Olomoucký hrad se vyrovná i Pražskému
Projít se parkem pod katedrálou, vystoupat na hradby, přes kultivovaný amfiteátr projít bránou Všech Svatých do Mlčochovy ulice, a ocitnout se tak na místě, kudy před skoro tisícem let chodili tehdejší vládcové i církevní představitelé. Takovou možnost chce dát lidem ambiciózní projekt Olomoucký hrad.
Mimořádně cennou lokalitou je Dómské neboli Václavské návrší s katedrálou, kapitulním děkanstvím a pozůstatky středověkého hradu. Právě toto místo, kde už v polovině 11. století sídlil olomoucký přemyslovský kníže, je podle odborníků srovnatelné co do historického významu i složitosti architektonického vývoje a propojení funkcí s mnohem slavnějším Pražským hradem. Městská rada nyní učinila důležitý krok k tomu, aby se olomoucký hrad stal místem ještě atraktivnějším nejen pro historiky a věřící, ale i pro všechny Olomoučany a návštěvníky města. Projekt Olomoucký hrad už jen čeká na spuštění, přičemž jeho realizace by mohla být dokončena v roce 2012.
Hradby lze projít brankou Všech Svatých
Problémem Dómského návrší je až dosud to, že se k němu dá dostat pouze Dómskou a Mlčochovou ulicí, zatímco z parku pod hradbami, odkud je na katedrálu a děkanství krásný výhled, do areálu cesta nevede. Turisté, kteří se v parku kochají pohledem na dóm i mohutné hradby, se pak diví, proč se musejí vracet přes Komenského ulici. Nejen tento nedostatek by projekt Olomoucký hrad pomohl vyřešit.
Podstatným krokem k naplnění záměru byla shoda mezi záměry města, podmínkami památkářů a stanoviskem olomoucké kapituly. Právě to se nyní podařilo. Díky těmto dohodám se už může počítat s tím, že se do areálu hradu dostanou lidé také z prostoru obou malých parků pod hradbami. Z parku bližšího Komenského ulici by se vcházelo nahoru do Locatelliho bastionu, kde je dnes letní kino, takzvanou Cikánskou brankou, z parku od Dobrovského ulice bude průchod kolem domu, známého jako Podkova. Další možnost bude samozřejmě i z Pekární ulice od nynějšího vstupu do letního kina. Tyto trasy se střetnou v místě, odkud je výhled například na klášter Hradisko. Poté by návštěvníci prošli obnovenou středověkou brankou Všech Svatých, která vede přes gotické hradby do zahrady dómské fary a tudy pak do Mlčochovy ulice přímo před Václavské náměstí.
Pod hradbami kultivované prostředí
Výraznou proměnou projde letní kino, kde se plánuje amfiteátr pro různá představení a kde by se mohly konat například letní divadelní slavnosti. Počítá se tu i s galerií a s celkovým zkultivováním prostoru. U vchodu v místech dnešní pokladny přibudou toalety, ty budou také v takzvaném Domě zvoníků u ústí Dómské ulice, kde vznikne ještě nové informační centrum. Na břehu Mlýnského potoka v parku pod hradbami vznikne malé přístaviště pro výletníky na loďkách. V druhém parku bude místo pro zaparkování několika autobusů. „Náklady na celý projekt jsou asi 88 milionů korun, přičemž z Regionálního operačního programu chceme získat až sedmdesát milionů korun,“ říká náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Doplnil, že v roce 2011 by mělo být vydáno stavební povolení a o rok později by se už po nových trasách mohli procházet návštěvníci.
„Areál olomouckého hradu je do značné míry porovnatelný s Pražským hradem. Stejně jako na Hradčanech se zde spojuje role panského sídla s církevní složkou, což symboliuzuje i katedrála. Ke knížecímu sídlu přibyla katedrála a sídlo biskupa a později ještě sídlo kapitulního děkana,“ popsal pro Olomoucký deník význam lokality historik umění Ondřej Jakubec.
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 19. srpna 2010 (čt)