu na naše území podrobit RT-PCR testu na přítomnost SARS-CoV-2. Toto nařízení neplatí pro pracovníky mezinárodní dopravy, občany EU a cizince s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v EU, kteří přes ČR pouze přejíždějí (max. 12 hodin), nebo cestují do/z ČR na dobu nepřesahující 24 hodin.

Lidé bez domova

O nakažené lidi bez přístřeší se postará odbor sociálních věcí magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s několika opatřeními na pomoc lidem bez domova. Nejenže pro ně zavedlo možnost trávit čas v noclehárnách i před den, ale zároveň jim zajišťuje i potřebné vybavení na zimu. Ve spojitosti s koronavirovou krizí pak ministerstvo prodloužilo do 2. listopadu 2020 termín, do kdy mohou sociální služby žádat o mimořádnou dotaci. Více informací zde.

Veřejné toalety

Aby se zamezilo šíření onemocnění covid-19, byly na dobu neurčitou uzavřeny i veřejné toalety. Více informací naleznete zde.

| Poslední úprava: 15. ledna 2021 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 9:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Úterý: (jen objednaní) 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 9:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Čtvrtek: (jen objednaní) 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu