Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Tiskové zprávy » Lesy neslouží jen pro rekreaci. Den otevřených lesů lidem přiblíží práci lesníků

Lesy neslouží jen pro rekreaci. Den otevřených lesů lidem přiblíží práci lesníků

Lesy neslouží jen pro rekreaci. Den otevřených lesů lidem přiblíží práci lesníků

5. května 2023 (pá)

Každý kousek lesa někomu patří, proto má i jeho návštěva svá pravidla. Lesy už dávno nejsou divočinou. Na jejich pěstování dohlíží odborný lesní hospodář a po těžbě dřeva dochází k jeho obnově, tak aby byla existence lesa zajištěna i pro další generace. Tuto myšlenku poutavou formou šíří už druhý ročník akce Den otevřených lesů, která v sobotu 13. května proběhne na různých místech republiky včetně lesa Království u Grygova, který patří do majetku města Olomouce.

Hlavním cílem akce pro širokou veřejnost, kterou pořádá Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR společně se svými členy, je zviditelnění vlastníků lesů a jejich přístupu k péči o les. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost nahlédnout „pod pokličku“ lesníků, zjistit, co péče o les obnáší, a sami si i některé činnosti vyzkoušet.

Jedná se o představení lesa trochu jinak, než jak ho lidé většinou vnímají. Les totiž není pouze místem rekreace a sběru hub, ale i významnou složkou životního prostředí a zásadním faktorem pro hospodaření s vodou v krajině. Vlastníci lesů proto prostřednictvím programu, který pro návštěvníky nachystali, chtějí ukázat význam lesa a jeho funkce. „Rádi bychom veřejnosti vysvětlili, proč je nutné v lese hospodařit a jak se k lesům chovat, aby i v budoucnu přinášely to, co od nich celá společnost očekává, a vyvrátili některé zažité mýty,“ vysvětlil předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů Jiří Svoboda.

A do lesa v rámci chystané akce mohou vyrazit i Olomoučané. Konkrétně do Království u Grygova, kde je plánovaná komentovaná vycházka. Na ní se dozvědí zajímavé informace o lesním komplexu o rozloze zhruba 600 hektarů s charakterem lužního lesa, jehož součástí je také stejnojmenná přírodní rezervace. „Naplánovaná dvouhodinová vycházka má délku trasy přibližně dva kilometry. Její součástí bude ukázka lesnické techniky, představení lesní školky, zastavení u památného stromu, ukázky výchovy porostů nebo osvěta o lesnictví a dřevu jako obnovitelném zdroji,“ popsal ředitel Lesů města Olomouce David Janásek, který návštěvníky osobně provede. „Po skončení vycházky si mohou návštěvníci opéct špekáčky a doplnit tak energii před cestu domů,“ doplnil ředitel Janásek, který má na starost hospodaření ve všech městských lesích o celkové výměře přibližně 3820 ha.

Sraz účastníků je v sobotu 13. května v 10 hodin u vstupu do lesního komplexu Království. Pro ty, kteří chtějí přijet auty, organizátoři doporučují parkovat v Grygově nebo kvůli omezeným možnostem parkování v místě zvolit raději jiný způsob dopravy.

Veškeré podrobnosti k akci jsou uvedeny na webu www.denotevrenychlesu.cz

Příloha

Fotografie:

Poslední úprava: 5. května 2023 (pá)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon