Silniční piráty zastaví „noční celočervená“
Leckdo zažil, jak se občas v nočních hodinách některý silniční pirát řítí městem rychlostí dvojnásob překračující povolené hodnoty. V domnění, že to je snad v noci bezpečnější, zkoušejí někteří řidiči hazardní jízdy přes město. Radnice teď zkouší opatření, které by je mohlo zastavit.
Případy nočních silničních pirátů samozřejmě registruje také policie, a to i v rámci následků, tedy vážných nehod. Novinkou, která by v tomto počínání mohla hazardérům zabránit, je zavedení takzvané noční celočervené. Systém, který má zastavit neukázněné řidiče, se už osvědčil například v Ostravě a Brně. V Olomouci je toto nové opatření nyní v provozu na křižovatce u hodolanského divadla.
„Jedná se o speciální provoz, určený pro lokality s rizikem dopravních nehod, způsobených rychlou jízdou, ke které některé křižovatky řidiče svádí, a to i z vedlejších směrů, neboť charakter komunikace budí dojem, že se jedná o hlavní silnici,“ vysvětluje Jiří Zukal ze společnosti Patriot, která úpravu křižovatky provedla. „Taktéž k tomu může pomoci přesvědčení řidičů, že křižovatka je tak rozlehlá a přehledná, že dokáže bezpečně zastavit. Předmětná lokalita je toho typickým příkladem.“
Režim funguje tak, že se večer světelné signalizační zařízení přepne do signálního plánu, v němž na všech signálních skupinách pro vozidla a chodce svítí signál Stůj. Signál Volno se rozsvítí teprve na těch semaforech, u nichž bude zaregistrována poptávka detekčním systémem. U vozidel jako detekce funguje indukční smyčkový detektor, u chodců tlačítko. Jiná signální skupina semaforů, která poptávku mít nebude, se doplní jen výjimečně. V tomto režimu se semafory pro rozsvícení zelené „vybírají“ podle hesla „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Pokud v době svícení signálu Volno na kterékoliv signální skupině dojde k zaregistrování vozidla jedoucího z nekolizního směru, toto se do právě probíhající fáze okamžitě doplní.
„Tato úprava byla součástí projektu rekonstrukce světelného signálního zařízení křižovatky Tovární - Rolsberská, která probíhala na jaře letošního roku a mohla být dokončena až nyní, po dokončení pokládky živičného koberce na ulici Lipenská,“ říká vedoucí odboru dopravy Petra Pospíšilová. „Do těchto nových vrstev byly až nyní osazeny detekční smyčky, které jsou pro tento systém nezbytné.“
Výsledkem úpravy je stav, kdy vozidlo jedoucí nejvyšší povolenou rychlostí křižovatkou projede zcela plynule, protože je předem detekováno s takovým předstihem, že se zelený signál rozsvítí do jeho jízdy. Auto, překračující povolenou rychlost, bude naopak muset zpomalit nebo úplně zastavit. „Závěrem ještě dodejme, že k rozsvícení signálu Volno do plynulé jízdy dojde jen za předpokladu, že nebude svítit signál Volno z kolizního směru nebo že se ještě nebudou uplatňovat mezičasy kolizních směrů,“ dodává Jiří Zukal. Tento režim by tedy měl z hlediska rychlostí usměrnit či upravit, nikoliv zastavit silniční provoz na křižovatce v nočních hodinách. Režim byl testován a schválil jej i Dopravní inspektorát Policie ČR.
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 8. ledna 2015 (čt)