Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Média » Tiskové zprávy » Budovu divadla znovu ozdobí dřevěné „kastláky“. Zástupci města spolu s vedením divadla zkontrolovali, jak probíhají stavební práce

Budovu divadla znovu ozdobí dřevěné „kastláky“. Zástupci města spolu s vedením divadla zkontrolovali, jak probíhají stavební práce

Budovu divadla znovu ozdobí dřevěné „kastláky“. Zástupci města spolu s vedením divadla zkontrolovali, jak probíhají stavební práce

19. července 2022 (út)

Rekonstrukce budovy divadla pokračuje v čase divadelních prázdnin i letos. Na fasádě Moravského divadla ze strany Horního náměstí se v těchto dnech provádí výměna všech oken; stávající plastová nahrazují dřevěná špaletová. Na jevišti zase probíhá renovace protipožární opony. Dnes dopoledne se uskutečnil kontrolní den, kterého se zúčastnili primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek a náměstkyně primátora Markéta Záleská spolu s technickým náměstkem Moravského divadla Bohuslavem Krausem a ředitelem Moravské filharmonie Jonášem Harmanem.

Jedná se o druhou etapu celkové revitalizace svrchního pláště budovy Moravského divadla a Moravské filharmonie. Již loni se Moravské divadlo dočkalo opravy střechy. Letos jsou v termínu od 11. do 30. července instalována dřevěná kastlová okna. Dodavatelem je Truhlářství Urban. Plastová okna půjdou pryč po 30 letech. „Výměnu oken provádíme zejména z estetických důvodů. Budova divadla z roku 1830 je kulturní památkou, proto přichází změna v souladu s památkovou péčí o tento objekt,“ objasnil Karel Měsíček z oddělení správy budov Moravského divadla.

Přítomní se šli podívat do prostoru Moravské filharmonie, kde se připravují špalety pro instalaci nových oken, přičemž měli na referenčním kusu možnost vidět, jak budou okna vypadat. „Jsem rád, že se nám daří historickou budovu našeho divadla postupně citlivě zvelebovat. Navázali jsme na loňskou opravu střechy, v příštím roce bychom chtěli zajistit renovaci fasády a nasvícení,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

S výměnou oken na budově Moravského divadla byl spokojený i primátor města Mirek Žbánek: „Celkem oprávněně nás občas majitelé domů v památkové zóně, kteří chtěli vyměnit okna za plastová a narazili na zamítnutí památkového úřadu, konfrontovali s tím, jak je možné, že na budově divadla plastová okna být můžou. Jsem proto rád, že se nyní napravuje ten necitlivý zásah před třiceti lety a že tak důležitá budova v centru města bude konečně také vyhovovat požadavkům památkové péče.“

Předpokládané náklady činí přibližně 918 tisíc korun bez DPH. Na pokrytí této částky se podílí statutární město Olomouc s přispěním Ministerstva kultury České republiky. „Péče o kulturní objekty je jednou z našich priorit. Dřevěná okna na historickou budovu patří, proto jsme výměnu jednoznačně podpořili,“ shrnula náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Hosté se šli také podívat do hlavního sálu Moravského divadla, kde se na jevišti dokončuje renovace protipožární opony. „Cílem je vylepšení protipožárních vlastností a elektronického zabezpečovacího systému,“ vysvětlil technický náměstek Bohuslav Kraus s tím, že předpokládané náklady se dostanou přibližně na 880 tisíc korun bez DPH a budou hrazeny z příspěvku statutárního města Olomouce a dotace Olomouckého kraje ve výši zhruba 450 tisíc korun.

Kvůli lešení je před divadlem na Horním náměstí zábor chodníku a vozovky. Divadelní ulice zůstává průchozí. V červenci je pokladna divadla uzavřená, vstupenky na srpnová představení na Korunní pevnůstce je možné zakoupit v infocentru radnice.

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

Fotografie:

| Poslední úprava: 19. července 2022 (út)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu