Nová Cena primátora bude dlouhodobě připomínat osobnosti Olomouce
Zdravý patriotismus, respekt k tradicím a úctu k významným osobnostem města má posílit nově ustavená Cena primátora města Olomouce.
Ocenění bude moci získat ten, kdo bude mít prokazatelný přínos v oblasti občanské společnosti a demokracie v Olomouci a v oblasti hospodářského rozvoje města. Cena svým výtvarným zpracováním připomene dvě významné osobnosti veřejného života Olomouce 20. století, Karla Mareše a Milana Hořínka.
„Nově udělovaná cena nemá ambici zastínit tradičně udělované Ceny města Olomouce, má naopak vytvořit další prostor pro ocenění obyvatel města či případně kolektivů za jejich přínos v oblasti hospodářského rozvoje a rozvoje občanské společnosti a demokracie,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.
Cena primátora města Olomouce udělovaná za přínos pro rozvoj občanské společnosti a demokracie má zvýšit povědomí o hodnotách, které by měly být pro každého občana nedotknutelné, a v jejich spojení o výrazných osobnostech, jež jsou jejich nositeli. „Cena je sice určena zejména obyvatelům Olomouce, není však striktní podmínkou, aby nositel byl Olomoučan,“ uvedl primátor. Cena udělovaná za přínos v oblasti hospodářského rozvoje města Olomouce si klade za cíl prezentovat úspěšné živnostníky, malé a střední podnikatele z Olomouce. „Jsou hybnou silou každé úspěšné tržní ekonomiky mimo jiné i tím, že vytvářejí ne bezvýznamnou nabídku dobře placených a dlouhodobě stabilních pracovních míst. Právě tato skupina obyvatel byla v minulosti poněkud přehlížena,“ doplnil primátor Staněk.
Podoba plakety zahrnuje portréty dvou osobností olomouckého veřejného života, Karla Mareše a Milana Hořínka. Autorem plakety je olomoucký výtvarník Petr Kuba. „Medaile je dvoustranná, je odlita z cínu a patinovaná. Při ztvárnění bylo asi nejtěžší vystihnout podobu obou portrétovaných mužů,“ uvedl autor Petr Kuba.
Karel Mareš byl prvním českým starostou Olomouce, Milan Hořínek pak prvním demokratickým polistopadovým primátorem. „Oba tito první mužové Olomouce přebírali město v nelehké hospodářské i společenské situaci a oba se svého úkolu zhostili se ctí,“ vyzdvihl primátor Antonín Staněk.
Cenu primátora města Olomouce si ocenění poprvé převezmou z rukou primátora Antonína Staňka v pátek 11. září 2015, a to před zahajovacím open air koncertem Moravské filharmonie Olomouc, který se uskuteční na Horním náměstí u příležitosti Dnů evropského dědictví. „Cena bude vždy předávána k výročí 6. září, kdy se roku 1919 první český starosta Karel Mareš ujal řízení města,“ objasnil primátor.
Před 96 lety přišel na olomouckou radnici první český starosta
V neděli 6. září tomu 2015 bylo právě 96 let, co se úřadu olomouckého starosty ujal JUDr. Karel Mareš. Ten byl jako první Čech zvolen na kandidátce Československé sociálně demokratické strany dělnické do starostenského postu v komunálních volbách v červnu 1919. Ty měly také své prvenství, byly prvními, kde mohli lidé volit své zástupce do samospráv na základě všeobecného, rovného a demokratického principu.
První český starosta Olomouce pocházel ze středních Čech. Po maturitě roku 1891 na berounském gymnáziu absolvoval právnickou fakultu na české univerzitě v Praze. Po promoci na doktora obojího práva nastoupil službu v justici u okresního soudu v Novém Městě na Moravě, odtud přešel k soudu do Přerova a v roce 1910 byl v hodnosti soudního rady přeložen do Olomouce. Díky svým organizačním schopnostem a ostatním kladným vlastnostem uznávané osobnosti si jej olomoucká sociální demokracie vybrala na svou kandidátku do prvních komunálních voleb. Volby roku 1919 skončily jasným vítězstvím sociální demokracie, kdy pro československou sociální demokracii hlasovalo 43,2% českých voličů a německé dalo svůj hlas 49,2% Němců. Na první schůzi nově ustaveného městského zastupitelstva 3. července 1919 byl doktor Karel Mareš zvolen prvním českým starostou města a o několik měsíců později, 6. září 1919, přebírá od dočasné Správní komise vedení města. Před ním stojí nesmírně obtížné úkoly, a to zvládnout důsledky 1. světové války v rozvráceném zásobovacím systému nebo se vypořádat se zanedbanou péčí o městský majetek. V čele města stojí až do místních voleb v roce 1923, kdy sice opět zvítězila sociální demokracie, avšak starostou se stal národní demokrat JUDr. Richard Fischer.
„Ačkoli se může zdát čtyřleté období 1919 – 1923 v bohatých dějinách Olomouce jen pomyslnou „kapkou v moři“, byly to klíčové roky, kdy se formovala česká samospráva v našem městě. Měli bychom být vděční tehdejším osobnostem veřejného života za to, jak se dokázaly vypořádat s nelehkým úkolem a vybudovat z Olomouce prosperující české město. Na jejich základech pak mohly a dodnes mohou stavět i další generace starostů a primátorů,“ řekl primátor Olomouce Antonín Staněk.
I to byl jeden z motivů, proč se stávající vedení města rozhodlo zřídit „Cenu primátora města Olomouce“, která vedle portrétu prvního polistopadového primátora doktora Milana Hořínka nese rovněž podobiznu právě doktora Mareše. Není náhodou, že cena bude vždy předávána k výročí 6. září, kdy se roku 1919 první český starosta ujal řízení města.
Doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D. (primátor města) a Mgr. Filip Žáček (člen městské rady)
Medailonky oceněných
prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c. (narozen 1937)
Český anglista, literární historik a teoretik, překladatel a bývalý senátor Senátu Parlamentu České republiky (1996 – 1998, 2000 – 2006) a rektor Univerzity Palackého v Olomouci (1990 – 1997), laureát Ceny města Olomouce (1997) za práci pro rozvoj Univerzity Palackého v Olomouci.
Cena primátora města Olomouce je prof. PhDr. Josefu Jařabovi, CSc., dr. h. c. udělena:
- Jako první polistopadový rektor Univerzity Palackého v Olomouci (byl zvolen v lednu 1990) se významnou měrou podílel na posttotalitní renesanci olomoucké univerzity, společně s týmem prorektorů usiloval o otevření se univerzity moderním způsobům výuky a myšlení, do Olomouce přivedl mnoho osobností světové kultury a literatury – měl tak klíčový podíl na skutečnosti, že v roce 1996 ocenila mezinárodní porota olomouckou univerzitu prestižní cenou Hannah Arendtové coby nejlepší z 25 institucí, které se snažily v exkomunistických zemích o reformu vzdělávání a vědy
- Olomouckou univerzitu a její sídlo, město Olomouc, reprezentoval světově uznávaný anglista a amerikanista jako hostující profesor na řadě zahraničních univerzit, např. Univerzita Harvard, Univerzita v Oregonu, aj. Zastával rovněž prestižní funkci rektora Středoevropské univerzity v Budapešti a ve Varšavě. Získal čestné doktoráty na Mount Mercy College, Cedar Rapids, Iowa, na Moravian College, Bethlehem, Pennnsylvania a na Univerzitě v Durhamu v Anglii
- Stal se laureátem Ceny města Olomouce za rok 1997 za práci pro rozvoj Univerzity Palackého v Olomouci.
- V prvních polistopadových komunálních volbách v roce 1990 byl zvolen do městského zastupitelstva a do Rady města Olomouce
- Jako nezávislý kandidát byl dvakrát zvolen do Senátu Parlamentu České republiky, v němž jako senátor naplňoval svůj politický mandát skutky užitečnými pro celou společnost s důrazem na respekt a úctu k hodnotám demokracie a humanismu
- Jeho neutuchající akademickou aktivitu a trvalé zviditelňování olomoucké univerzity v zahraničí ocenila Univerzita Palackého v Olomouci udělením prestižní ceny Františka Palackého za rok 2012
- Občansky a společensky aktivní zůstal prof. Josef Jařab i po odchodu z oficiální politiky v roce 2006
Ing. Jiří Žák, předseda představenstva společnosti FARMAK, a.s.
Ing. Jiří Žák vystudoval v roce 1960 VŠCHT v Pardubicích obor technologie a organická chemie látek. Po studiu nastoupil do státního podniku FARMAKON jako samostatný výzkumný a vývojový pracovník. V roce 1990 byl zvolen ředitelem státního podniku a v této funkci působil do roku 1995. Po privatizaci státního podniku v roce 1996 vznikla společnost FARMAK, a.s. a Ing. Jiří Žák se stal jejím generálním ředitelem a předsedou představenstva.
FARMAK, a. s., je ryze česká chemicko-farmaceutická společnost zaměřená na vývoj, výrobu a marketing výrobků ze dvou produktových skupin:
- aktivních farmaceutických ingrediencí – léčivých látek
- chemických meziproduktů a specialit
Klíčovou roli pro výkon společnosti má z dlouhodobého pohledu výroba a prodej aktivních farmaceutických ingrediencí. Společnost je významně exportně zaměřená, přičemž mezi nejvýznamnější exportní teritoria patří státy EU, USA, Indie, Japonsko a Švýcarsko.
Součástí strategie společnosti je Integrovaná politika kvality, environmentu a prevence závažných havárií. Systém jištění jakosti vyhovuje požadavkům cGMP. Výroba podléhá pravidelné inspekci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), inspekci americké Food and Drug Administration (FDA) a zákaznickým auditům.
FARMAK, a.s. má zavedený a certifikovaný integrovaný systém řízení kvality a ochrany životního prostředí podle norem ČSN EN ISO 9001 a ČSN EN ISO 14001.
FARMAK, a.s., věnuje velkou pozornost problematice životního prostředí, bezpečnosti práce a provozu a společnost je tak již několikanásobným držitelem certifikátu RESPONSIBLE CARE.
V současnosti FARMAK, a.s. zaměstnává přibližně 240 pracovníků, na které jsou kladeny vysoké požadavky na kvalifikaci a vzdělání.
Pod jeho vedením se společnost FARMAK, a.s. drží přesvědčení, že jen nové výstupy z vlastního výzkumu a vývoje umožní uspět na náročných světových trzích a současně se snaží poskytovat produkty v souladu s příslušnými předpisy a s požadavky zákazníků při trvalé kontrole nad dopadem veškerých svých činností na životní prostředí.
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 11. září 2015 (pá)