Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Desítky milionů na rekonstrukce škol v Olomouci, raritou bude i třída na střeše « Tiskové zprávy « Média

Sociální sítě

Média » Tiskové zprávy » Desítky milionů na rekonstrukce škol v Olomouci, raritou bude i třída na střeše

Desítky milionů na rekonstrukce škol v Olomouci, raritou bude i třída na střeše

Desítky milionů na rekonstrukce škol v Olomouci, raritou bude i třída na střeše

5. května 2020 (út)

Nové moderní učebny s chytrým vybavením, výtahy, tělocvičnu, dílny, cvičnou školní kuchyň, ale třeba i třídu na střeše, taková vylepšení dostanou další tři školy v Olomouci. V květnu se rozbíhá první a vůbec největší z letošních investic, rekonstrukce Základní školy Dvorského na Svatém Kopečku. Postupně se přidají budovy škol ve Slavoníně a ZŠ Holečkova.

„Záleží nám na prostředí, kde děti vyrůstají a nemůžeme si dovolit investice do škol zanedbávat. Pracujeme zároveň na dlouhodobém investičním plánu města, který definuje další potřeby. Celkově se blížíme k částce 350 milionů korun, které bychom měli do škol v budoucnu investovat,“ uvedl při návštěvě ZŠ Dvorského primátor Mirek Žbánek.

Investice za 25 milionů korun promění základní školu na Svatém Kopečku zásadním způsobem. Stavební úpravy, které budou trvat 11 měsíců, zcela změní stávající dispozice budovy. Ve škole vznikne úplně nová tělocvična, výtah, čtyři odborné učebny a zázemí pro učitele. „Vyklízíme a připravujeme,“ potvrzuje ředitel Základní školy Dvorského Jan Kolísko. „Těšíme se na nové učebny fyziky a chemie, počítačovou třídu, cvičnou školní kuchyňku i učebnu dílen. Nová tělocvična bude skutečně prostorná, jednou tak velká než ta stávající a procházet bude dvěma podlažími,“ popisuje budoucí prostory školy ředitel Kolísko.

Součástí stavby je i nutná úprava střechy, na které vznikne olomoucká školní rarita, venkovní učebna na střešní terase. „Budova školy musí projít celkovou rekonstrukcí včetně dožitých stropních konstrukcí. Díky tomu vznikne unikát v rámci našich městských škol, což je venkovní učebna na střeše s parádním výhledem, kde bude instalován i astronomický dalekohled,“ prozradil investiční náměstek primátora Martin Major.

„Jde o jednu ze tří letošních strategických investic v oblasti školství. Jsem rád, že se přípravu podařilo dotáhnout do konce. Kromě prostředků na stavební práce směřují další tři miliony korun na vybavení tříd nábytkem, učebními pomůckami i počítačovým vybavením,“ vypočítal náměstek primátora pro školství Karel Konečný.

Nového moderního prostoru si budou moci zanedlouho užívat také žáci i učitelé v základní škole ve Slavoníně. I tam se v průběhu července rozběhnou stavební práce na přístavbě školy za zhruba 17 milionů korun. Do vybavení učeben město investuje dalších více než 2,5 milionu korun. „Máme málo prostoru, proto na změny čekáme a jsme rádi, že se letos uskuteční. U nás vzniknou dvě odborné učebny, budeme mít rozšířený prostor šaten, bezbariérový vstup, výtah a novou servrovnu,“ těší se ředitelka školy Eva Kaněčková.

S financováním náročných investic ve školách pomohou městu i tentokrát evropské dotace. „Na ZŠ Dvorského nám byla schválena dotace z IROP prostřednictvím ITI Olomoucké aglomerace částka ve výši 7,5 milionu na stavební úpravy učeben. Na přístavbu dvou učeben ve Slavoníně jsme ze stejného programu získali 12,7 milionu korun,“ objasnil náměstek primátora Matouš Pelikán, který má na starosti dotační projekty.

V letošním roce se už městu podařilo dokončit rekonstrukci jídelny v ZŠ Svatoplukova za 7 milionů korun. O lepší školy i vybavení učeben se město postaralo také loni. Moderní odborné učebny, cvičné kuchyňky, dílny a třídy vybavené IT technologiemi vznikly v ZŠ Gorkého v Pavlovičkách, ZŠ Heyrovského a v ZŠ Náves Svobody v Holici. Všechny investice byly zaměřené na podporu polytechnického vzdělávání.

Fotografie:

| Poslední úprava: 5. května 2020 (út)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu