Radar upozorní řidiče na překročení rychlosti
Městská policie Olomouc začíná testovat v prvních dnech roku 2004 mobilní radar - zařízení pro měření rychlosti VIASIS 3000 od firmy Promatt. Preventivní model radaru byl pořízen v rámci v rámci Programu prevence kriminality na rok 2003.
Z celkových nákladů ve výši 208 tis. korun činila dotace od Ministerstva vnitra 177 tis. Kč.
Na světelném panelu umístěném na stativu, případně na sloupu veřejného osvětlení se znázorní okamžitá rychlost projíždějícího vozidla. Při překročení povolené rychlosti začne údaj na panelu svítit přerušovaně a může zároveň začít blikat výstražné žluté světlo. Celé zařízení je přenosné, takže ho lze v terénu operativně přemisťovat podle potřeby. Radar je vybaven také zařízením k zaznamenávání konkrétních údajů o datu, čase, rychlosti a počtu projíždějících vozidel. Takto získaná a vyhodnocená data budou sloužit nejen policejním složkám k monitorování lokalit, kde není na území města řidiči dodržována rychlost a kde je třeba přikročit také k represivním opatřením ze strany Policie ČR, ale zároveň odboru dopravy k mapování průjezdnosti vozidel. Na vytipovaných místech bude možné případně instalovat jiná technická opatření ke zklidnění provozu (retardéry, výstražná upozornění apod.).
Ve spolupráci s DI Policie ČR bude radar už během zhruba měsíčního zkušebního provozu umisťován do vytipovaných míst se zvýšenou nehodovostí, do blízkosti školských zařízení (např. ZŠ Holečkova) a do míst, která řidiče svádějí k nedodržování stanovené rychlosti (např. vjezdy a výjezdy z města). Městská policie Olomouc přitom bude využívat dosavadních zkušeností kolegů ze Šternberka, kde preventivní radar využívají jako zřejmě jediní v Olomouckém kraji už zhruba tři roky.
Autor: Mgr. Ivan Rašťák | Poslední úprava: 12. ledna 2004 (po)