Tiskové zprávy
Zhruba čtyři sta tun písku je v lokalitách ohrožených povodní. Pytle s již nepotřebným pískem bude možné vrátit v bývalých neředínských kasárnách příští týden. Do té doby by měly být uloženy tak, aby nebránily průjezdu na městských komunikacích.
Ve středu ráno klesla hladina Moravy na vodočtu Nové Sady na 2. stupeň povodňové aktivity. V Chomoutově i na zaplavených komunikacích v Olomouci postupně začíná probíhat úklid.
Řeka Morava se v Olomouci v úterý brzy ráno na hladinoměru na Nových Sadech zastavila pod hranicí pěti metrů. Situace po toku výše ukazuje, že hladina vody pomalu klesá, a to i na jezu v Hynkově či na mostě v Dalimilově ulici v Chomoutově. Záběry z dronů nad Olomoucí zobrazují obrovské vodní plochy, avšak kromě Chomoutova jsou všechny mimo obydlené oblasti. Nejen kvůli povodním, ale i mnoha uzavírkám silnic apeluje krizový štáb na to, aby lidé, kteří do města nutně nemusejí jet autem, zvolili jinou alternativu.
Pátý den povodní ukázal, že protipovodňová ochrana města funguje. Přestože řekou Moravou při kulminaci protékalo zhruba 320 kubíků vody za sekundu, velké části města se povodně vyhnuly. Jedinou zatopenou městskou částí byl Chomoutov, kde voda již začala klesat.
Hladina Moravy v Chomoutově začala v pondělí večer postupně klesat. V nočních hodinách již nedochází k významnému nárůstu hladiny ani na profilu Nové Sady. Nově vybudovaná protipovodňová ochrana města plní svůj účel.
Hladina Moravy v Olomouci překročila dnes odpoledne výšku 430 centimetrů. Primátor Miroslav Žbánek proto vyhlásil 3. stupeň povodňové aktivity. Podle současných odhadů by Morava na Nových Sadech měla kulminovat dnes večer.
Teprve v pondělí ráno do Olomouce přichází skutečná povodeň, kterou by ale město mělo zvládnout. Po náročné noci, kdy krizový štáb Olomouce bedlivě sledoval situaci v Moravičanech a Litovli, která je pro krajské město klíčová, se zdá, že až na několik kritických míst, kde se může voda rozlít, by měly hráze udržet Moravu v korytě. V tuto chvíli platí v Olomouci druhý povodňový stupeň, třetí stupeň by měl nastat v noci z pondělka na úterý. Kulminace na Nových Sadech se očekává ve středu brzy ráno.
Vývoj povodňové situace sleduje olomoucký krizový štáb nepřetržitě, protože situace je velmi proměnlivá a jednotlivé modely povodňových průtoků se liší až o dvacet procent. Pro to, jak vysoko dosáhne hladina Moravy v Olomouci, bude klíčové, jak se během noci vyvine situace v Litovli. I kdyby se tam naplnil krizový scénář, bude mít Olomouc díky oblasti Litovelské Pomoraví pořád dost času na přijetí protipovodňových opatření.
Ačkoli srážky postupně ustávají jak v Olomouci, tak v horských oblastech, je aktuální situace v oblasti Jeseníků velmi vážná. Bez ohledu na srážkové úhrny bude pro Olomouc rozhodující situace na horních tocích. Právě ta bude ovlivňovat stav hladiny Moravy ve městě. Její kulminace se oproti předchozím předpovědím očekává až ve středu ráno.
Původní krizové povodňové scénáře pro město Olomouc se nenaplňují. I přesto, že v Jeseníkách stále intenzivně prší a déšť by měl ustávat až v neděli odpoledne, jsou od včerejška prognózy odborníků oproti těm pátečním optimističtější. Je to hlavně z toho důvodu, že větší část vody odtéká z horských oblastí na polské území. Přímé ohrožení obyvatel Olomouce řekou Moravou tak v tuto chvíli nehrozí.