Intenzifikace čistírny odpadních vod pokračuje
S aktuálním stavem stavebních a technologických prácí souvisejících s nezbytnou intenzifikací městské čistírny odpadních vod v Olomouci-Nových Sadech se ve středu 23. listopadu seznámili novináři a také primátor města Martin Tesařík.
STŘEDOMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ plní svůj závazek vůči městu Olomouci
Pokračuje intenzifikace ČOV Olomouc za 70 miliónů korun
Olomouc, 23. listopadu - STŘEDOMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., nejvýznamnější provozovatel vodohospodářské infrastruktury ve středomoravském regionu, úspěšně pokračuje v intenzifikaci čistírny odpadních vod Olomouc (ČOV), v investici v celkové výši dosahující 70 milionů korun, ke které se zavázala v červenci 2004. Jak stavba probíhá se dnes přišli informovat zástupci vlastníka ČOV Olomouc - statutárního města Olomouce, radní v čele s primátorem Martinem TESAŘÍKEM a také ředitel Vodohospodářské společnosti Olomouc Vladimír PROCHÁZKA.
"STŘEDOMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ převzala odpovědnost za dosažení kvality vypouštěných odpadních vod z čistírny odpadních vod (ČOV) Olomouc podle nové legislativy vyplývající ze závazků ČR vůči EU v oblasti životního prostředí," připomněl Martin TESAŘÍK detaily vzájemné spolupráce. "Intenzifikace ČOV navazuje na první etapu projektu rekonstrukce a dobudování kanalizační sítě na území města Olomouce, pro jehož realizaci získalo město Olomouc finanční dotace z evropských fondů."
V rámci probíhající intenzifikace byly dokončeny stavební, technologické a elektro práce na jedné polovině aktivační nádrže, přičemž přes tuto rekonstruovanou část již probíhá čištění odpadních vod přitékajících na ČOV. Probíhají stavební a montážní práce na druhé polovině aktivační nádrže a práce na dalších souvisejících objektech (čerpací stanice kalových vod, dávkovací stanici chemikálií).
"Spolupráce veřejného a soukromého sektoru v rámci ověřeného vodárenského provozního modelu je logickým pokračováním vzájemně výhodné spolupráce mezi Statutárním městem Olomouc a SMV, která využívá silného zázemí vodárenské skupiny Veolia Water, největší společnosti na českém vodohospodářském trhu na municipální i průmyslové úrovni," řekl Ota MELCHER, generální ředitel společnosti STŘEDOMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ.
ČOV Olomouc
ČOV v Olomouci, která je majetkem Statutárního města Olomouce, před zahájením intenzifikace v červnu 2006 nesplňovala nařízení vlády, které harmonizuje právo ČR se směrnicí EU z pohledu odtoku živin do řeky Moravy. ČR se zavázala, že se postará o čištění městských odpadních vod v aglomeracích nad 10 tisíc ekvivalentních obyvatel (EO) do roku 2006 a nad 2 tisíce EO do roku 2010. Nesplnění tohoto závazku, vyplývajícího z neočekávaného rozhodnutí ČR, že celé území České republiky je označeno za tzv. citlivou oblast, může EU penalizovat.
Finanční memorandum uzavřené mezi Evropskou komisí a Českou republikou, týkající se poskytnutí finanční pomoci (10.123.400 EUR) ze zdrojů ISPA na projekt "Rekonstrukce a dobudování kanalizační sítě města Olomouc" stanoví podmínku, že závěrečná zpráva musí podat důkaz o tom, že čistírna odpadních vod, na niž bude kanalizační síť napojena, odpovídá normám pro eliminaci znečištění odpadních vod v případech aglomerací s počtem EO vyšším než 10.000, tj. v tzv. citlivých oblastech.
Po dokončení intenzifikace (dokončení stavby: duben 2006, uvedení do trvalého provozu: prosinec 2007) by měl technologický systém ČOV pracovat tak, aby při minimální teplotě byl schopen nitrifikace a v ročním průměru dosáhl odtokové koncentrace Ncelk pod 10 mg/l.
STŘEDOMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s., již v průběhu let 2000-2002 investovala do intenzifikace ČOV Olomouc z vlastních prostředků 120 milionů korun. Hlavními přínosy stavby bylo splnění aktuálních požadavků legislativy v oblasti vypouštění odpadních vod a zvýšení spolehlivosti provozu se zvýšením prvků automatizace provozu. Akce současně vytvořila podmínky pro úpravu ochranného pásma ČOV Olomouc a tím zajištění dalšího rozvoje záměrů města Olomouc v okolní lokalitě.
Autor: Mgr. Ivan Rašťák | Poslední úprava: 23. listopadu 2005 (st)