Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomouc oslaví 17. listopad rozsvícením velké trikolory nad městem « Tiskové zprávy « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Tiskové zprávy » Olomouc oslaví 17. listopad rozsvícením velké trikolory nad městem

Olomouc oslaví 17. listopad rozsvícením velké trikolory nad městem

Olomouc oslaví 17. listopad rozsvícením velké trikolory nad městem

16. listopadu 2020 (po)

Oslavu Dne boje za svobodu a demokracii a připomínku výročí 17. listopadu plánuje na úterý město Olomouc i další zdejší organizace. Dopoledne se odehraje vzpomínková akce na tradičním místě u Právnické fakulty Univerzity Palackého, v podvečer se pak nad městem a ve městě rozsvítí dvě velké světelné trikolory.

Vzpomínková akce se odehraje u Památníku bojovníkům za svobodu a demokracii v ulici 17. listopadu v 11 hodin. Město zde zastoupí náměstkyně primátora Markéta Záleská a náměstek Matouš Pelikán. Akce se s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci koná v komorním provedení bez slavnostního doplňkového programu. Malá oslava spojená s kladením věnců se odehraje společně se zástupci olomoucké vojenské posádky, spolku legionářů, vojenských veteránů a sokolů. Na místě bude také Olomoucký žesťový kvintet.

Velmi zajímavou a neobvyklou akci připravily na Svatém Kopečku společně hned čtyři subjekty: Matice Svatokopecká, Komise městské části Olomouc - Svatý Kopeček, oddělení kultury olomouckého magistrátu a svatokopecká farnost. V 17 hodin se průčelí poutní baziliky Navštívení Panny Marie rozzáří trojicí barev české národní trikolory. „Význam 17. listopadu 1989 si společně s obyvateli Olomouce chceme připomenout slavnostním nasvícením baziliky na Svatém Kopečku v barvách trikolóry,“ uvedl za farnost a ostatní premonstráty na Svatém Kopečku farář Adrián Zemek O. Praem.

„Prostor před bazilikou patří nejen k nejatraktivnějším místům v Olomouci, ale má vztah i ke svobodě. Vždyť právě zde se v roce 1995 setkal s mladými lidmi papež Jan Pavel II., jehož podíl na pádu komunismu je neoddiskutovatelný,“ řekla Markéta Záleská, náměstkyně primátora, která je garantkou KMČ Olomouc – Svatý Kopeček. „Oceňuji, že se spojily organizace, kterým významně záleží na fungování a rozvoji poutního místa,“ uvedl Ladislav Šnevajs, předseda Matice Svatokopecké. „Atmosféra nového netradičního nasvětlení nám může pomoci uvědomit si význam výročí i génia loci místa, které po staletí neodmyslitelně patří k Olomouci.“ Pokud nebude v úterý extrémně mlhavé počasí, měla by trikolora na průčelí baziliky být vidět i z Olomouce. Rozsvícena bude pravděpodobně až do půlnoci.

Další světelná trikolora bude už od 16 hodin zářit na průčelí olomoucké radnice. Před budovou bude vystavena i plastika na motivy havlovského srdce. K iniciativám spjatým se státním svátkem se připojí také Moravské divadlo Olomouc. Divadelní budova na Horním náměstí se v 17 hodin a 11 minut rozsvítí v barvách státní vlajky České republiky a ve stejnou dobu se před ní rozezní tóny státní hymny v podání žesťového kvinteta. Během večerního online Koncertu plného energie zazní jako připomínka listopadových událostí roku 1989 i píseň Modlitba pro Martu.

Poslední úprava: 16. listopadu 2020 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 9:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Úterý: (jen objednaní) 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 9:00 – 11:00 13:00 – 16:00
Čtvrtek: (jen objednaní) 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu