Do centra města se vracejí domovní znamení
V září se na čtyřech domech na Dolním náměstí vrátila historická domovní znamení. Domy U Bílé růže, U Stříbrného rýče, U Slunce a U Zlaté koule tak nyní zdobí znamení z porcelánu a oceli.
Označování historických domů je součástí projektu jednotného systému značení památek a památných domů, do kterého spadá také instalace informačních tabulek na nejvýznamnější olomoucké památky. Dotaci ve výši 85 % získalo město Olomouc z Regionálního operačního programu Střední Morava.
Domovní znamení na olomouckých domech v průběhu staletí
Všeobecná tendence úbytku domovních znamení a pak i nedostatečná péče o domy po roce 1948, vedly k tomu, že se na území historického jádra do dnešního dne zachovalo jen 9 původních domovních znamení. Bylo by jistě vhodné, kdyby dnešní majitelé domů projevili pozitivní vztah ke svému domu, kde žijí a obnovili domovní znamení, jež po staletí plnila svůj úkol. Nepochybně by svým vzhledem přispívala i dnes ke zkrášlení města.
Záštitu nad projektem olomouckých domovních znamení převzalo statutární město Olomouc, které se rovněž podílelo svým finančním příspěvkem ke konání celé akce. První akcí k tomuto tématu bylo celostátní sympozium, které proběhlo 15. – 16. září 2005 v Olomouci. Pořadatelem byla Agentura GALIA a Univerzita Palackého Olomouc. Na základě předchozích faktů se na sympoziu otevřelo v jednotlivých příspěvcích mnoho otázek, které směřovaly k řešení dané problematiky v současnosti.
Sympozium bylo chápáno jako první část víceletého projektu realizovaného za pomoci grantové dotace města Olomouce z oblasti kultury. Jejím završením v roce 2005 bylo vydání sborníku příspěvků s barevnou obrazovou přílohou.
Nad rámec původního plánu sympozia byla uspořádána půldenní prohlídka města s výkladem Vladimíra Gračky po olomouckých současných i zaniklých domovních znameních, která zaznamenala v řadách účastníků velký ohlas a dala mnohé podněty k diskusi.
Rovněž vznikl pořad pro olomoucký Český rozhlas s touto tematikou. Česká televize Brno pro pravidelný cyklus Týden v regionech natočila reportáž o celé akci.
Pozitivní ohlasy byly zaznamenány i v tisku a to nejen odborném. Byly navázány kontakty s odborníky ze zahraničí a dalších českých historických měst.
Průběh a výsledky olomouckého sympozia jasně ukázaly, že předložené téma je stále živé a je nejvyšší čas se mu věnovat, než zcela zanikne historické povědomí olomouckých občanů o existenci domovních znameních. Zcela jasně se ukázala potřeba zachování trvalých historických hodnot.
Při zhotovování nových domovních znamení je nutné zvolit individuální přístup ke každému domu a jeho domovnímu znamení. Stejně tak je nezbytné věnovat pozornost vývěsním štítům firem a provozoven s jediným cílem - oprostit město od zbytečných nehezkých a nadměrných reklam.
Na fasádu domu na Horním náměstí 18 byl ještě v roce 2005 osazen Zlatý prsten, jehož autorem byl Milan Polián.
V roce 2006 výtvarnice Barbora Bendová navrhla, zhotovila a následně osadila Zlatou (modrou) hvězdu na fasádu domu Horní nám. 15.
Další etapa projektu se uskutečnila v průběhu roku 2007, kdy se stalo hlavním cílem osazení vybraného domovního znamení na dům u Zeleného stromu, Dolní nám. 9. V průběhu měsíce listopadu získala Olomouc další domovní znamení, kterého autorkou je Jana Bébarová.
Dále připomeňme proběhnuvší výtvarnou soutěž na dané téma na Základních školách, která se v roce 2007 uskutečnila pod záštitou náměstka primátora statutárního města Olomouce Ing. Vladimíra Pokorného. Znovu se ukázal velký zájem o tuto problematiku.
Organizační skupina:
- Statutární město Olomouc
- Výtvarná a umělecká seskupení
- Odborná památková veřejnost a restaurátoři
- Archiváři zabývající se dějinami města Olomouce
- Univerzitní kruhy
- Agentura GALIA
Celá snaha není ještě zdaleka ukončena. Instalace domovních znamení se ukázala jako přínosné a bohaté téma. Pokračování vlastních realizací bude záviset na finančních zdrojích, podpoře ze strany statutárního města Olomouc i vlastníků jednotlivých domů a jejich ochotě přinést nový prvek k historickému koloritu města.
Vyústěním celého projektu je navrácení vytipovaných domovních znamení na fasády domů. Vzniklá tak pozvolna galerie výtvarných děl přímo ve městě, jejíž snahou je upozornit návštěvníky města Olomouce na jeho bohatou historii.
V roce 2010 pokračuje projekt zhotovení a osazení domovních znamení na fasády domů pod názvem:
Jednotný systém značení památek a památných domů
Na tento projekt bylo požádáno o dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava (podpis Smlouvy o poskytnutí dotace se předpokládá v I. čtvrtletí 2011). Celkové náklady projektu jednotného značení památek a památných domů jsou ve výši 1.261.550,- Kč vč. DPH z čehož dotace činí 85% z celkových způsobilých výdajů, tj. 1.048.220,- Kč. Zbylých 15% spolufinancuje zadavatel – statutární město Olomouc.
Celkové náklady projektu zahrnují 320 tisíc korun za domovní znamení i částku 804 tisíc korun za 57 informačních tabulek se stručnou historií nejvýznamnějších olomouckých památek.
Projekt bude realizován v souladu a podle podmínek a pravidel stanovených v rámci ROP SM.
Dne 14. října dojde k osazení domovních znamení:
Dům U Stříbrného rýče - Dolní náměstí 47
Rýč bude zhotoven z ušlechtilé nerezavějící oceli. Plocha rýče bude opatřena názvem znamení.
Osazení: vetknutí do zdi v pravé části nad vstupním portálem.
Dům U Bílé růže - Dolní náměstí 7
Stylizovaná reliéfní růže bude zhotovena z vysokožárné keramiky-porcelánu. Průměr znamení cca 55 cm.
Osazení: objekt bude vetknut na nerezových trnech do fasády tak, aby reliéf přiléhal na zeď průčelí. Umístění na osu vertikálního - širšího pásu mezi okny v 1. NP.
Dům U Slunce - Dolní náměstí 12
Reliéfně modelované stylizované slunce, výška reliéfu do 8 cm a průměru 45 cm. Znamení bude zhotoveno z vysokožárné keramiky, povrchově strukturálně pojednáno se zlacením.
Osazení: na kovových trnech tak, aby bylo celé znamení mírně předsazeno před fasádu a tím zvýrazněn jeho reliéfní povrch. Místo instalace na osu pilíře mezi vstupním portálem a portálem výlohy mezi dva prvky pásové rustiky.
Dne 15. října dojde k osazení domovního znamení:
Dům U Zlaté koule - Horní náměstí 11
Motiv koule je zhotoven z pasířsky zpracovaného měděného plechu. Povrch zlacen plátkovým 24 karátovým zlatem. Průměr koule cca 30 cm.
Osazení: prostřednictvím nerezových trnů na roh budovy směrem ke Krajinské lékárně v kamenném pásu mezi římsami tak, aby byl tvar koule pohledově vnímán ze všech stran v plném objemu.
Autor: Mgr. Jana Doleželová | Poslední úprava: 14. října 2010 (čt)