Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomouc je lídrem v oblasti udržitelné mobility. Teď se inspiruje ve Vídni « Tiskové zprávy « Média

Sociální sítě

Média » Tiskové zprávy » Olomouc je lídrem v oblasti udržitelné mobility. Teď se inspiruje ve Vídni

Olomouc je lídrem v oblasti udržitelné mobility. Teď se inspiruje ve Vídni

Olomouc je lídrem v oblasti udržitelné mobility. Teď se inspiruje ve Vídni

10. května 2019 (pá)

Jak nejlépe plánovat dopravu ve městě, jak lze zklidnit a zpříjemnit veřejný prostor? Těmito tématy se zabývala 5. česko-slovenská konference sítě měst CIVINET, která se odehrála v Bratislavě. Síť měst CIVINET, k jejímž zakládajícím členům patří i Olomouc, se zaměřuje na téma udržitelné mobility, čisté a energeticky efektivní městské dopravy a její členové se aktivně zabývají udržitelným dopravním plánováním a své potřeby i zkušenosti vzájemně mezi sebou sdílí.

Letošním tématem bylo ohlédnutí za přípravou první generace plánů udržitelné městské mobility. Své zkušenosti prezentovali například zástupci Ministerstva dopravy ČR, Ministerstva dopravy a výstavby SR, měst Bánská Bystrica a Litoměřice či holandské společnosti Ecorys, která se zaměřuje na vyhodnocování naplňování dopravních strategií. Následně v rámci workshopu proběhla mezi jednotlivými účastníky výměna zkušeností s pořizováním plánu udržitelné městské mobility. „Právě v této oblasti jsme mohli účastníkům, zejména těm za Slovenska, předat naše zkušenosti, jelikož my jsme si již celým tímto procesem úspěšně prošli. Náš plán udržitelné mobility schválilo zastupitelstvo už v červnu minulého roku,“ řekl primátor Miroslav Žbánek.

Účastníci konference se vydali i do ulic slovenského hlavního města, aby v praxi posoudili některé příklady zklidnění dopravy a veřejného prostoru. Inspirativní byla i exkurze do nové vídeňské čtvrti Aspern Seestadt. Jedná se o jeden z největších rozvojových záměrů v Evropě pro přibližně 20 tisíc obyvatel s inovačními opatřeními k eliminaci automobilové individuální dopravy a vytvoření tzv. městské části krátkých vzdáleností s vynikajícím spojením s centra města pomocí veřejné dopravy. „Například dlouhodobé parkování vozidel je řešeno pouze v podzemních parkovištích nebo parkovacích domech, parkování na ulici je pouze krátkodobé a zajišťuje tak více prostoru pro chodce a cyklisty,“ komentoval poznatky z Vídně primátor Žbánek. Dalším zajímavým řešením je vytvoření fondu mobility, financovaného z poplatků za výstavbu a provoz garáži. Z těchto peněz je pak podporováno např. půjčování klasických kol, elektrokol či nákladních kol.

Součástí konference byla i valná hromada spolku, přičemž byla Olomouc, společně s Jihlavou a Hradcem Králové, opětovně zvolena na další dva roky do Řídící rady. Následně Řídící rada zvolila rovněž na následující dva roky město Olomouc Manažerem sítě a primátora Miroslava Žbánka předsedou Politické rady spolku. „Tímto krokem vysílá město Olomouc jasný signál, že chce být i nadále velmi aktivní na poli udržitelné mobility a být inspirativní i pro ostatní města v ČR, ale i v rámci celé Evropy,“ řekl primátor Miroslav Žbánek. 

Fotografie:

| Poslední úprava: 10. května 2019 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu