Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Arionova kašna se dnes připojila k již spuštěným barokním kašnám « Tiskové zprávy « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Tiskové zprávy » Arionova kašna se dnes připojila k již spuštěným barokním kašnám

Arionova kašna se dnes připojila k již spuštěným barokním kašnám

Arionova kašna se dnes připojila k již spuštěným barokním kašnám

30. dubna 2020 (čt)

Šestice olomouckých barokních kašen je už od úterý znovu v plném provozu. Ve čtvrtek 30. dubna dopoledne se k nim připadala i novodobá Arionova kašna na Horním náměstí. Ještě před napuštěním ovšem musela projít rekonstrukcí.

Kašny jsou vypouštěny před zimní přestávkou jednak kvůli ochraně před poškozením mrazem, ale také proto, aby na nich mohli specialisté provést nutné opravy. Tentokrát se to týkalo Arionovy kašny. Na jejích kamenných prvcích musel před zahájením sezóny odborný restaurátor provést spárování a také čištění bazénu od nánosů a řas. Tyto práce stály 130 tisíc korun bez DPH. Olomoucké kašny procházejí opravami postupně, vloni mohli lidé sledovat práci kamenického restaurátora také na kašně Tritonů na náměstí Republiky.

„Před vlastním napuštěním musela proběhnout ještě celková kontrola technologie kašny a její celkové vyčištění. Voda se napouští na celou letní sezonu a dávkují se do ní chemikálie, které mají zajistit průzračnost vody a zabránit tvorbě řas,“ popisuje Jiří Fryc, ředitel Technických služeb města Olomouce. Celé technologické zařízení je skryto pod povrchem Horního náměstí v jímce. Naplnění kašny asi třiceti krychlovými metry neboli třiceti tisíci litrů vody probíhá z kropicích vozů technických služeb a trvalo asi tři hodiny.

„Zprovozněné kašny velmi příjemně oživují centrum Olomouce. Dalo by se to určitě brát i jako symbolické probouzení města po dlouhém období, kdy jsme museli zůstávat doma a olomoucké ulice a náměstí byly jako zakleté," komentuje obnovení provoz náměstek primátora Matouš Pelikán.

Arionovu kašnu s historickými fontánami spojuje nejen velmi hodnotné umělecké ztvárnění, ale i motiv z antické mytologie. V poslední třetině 17. a první třetině 18. století vznikly na objednávku olomouckých měšťanů kašny Neptunova, Merkurova, Jupiterova, Caesarova, Tritonů a Herkulova a další dvě méně známé, kašna dítěte s delfínem a Saturnova. V roce 2002 je doplnilo umělecké ztvárnění příběhu antického básníka Ariona, které realizoval slavný sochař Ivan Theimer, olomoucký rodák.

Fotografie:

Poslední úprava: 30. dubna 2020 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu