Odevzdat použité elektro se vyplatí
Zpětný odběr a recyklace jedné televize uspoří tolik energie, kolik spotřebuje žárovka za čtyři měsíce nepřetržitého svícení nebo spotřebu ropy osobního automobilu za 22 km jízdy nebo zabrání vzniku odpadní vody z deseti sprchování.
Tato zjištění přinesla analýza dopadu sběru a recyklace televizí a monitorů na životní prostředí, jejíž vytvoření iniciovala nezisková společnost ASEKOL.
Vloni odevzdali Olomoučané v rámci zpětného odběru celkem asi 8000 televizorů a PC monitorů, což například představuje úsporu energie, kterou by spotřebovalo 100 žárovek svítících nepřetržitě 24 let.
Olomoučané mohou celoročně veškeré vysloužilé elektrospotřebiče, baterie a světelné zdroje bezplatně odevzdat na sběrových dvorech v Hodolanech v ulici Chelčického a v Neředíně za krematoriem, jejichž provozní doba je úterý – sobota: 9.00 – 13.00 a 13.30 – 17.00, nebo v rámci sběrových sobot. Pro ukládání drobné elektroniky, jako jsou např. mobilní telefony, fény, žehličky či rychlovarné konvice, jsou určeny speciální nádoby v budovách magistrátu v ulici Hynaisova 10, Dolní náměstí 1 a v budově Centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce n. Moravou. Další možností ukládání menších vysloužilých elektrozařízení je 20 červených kontejnerů, které jsou rozmístěny v různých (především okrajových) částech města. Podrobnější informace naleznete na internetových stránkách www.olomouc.eu. Třídění a recyklace elektroodpadu probíhá v ČR již pět let. Za tu dobu bylo k recyklaci odevzdáno 1 302 222 televizí a 694 238 monitorů. To představuje úsporu 298 276 MWh elektřiny, což je například roční spotřeba domácností Královéhradeckého kraje. Primární suroviny, které se díky recyklaci nemusí vytěžit, váží více než Eiffelova věž. Úspora téměř 1,5 miliardy litrů vody se rovná denní spotřebě obyvatel města Brna nebo objemu Štrbského plesa.
Autor: RNDr. Jana Matzenauerová | Poslední úprava: 23. září 2010 (čt)