Podchod pod kolejemi spojí Hodolany
Na pondělí 6. listopadu připravují České dráhy zprovoznění podchodu, který spojí hlavní nádraží ČD a celý přednádražní prostor v Jeremenkově ulici s městskou částí Hodolany.
Vyústění v Táborské ulici v budoucnu jednou doplní nově připravované Železniční muzeum a časem možná také autobusové nádraží. Podchod navazuje na část zprovozněnou už v roce 2003 v rámci rekonstrukce přednádraží.
Stavbu provádělo sdružení firem s názvem : ”Rekonstrukce kolejiště Olomouc, hlavní nádraží” ve složení ŽS Brno (nyní OHL ŽS), a.s., Firesta - Fišer, rekonstrukce, stavby a.s. a TOMI - REMONT a.s. Prostějov.
České dráhy, a. s., a Správa železniční dopravní cesty s.o. oficiálně zahájily výstavbu prodloužení nového podchodu v železniční stanici Olomouc hl. n. - loni - 5. září 2005.
Podchod byl vyprojektován na základě studie schválené v roce 2001. V roce 2002 došlo k rozdělení výstavby podchodu na dvě části. První úsek podchodu po 4. nástupiště byl uveden do provozu v roce 2003. Druhý úsek u kterého se právě zahajuje provoz je z hlediska bezpečnosti klíčovou akcí v celém uzlu. V úseku cca jednoho kilometru není žádné propojení městské části Hodolany s centrem. Při přecházení kolejí Českých drah bývá výrazně ohrožena bezpečnost železničního provozu. Realizací této akce bylo zajištěno propojení přednádražního prostoru s městskou částí Hodolany pod kolejištěm železniční stanice. Prodloužení podchodu umožní cestující veřejnosti bezpečný přístup k autobusovému nádraží ulicemi Trocnovskou a dále Sladkovského.
Stavbu první části podchodu realizovala firma ŽS Brno a.s. s náklady 105, 384 mil. Kč. Na prodloužení podchodu byly finanční prostředky hrazeny ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Náklady na projektovou přípravu činily 2 248 000,- Kč. Náklady na realizaci výstavby činí 68, 874 mil. Kč bez DPH. Z této celkové částky bude podíl na majetku ČD a.s. ve výši 21,686 mil. Kč a podíl na majetku SŽDC s.o. ve výši 44,949 mil. Kč.
Projektovou dokumentaci na prodloužení podchodu zpracovala společnost Moravia Consult Olomouc a.s.. Prodloužení podchodu navazuje na nový staniční podchod v místě dnešního 4. nástupiště. Prodloužení je přímé, přičemž osa podchodu není v celé délce pod kolejištěm půdorysně lomena. Tubus podchodu o šířce 4,5 m a délce 65 m je tak veden pod stávajícími kolejemi č. 10,12,14,16,18,20,22,24,26,28 a 30. Kolej č. 14 je přerušena a je zbudováno schodiště a výtahové šachty v místě budoucího 5. ostrovního nástupiště po úroveň terénu. Prodloužení podchodu je na hodolanské straně ukončeno zastřešeným výstupním objektem s výtahem pro imobilní občany, Podchod je zabezpečen kamerovým systémem s výhledovým napojením na Městskou Policii.
Další významnou částí stavby jsou parkovací plochy v areálu ČD navazující na výstupní objekt podchodu. Jsou rovněž zřízena parkovací stání pro náhradní autobusovou dopravu.
Stavba prodloužení podchodu je jedním z postupných kroků ke zvýšení významu olomoucké osobní stanice v souladu s narůstajícím významem přednádražního prostoru. Výhledově v souladu s územním plánem města Olomouc přispěje k integraci osobního nádraží jakožto komunikačního a potažmo komerčního centra do revitalizované lokality celého olomouckého uzlu.
V současné době je v rámci projektové přípravy zpracovávána dokumentace na opravu stávajícího staničního podchodu, která bude řešit kromě problematiky zatékání i sjednocení vzhledu veřejně přístupných podzemních prostor olomoucké železniční stanice.
Vybudovaný podchod zároveň poslouží jako hlavní přístupová komunikace k plánovanému Železničnímu muzeu v Olomouci, které se zde zřizuje pod záštitou nadace “Okřídlené kolo”.
Aleš Ondrůj
Tiskový mluvčí Českých drah, a. s.
Autor: Mgr. Ivan Rašťák | Poslední úprava: 19. října 2006 (čt)