Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Tiskové zprávy » Platany před ústředním hřbitovem způsobují problémy s dlažbou, prostor se dočká renovace

Platany před ústředním hřbitovem způsobují problémy s dlažbou, prostor se dočká renovace

Platany před ústředním hřbitovem způsobují problémy s dlažbou, prostor se dočká renovace

26. dubna 2023 (st)

Vstup na ústřední hřbitov a do prostoru olomouckého krematoria dozná úprav. Kořeny šestnácti vzrostlých platanů tam totiž nadzvedávají dlažbu a vytvořily nebezpečné nerovnosti. Plánovaná renovace pomůže nejen stromům, ale přispěje i k většímu komfortu veřejnosti. Práce na úpravách, které město zahájí na konci dubna, potrvají zhruba deset týdnů.

Úpravu provede specializovaná firma podle projektu krajinářských architektů. Obnova se chystá za použití moderní metody supersonického rýče, který dokáže šetrně odstranit písčito- jílovité podloží od kořenů platanů. “Těmi se stromy snaží získávat vzduch a právě to vedlo za posledních několik let k výraznému nadzvedávání dlažby. Po úpravách vznikne mezi jednotlivými stromy pod povrchem síť takzvaných kořenovodů, vyplněných substrátem, která bude mít nejen drenážní funkci, ale zajistí pod povrchem dostatek půdního vzduchu,“ popsala práce vedoucí oddělení městské zeleně magistrátu Jitka Štěpánková.

Specializovaná firma právě touto metodou dokáže minimalizovat mechanické poškození stromů a zajistit jim nové vhodné podkladní vrstvy. „Práce to bývají ovšem hlučné a mohou tak na nezbytnou dobu omezit klidový provoz na hřbitovech,“ upozornila vedoucí Štěpánková. Kromě toho mohou také částečně omezit vstup z blízkého parkoviště k bráně hřbitova a do vstupu ke krematoriu.

Ke stromům se po úpravách zcela logicky betonová dlažba nevrátí, ale vzniknou výsadbové obdélníky se štěrkovým povrchem, které umožní správné vsakování vody. Součástí renovace dlažby a úprav prostoru bude také osazení nových parkových laviček, odpadkových košů včetně jednoho na tříděný odpad i nové LED sloupkové osvětlení. Tyto práce budou v koordinaci se specializovanou firmou zajišťovat Technické služby města Olomouce. Úpravy jsou plánovány od 28. dubna do 30. června. „Jsou nezbytné. Ve finále totiž umožní nejen lepší péči o stromy, ale vrátí místu estetickou hodnotu a zajistí větší bezpečnost i pohodlí chodcům a návštěvníkům hřbitova,“ uvedl náměstek primátora pro městskou zeleň Otakar Štěpán Bačák.

Práce arboristické firmy vyjdou přibližně na 3 miliony korun. Ostatní stavební práce včetně pořízení nového mobiliáře a osvětlení budou stát zhruba stejnou částku.

Fotografie:

Poslední úprava: 26. dubna 2023 (st)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon