Co jste možná nevěděli o Okresní hospodářské komoře Olomouc
Okresní hospodářská komora má pro širokou podnikatelskou veřejnost velký význam v řadě oblastí, které postupně zmíním. Nejdříve se zastavím u jejího založení. Živnostenská a Obchodní komora byla v Olomouci založena 6. května 1851 a oslavila letos 155. výročí své existence. V novodobé historii jsme oslavili 15. výročí obnovení činnosti Hospodářské komory v České republice.
Komora slouží podnikateli, především členům. V současnosti není jednoduché přesvědčit podnikatele, že má vstoupit do Komory. Pro jeho vstup je mnoho důvodů: možnost podílet se na tvorbě podnikatelského prostředí města, regionu i kraje, na tvorbě a připomínkování zákonů, získávat značné možnosti aktuálních informací a využívat jich. Působit na odborné školství a na další odborné celoživotní vzdělávání. Možnost řešit vnitrostátní i zahraniční spory ve 138 zemích celého světa prostřednictvím Rozhodčího soudu HK ČR a AK ČR, stojícího na zákoně.
Na OHK Olomouc se nachází sudiště tohoto Rozhodčího soudu a byla zde v uplynulých letech vyřešena celá řada kauz ve prospěch podnikatelů. Řízení je rychlé, operativní, průměrná doba řízení je cca 4 měsíce. Jedinou podmínkou je zapracování tzv. rozhodčí doložky do smlouvy. Znění této doložky a aktuální informace Vám pomůžeme připravit. OHK Olomouc spolupracuje s Českou podnikatelskou reprezentací při Evropské unii v Bruselu (CEBRE). Evropské právo je cca 2 roky v předstihu před právem ČR. Vzniká zde prostor na přípravu podmínek pro podnikatele.
Dalšími činnostmi a aktivitami jsou: Informační místa pro podnikatele, označená jako InMP, která nabízejí informační servis: všeobecné informace o regionu, informace o podmínkách, resp. změnách podnikatelského prostředí v rámci EU a jednotného evropského trhu, informace z oblasti legislativy ČR a EU, informace o programech malého a středního podnikání v ČR, nabídky a poptávky v ČR a v zahraničí atd. Rating MSP nabízí vyšší pravděpodobnost navázání spolupráce se státní správou, výhodnější podmínky při jednání s bankovními domy při žádosti o úvěr, možnost výběru kvalitních malých a středních firem pro spolupráci apod. Dále Elektronické aukce, Axis4Info, Programy podpor malého a středního podnikání, do této oblasti patří také spolupráce s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, především pobočkou Brno, a to v oblasti podpory našeho podnikatele. Připouštím, že to nejsou peníze k okamžitému použití, ale jedná se o formování tržního prostředí.
Hovořil jsem o odborném vzdělávání, celá oblast je samostatnou kapitolou. OHK Olomouc se podílí se svými odborníky z praxe na zvyšování úrovně odborných škol a závěrečných zkoušek odborných škol. Sám jsem jedním z šesti, kdo vždy koncem školního roku tráví nemálo času při závěrečných zkouškách. Vzniká tu prostor pro komunikaci s managementem škol, a to pro úpravu osnov a zvýšení úrovně škol. V této souvislosti je další odborné vzdělávání základem úspěchu českých firem a má významný podíl na konkurenceschopnosti českého podnikatele, především v rámci EU, ovšem nejen zde.
Jedním ze základů projektové činnosti byl tréninkový, multiprofesní mezinárodní projekt Plato Moravia, který byl v ČR pilotní. Naším partnerem se stala Komora Limburg s řadou významných osobností z Belgie z oblasti Vlámska a řadou osobností také na olomoucké straně. Sourodý tým lektorů a patronů obou zúčastněných stran, vyškolil dnes již více než stovku manažerů úspěšných firem našeho kraje.
V současné době probíhá několik evropských projektů, které pomohou českému podnikateli. Pro ilustraci uvedu projekt „Znalostmi k prosperitě-Olomoucký kraj”. Projekt je dotován 80%, a znamená to, že účastník hradí pouze 20%. Zde bych se chtěl obrátit na širokou podnikatelskou veřejnost a žádat o spolupráci. Bez společné kooperace na evropské fondy nedosáhneme. Prosím, buďte nám nápomocni.
Dalšími aktivitami OHK Olomouc je vstup moravského podnikatele do EU se všemi klady i zápory. Připravený krok úzce ladí již se zmíněným odborným vzděláváním a spoluprací s Českou podnikatelskou reprezentací při EU v Bruselu - CEBRE.
Do budoucna se dívám velmi optimisticky, nečeká nás nic jiného, než činorodá práce. Vidím stále dominantní odborné vzdělávání pod Merkurovými křídly (logem) hospodářské komory, minimalizace rizik pro nejširší podnikatelskou veřejnost i občana ČR, významnou, nutnou intenzívní činnost v oblasti evropských strukturálních fondů, pokračování v zahraničních aktivitách a pracovních setkáních na neutrální půdě OHK Olomouc.
Ing. Jaroslav Havelka
ředitel OHK Olomouc
Bližší informace:
OHK Olomouc, Opletalova 1, 772 00 Olomouc, tel./fax: 585 225 231, 585 223 554, e-mail: info@hkol.cz, www.hkol.cz.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 25. října 2006 (st)