Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Podnikatelé » Veřejné zakázky » Aktuality » Podnikání se v Olomouci daří. Uspěla v krajském klání Města pro byznys

Podnikání se v Olomouci daří. Uspěla v krajském klání Města pro byznys

Podnikání se v Olomouci daří. Uspěla v krajském klání Města pro byznys

16. března 2023 (čt)

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Olomouckém kraji stalo statutární město Olomouc. Obhájila tak prvenství z minulého roku, kdy zpracovatelé výzkumu hodnotili především aktuální rozvoj podnikatelského prostředí. Letos v souvislosti s Olomoucí vyzdvihují zejména nadprůměrné výsledky v testu mystery mailing.

Výzkum, jehož výsledky jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí, zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Podle letošních výsledků se podnikání výborně daří také v Prostějově a Mohelnici.

Olomouc bodovala v testu elektronické komunikace

Statutární město Olomouc má v rámci kraje vůbec nejvyšší počet firem v přepočtu na obyvatele, zároveň také vysoce nadprůměrný počet živnostníků. Kvalitu podnikatelského prostředí podporuje dobrá dopravní dostupnost. Olomouc má nejnižší index stáří, tedy počet lidí starších 65 let k obyvatelům mladším 14 let, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Město myslí na elektromobilitu, počet dobíjecích stanic je zde v rámci Olomouckého kraje nejvyšší. Počet obyvatel v krajském městě stoupá, na což adekvátně reaguje bytová výstavba. Svědčí o tom nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel, tak i nejvyšší počet dokončených bytů v přepočtu ku meziroční změně počtu obyvatel. V rámci kraje dosáhla Olomouc vysoce nadprůměrného výsledku v testu elektronické komunikace, který ověřuje, jak kvalitně a včas odpovídají živnostenské úřady na fiktivní podnikatelské dotazy.

„Jsem moc rád a velmi si vážím ocenění, které Olomouc v tomto průzkumu získala. V posledních letech se snažíme stále více propojovat město s podnikatelskou sférou, a to na mnoha různých úrovních – podporujeme komunikaci mezi úředníky i politickým zastoupením města s podnikateli, ať už individuálními živnostníky nebo organizacemi a svazy, které podnikatele zastupují. Fungující komunikace a vzájemná spolupráce dělá strašně moc. Daří se nám tak získávat zpětnou vazbu a zlepšovat podmínky, aby se v Olomouci lépe podnikalo. Kromě samotné spolupráce s podnikateli u nás stavíme na strategických dokumentech města Olomouce. Důležité také je, že město i přes složitou ekonomickou situaci nezastavuje investice. Naopak se snažíme do úprav městského majetku vynakládat stále větší prostředky, tak abychom vytvářeli dostatečný prostor i pro podnikatele a zaměstnance. Zároveň zatraktivňujeme veřejná prostranství a město jako takové z pohledu například turistického ruchu, což je pro podnikatele v Olomouci důležité,“ říká primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

Celkové pořadí – Město pro byznys 2022

 1. Olomouc
 2. Prostějov
 3. Mohelnice
 4. Litovel
 5. Lipník nad Bečvou
 6. Šternberk
 7. Jeseník
 8. Zábřeh
 9. Přerov
 10. Hranice
 11. Konice
 12. Uničov
 13. Šumperk

Město pro byznys je srovnávací výzkum, který již šestnáctým rokem vyhodnocuje podnikatelské prostředí ve všech obcích s rozšířenou působností v ČR a městských částech Hlavního města Prahy. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom. Data vyhodnocuje agentura pro informace a analýzy Datank. Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma podpory malého a středního podnikání a poskytnout zpětnou vazbu radnicím. 

Poslední úprava: 16. března 2023 (čt)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon